خواب راحت با تنظیم دمای مناسب کولر گازی

کولر گازی مانند بسیاری از وسایل دیگر مجهز به تنظیمات مختلفی است که برای شرایط متفاوت کارایی مناسبی داشته باشد. با تنظیم دمای مناسب اتاق احساس بهتری خواهید داشت و کولر گازی برق کمتری مصرف می‌کند.

بسیاری از افراد در ابتدای تابستان بدون در نظر گرفتن دمای هوا، فقط کولر را روشن و خاموش می‌کنند و هیچ وقت نسبت به تغییرات هوا، درجه تنظیم شده کولرها را تغییر نمی‌دهند. این کار باعث خواهد شد هم هزینه‌های انرژی افزایش یابد و از طرف دیگر قطعات کولر گازی زودتر مستهلک شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. با تنظیم دمای مناسب کولر گازی، محیط داخل همیشه در دمای مطلوب خواهد بود.

برخی از افرادی که طبع گرم دارند، در طول تابستان نمی‌توانند بخوابند، مگر این که اتاق آنها سرد باشد. اما بعضی دیگر از افراد اصرار دارند که در طول شب اتاق آنها خیلی خنک نباشد. اما به هر حال مهم است که مطمئن شوید زمانی که می‌خواهید بخوابید کولر را طوری تنظیم کنید که در طول شب احساس خوبی داشته باشید.

هوای تازه همیشه بهتر است، اما اگر نمی‌خواهید پنجره‌های خود را به خاطر نگرانی از ورود حشرات و یا صدای بیرون باز کنید، بهترین وسیله کولر گازی است، فقط مطمئن شوید که اتاق بعد از چند ساعت خیلی سرد نمی‌شود. شاید تعجب کنید که چه تعداد از مردم در اواسط تابستان گرم، به خاطر سرماخوردگی به پزشک مراجعه می‌کنند، چون در اتاقی خوابیده‌اند که بسیار سرد بوده است. برای این که مطمئن شوید اتاق خیلی سرد نمی‌شود، ممکن است بخواهید یک کولر که دارای حالت خواب است، داشته باشید. معمولا بر روی تمامی کولرهای گازی حالت خواب در نظر گرفته شده، تا بتوان به وسیله آن خواب راحتی را تجربه کرد.

  بهترین راه خنک کردن فضا با کولر گازی

تنظیم دمای مناسب اتاق با انتخاب حالت خواب

کولر گازی‌ها به شما اجازه می‌دهند، دمای مورد نظر خود را تنظیم کنید و بعد از قرار دادن در دمای مطلوب، می‌توانید حالت خواب را فعال کنید و کولر بعد از گذشت مدتی مشخص، دمای تنظیم شده را کمی بالاتر می‌برد تا در انتهای شب و ساعات اولیه صبح، اتاق زیاد سرد نشود. از طرف دیگر از دمای مشخص شده‌ای هم بالاتر نخواهد رفت تا محیط داخل خیلی گرم نشود.

عملکرد حالت خواب در کولر گازی‌های ساخته شده توسط برندهای مختلف ممکن است اندکی با هم متفاوت باشند، اما تمامی آنها از قاعده یکسانی پیروی می‌کنند. زمانی که حالت خواب در کولر گازی فعال شود، بعد از گذشت زمان مشخصی، ۰٫۵ تا ۱ درجه به دمای تنظیم شده اضافه می‌شود. این اضاقه شدن دمای تنظیم شده تا زمانی انجام می‌شود که در انتها، دمای کارکرد کولر تا حدود ۳ درجه بالاتر از دمای تنظیم شده برود. البته حد نهایی بالا رفتن دما در برندهای مختلف کولر متفاوت است.

اگر تغییرات دما حتی به میزان اندک در کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد، ممکن است برای شما حالت خواب مناسب نباشد. در غیر این صورت شما متوجه چیزی نخواهید شد، زیرا فعالیت‌های متابولیک بدن در طول خواب کم شده و نیاز به خنک شدن برای بدن شما کم می‌شود.

اگر در نزدیک صبح احساس سرما می‌کنید، علاوه‌بر فعال کردن حالت خواب می‌توانید از تایمرهای کولر گازی نیز استفاده کنید.

تنظیم دما با استفاده از تایمرهای کولر گازی

در صورتی که دمای مناسبی را تنظیم کنید، هوای اتاق در طول شب برای خواب مناسب خواهد بود. در برخی از شرایط، ممکن است در نزدیک صبح احساس سرما کنید، یا در زمستان احساس گرمای بیش از حدی داشته باشید. می‌توان از تایمرهای روشن و خاموش برای داشتن یک خواب راحت استفاده کرد. ابتدا ساعت را تنظیم کنید تا تایمرهای روشن و خاموش با استفاده از آن کار کنند. با تنظیم تایمر خاموش شدن در نزدیک صبح کولر خاموش می‌شود و می‌توان بعد از مدتی خاموش بودن، با استفاده از تایمر روشن شدن، کولر را روشن کرد.

  خازن کولر گازی و نحوه تشخیص عیب و تعمیر آن

البته باید توجه داشته باشید که زمانی که به مسافرت می‌روید، تایمر روشن شدن را غیر فعال کنید.

همیشه با تغییرات دمای بیرون، دمای تنظیم شده کولر گازی را هم تغییر دهید. با این کار دمای محیط داخل مطلوب خواهد ماند و نیازی نیست کولر را روشن و خاموش کنید. با تنظیم مناسب دما، هزینه مصرف برق کم خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *