نصب لوله های مسی رابط در کولر گازی اسپلیت

در مقالات قبلی این مجموعه، در خصوص نصب واحد خارجی و نصب پنل کولر گازی نکاتی را دیدیم. در این مقاله، به نصب لوله‌های مسی رابط کولر خواهیم پرداخت.

نصب لوله‌های مسی رابط

به محض این که واحد خارجی و پنل کولر نصب شد، لوله مبرد رابط متصل به دو دستگاه را می توان نصب کرد. لوله‌های مسی رابط از جنس مسی و دارای انعطاف‌پذیری خوبی هستند که می‌توانند به راحتی خم شوند. اتصالات مختلف آن را می‌توان به راحتی در انتهای لوله مسی با استفاده از ابزار پرچ مخصوص متصل کرد. با استفاده از مهره‌های مخصوص، لوله مسی به واحد داخلی و خارجی متصل می‌شود. لوله مسی را نیز می‌توان با جوش دادن به هم متصل کرد. در برخی از کولرهای گازی، لوله مبرد همراه آن است و شما مجبور نیستید آن را بخرید. مگر این که فاصله بین واحدهای داخلی و بیرونی بیشتر از لوله‌های همراه آن باشد.

چگونگی نصب لوله‌های مسی رابط

دو لوله ارتباطی بین واحد داخلی و خارجی وجود دارند. لوله اول، گاز مبرد در دمای پایین را از واحد خارجی به واحد داخلی و دیگری که لوله برگشت نام دارد، گاز مبرد را در دمای متوسط از واحد داخلی به واحد خارجی حمل می‌کند.

معمولا واحد داخلی در فاصله طولانی از واحد بیرونی نصب می‌شود. گاز مبرد با دمای بسیار کم در لوله‌های رابط جریان دارد. اگر لوله به طور مستقیم در معرض آفتاب قرار گیرد، گاز مبرد از واحد فضای باز تا رسیدن به واحد داخلی، قبل از تولید اثر خنک‌کنندگی در واحد داخلی، اثرات سرمایی آن کاهش پیدا خواهد کرد.

  آیا به کولر گازی‌ها نیاز دارید؟

برای جلوگیری از هدر رفتن اثر خنک‌کنندگی، لوله با مواد عایق پوشانده می‌شود. در صورتی که از کولر گازی در زمستان هم استفاده شود باز هم این حالت اتفاق خواهد افتاد و در صورت نبودن عایق بر روی لوله، گرمای آن به هدر خواهد رفت. این می‌تواند منجر به کاهش کارایی کمپرسور و کاهش کلی اثر خنک‌کنندگی و یا گرمایی کولر گازی شود. برای جلوگیری از این امر ، لوله برگشت نیز با مواد عایق پوشش داده می‌شود، به طوری که مبرد با کم‌ترین اتلاف انرژی ممکن وارد کمپرسور شود.

عایق‌های لوله نیز همراه با کولر گازی اسپلیت جدید هستند. ماده‌ای که برای عایق‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، فوم است که به شکل لوله بوده و لوله مسی را می‌توان به راحتی از داخل آنها عبور داد. برای این که کمتر دچار آسیب شود، عایق با نوار چسب پوشانده خواهد شد، با این حال در لوله های توکار ممکن است استفاده از نوارچسب همیشه ضروری نباشد.

اتصال لوله‌های مسی رابط به واحد داخلی ساختمان

در اینجا گام‌هایی برای اتصال لوله‌های رابط به واحد داخلی کولر گازی آورده شده است:

۱) از واحد داخلی دو لوله مسی، که از سوراخ دیوار عبور می‌کنند، و این دو لوله باید دارای مهره‌هایی برای اتصال باشند.

۲) فاصله بین واحد داخلی و بیرونی اندازه‌گیری شده و دو لوله مسی به همان اندازه بریده می‌شوند.

۳) در یک انتهای این دو لوله، مهره برای اتصال به واحد داخلی که از بیرون می‌آید، قرار داده می‌شود. یک سر هر یک از این دو لوله به واحد داخلی و سر دیگر به واحد خارجی متصل خواهند شد.

  محافظت از کولر گازی

۴) سپس، این لوله‌ها را به سمت واحد فضای باز بسط دهید. شما می‌توانید با استفاده از داکت آنها را به دیوار محکم کنید. در صورتی که لوله‌ها از روی دیوار باید عبور کنند، استفاده از داکت باعث می‌شود تا آنها آویزان نشوند. این مساله برای جلوگیری از شکستگی اتصالات ناشی از ارتعاشات لوله‌های مبرد لازم است.

۵) قبل از اتصال لوله‌های رابط آنها باید با مواد عایق پوشش داده شوند که معمولا فوم هستند.

اتصال لوله‌های مسی رابط به واحد خارجی

در اینجا مراحلی برای اتصال لوله مبرد به واحد خارجی وجود دارند:

۱) ابتدا مهره را در لوله قرار داده و با استفاده از پرچ کن لوله رابط را آماده متصل کردن به واحد خارجی می‌کنیم.

۲) مهره‌ها را به شیرهای سه راهی که در روی واحد خارجی قرار دارند متصل کرده و سفت می‌کنیم.

لوله بین واحد خارجی و داخلی در حال حاضر به هم متصل شده‌اند. این دو واحد باید به وسیله سیم برق چند رشته به هم متصل شوند که وظیفه انتقال فرامین واحد داخلی به واحد خارجی کولر گازی اسپلیت را بر عهده دارند. این سیم رابط، انتقال اطلاعاتی که از سنسورهای واحد خارجی به واحد داخلی فرستاده می‌شود را انجام می‌دهند. در حال حاضر که نصب لوله‌های مسی رابط به اتمام رسید، تست نشتی و وکیوم کردن کولر و در نهایت باز کردن گاز داخل واحد خارجی انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *