علل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

قطعات و یا قسمت‌هایی که در زیر لیست شده‌اند عواملی هستند که در روشن نشدن کمپرسور کولر گازی می‌توانند نقش داشته باشند. هر مورد را بررسی و یا تست کنید تا مشکل مشخص شود.

بیشترین احتمالات کار نکردن کمپرسور کولر گازی

محل قرار گیری سنسور دمای محیط

محل قرار گیری سنسور کنترل دمای محیط برای تعیین دمای درست بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که از جای خود خارج شده باشد نمی‌تواند دما را به خوبی تشخیص دهد و در بعضی شرایط با تشخیص نامناسب دمای محیط و با فرمان اشتباه باعث روشن نشدن کمپرسور می‌شود.

اشکال در برد کنترل و اجرا نشدن فرمان‌های کنترل دما

برد الکترونیکی داخل پنل، ولتاژ مورد نیاز پنکه و کمپرسور واحد خارجی کولر گازی را تامین می‌کند. اگر بورد کنترل معیوب باشد، ممکن است از تامین ولتاژ به کمپرسور جلوگیری شود. اشکالات در برد کنترل بدون وسایل مخصوص تشخیص داده نخواهد شد. قبل از تعویض برد کنترل، دقت کنید که بیشتر قطعات، به خصوص فشار گاز کمپرسور، خازن و خود کمپرسور را چک کنید. اگر مطمئن هستید که تمام اجزای دیگر درست کار می‌کنند، برد کنترل را تعویض کنید.

اورلود کمپرسور

کمپرسور اگر بیش از حد جریان داشته باشد، یا فشار گاز مبرد کولر گازی کم باشد و یا با کثیف شدن شبکه‌های کندانسور واحد خارجی کولر گازی بیش از حد کمپرسور گرم شود، قطعه‌ای که در داخل کمپرسور قرار دارد و به نام اورلود شناخته می‌شود، جریان برق را قطع کرده و از کمپرسور محافظت می‌کند. برای تعیین اینکه آیا کمپرسور در حالت اورلود قرار گرفته و یا سوخته است از مولتی‌متر استفاده کنید و پیوستگی مدار داخلی آن را چک کنید. با قطع کردن برق بعد از چند ساعت کمپرسور خنک شده و دوباره روشن خواهد شد. عوامل اورلود شدن را برطرف کنید و در صورتی که بعد از خنک شدن روشن نشود موارد دیگر را بررسی کنید.

خراب شدن کمپرسور

خود کمپرسور ممکن است معیوب باشد. با این حال، معمولا کمپرسور به راحتی خراب نمی‌شود. قبل از جایگزین کردن کمپرسور، دقت کنید که بیشتر قطعات معیوب، به خصوص اورلود شدن و خازن کمپرسور را چک کنید. اگر کمپرسور معیوب است، از یک تکنسین برای تعویض آن کمک بگیرید.

خرابی سنسور دمای محیط (رزیستور)

رزیستور یک سنسور متصل به برد کنترل کولر گازی است که دمای هوای محیط را تشخیص می‌دهد. اگر رزیستور دارای پیوستگی نیست، می‌تواند از روشن شدن کمپرسور جلوگیری کند. برای مشخص کردن اینکه رزیستور معیوب است، از یک مولتی‌متر برای تست کردن آن استفاده کنید. اگر رزیستور دارای پیوستگی نیست، آن را تعویض کنید.

رله فرمان کمپرسور

رله‌های مختلف فرمان، ولتاژ بسیاری از اجزای کولر گازی را تامین می‌کنند. اگر رله معیوب باشد، نمی‌تواند ولتاژ مناسب به کمپرسور بفرستد. قبل از جایگزین کردن برد کنترل، رله را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع رله‌ها به خاطر عبور جریان زیاد خراب می‌شوند. با استفاده از مولتی متر آن را چک کنید در زمانی که وصل می‌شود و جریان به پایه‌های آن می‌رسد یک صدای کلیک باید شنیده شده و جریان برقرار شود. در غیر این صورت آن را تعویض کنید.

خازن راه انداز کمپرسور

خازن به کمپرسور متصل می‌شود. اگر خازن دچار سوختگی شود، کمپرسور راه‌اندازی نخواهد شد. برای مشخص کردن اینکه آیا خازن خراب است، از یک مولتی‌متر برای آزمایش آن استفاده کنید. اگر خازن پیوستگی نداشته باشد، آن را تعویض کنید.

بررسی سیم‌های کمپرسور

سیم‌های کمپرسور جریان برق زیادی را از خود عبور می‌دهند. در اثر کارکرد و گرم شدن آنها، تغییراتی پیدا می‌کنند. فیش متصل کننده این سیم‌ها به کمپرسور کولر گازی در بعضی مواقع در اثر عوامل مختلف شل شده و باعث گرمای زیادی در این محل می‌شوند که منجر به سوختن سیم‌ها شده و جریان برق کافی به کمپرسور نرسیده و آن روشن نخواهد شد. در صورت مشاهده هرگونه تغییری در این سیم‌ها آنها را تعویض کنید.