سرویس کولر گازی
در مقاله قبل، نکاتی را درباره کولر گازی و استفاده بهتر از آن ذکر شد و در زیر موارد دیگری بیان خواهد شد.

مواردی که مصرف‌کنندگان باید درباره کولر گازی بدانند

این موارد باعث می‌شوند که بتوانید نگهداری بهتری از کولر گازی داشته باشید.

حفظ سیستم

تعمیرات معمول کولر مانند تمیز کردن فیلترها می‌تواند توسط اکثر مصرف‌کنندگان انجام شوند، اما برخی دیگر نیاز به خدمات حرفه‌ای دارند.

این یک ایده خوب این است که در شروع هر فصل، کولر گازی را از هر گونه خاک و آلودگی که بر روی کویل‌ها و فیلترها قرار دارند را تمیز کنید. بسته به نوع کولر، ممکن است نیاز به یک تماس تلفنی با یک حرفه‌ای باشد.

اگر کولر هوای سرد نداشته باشد، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات گاز یا جریان هوا باشد. برای رفع این مشکلات ممکن است نیاز به تعمیر کولر گازی باشد.

مشکلات مربوط به کولر گازی‌های داکت اسپلیت

در این نوع از سیستم‌های تهویه هوا یکی از مشکلات می‌تواند به علت نشت در کانال، هوای کافی را در خروجی نداشته باشیم. نشت کانال می‌تواند ۲۰ تا ۴۰ درصد از انرژی را هدر دهد. حتی اگر کولر گازی به خوبی کار کند، در صورتی که کانال‌ها در خارج از فضای داخلی عبور کنند، در صورت عایق نشدن، بازده پایین می‌آید.

کانال‌های خارجی باید به خوبی عایق‌بندی شوند. محصولات مختلف به طور خاص برای عایق‌بندی کانال‌ها وجود دارند که می‌توان آنها را برای محافظت از کانال‌ها نصب کرد.

اگر شما مجاری نشتی کانال هوا را پر کنید، شدت جریان بیشتری در خروجی خواهید داشت. اگر کانال ها در دسترس باشند، شما می‌توانید نشتی‌ها را بپوشانید و با چسب نشتی‌ها رابگیرید. در غیر این صورت شما مجبور به پر کردن نشتی‌ها با مواد عایق دیگر دارید.

  آیا به کولر گازی‌ها نیاز دارید؟

چگونگی افزایش کارایی انرژی

به حداقل رساندن تبادلات هوا بین محیط داخل و خارج ممکن است بزرگ‌ترین چیزی باشد که بتوانید برای بهبود کارایی انجام دهید. اما بسیاری از مسائل ذکر شده در بالا نیز به شما کمک می‌کنند تا فیلترهای کثیف را تمیز کنید، شارژ گاز مناسب در صورت کم بودن و عایق‌بندی مجاری جریان هوا و پاک کردن کوئل‌ها را انجام دهید.

چیز دیگری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که واحد خارجی (کندانسور) به وسیله برگ، خاک یا هر ماده دیگر مسدود نشده باشد و جریان هوا بتواند به خوبی بر قرار باشد.

اگر شما تصمیم به خرید کولر گازی دارید، به دنبال خرید انواع با کارایی بالا باشید. بیشترین امتیاز بازدهی شناخته شده، رتبه‌بندی بهره‌وری انرژی فصلی (SEER 13) است. حداقل بهره‌وری این است که شما باید در نظر بگیرید، اما بهره‌وری بالاتر احتمالا بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

بسته به آب و هوا شما، ممکن است بخواهید دیگر مقادیر کارایی را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در هوای گرم و خشک، باید به رتبه‌بندی بهره‌وری انرژی (EER) نگاه کنید که نشان می‌دهد که سیستم در شرایط پیک گرما چگونه کار می‌کند.

اگر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید، باید در نظر بگیرید کولر گازی با کمپرسور پیستونی مناسب‌تر است.

شما می‌توانید با کاهش حجم کاری کولر گازی، بهتراز آن استفاده کنید. شما می‌توانید این کار را با بهبود عایق‌بندی ساختمان، اتلاف انرژی را به حداقل رسانده و حجم کاری کولر را کم کنید.

بالا بردن بازده کولر گازی با بهبود شرایط ساختمان

بهبود ساختمان شامل مواردی مانند افزایش سطح عایق یا سایبان برای پنجره‌ها یا کاهش نشت هوا می‌شود. چنین اقداماتی انرژی مصرف شده برای گرمایش و خنک‌سازی را کاهش می‌دهد، اما ممکن است زمان زیادی را باید صرف اصلاحات کنید.

  استفاده بهینه از کولر گازی در خانه

در صورتی که مایل به تعویض درب‌ها و پنجره‌ها باشید، از انواع جدید دو جداره استفاده کنید. هر چند برای خرید هزینه بالاتری دارند، ولی در طول زمان باعث صرفه جویی در هزینه‌ها خواهند شد.

برای مثال، استفاده از درب و پنجره های یو پی وی سی علاوه بر عایق حرارت بودن، در مقابل صدا نیز عایق هستند.

کاهش بارهای گرمایی داخلی می‌تواند ساده‌تر باشد. لوازم برقی، چراغ ها و تجهیزات غیر ضروری را خاموش کنید. از دستگاه‌های شستشو (مانند ظرفشویی و لباسشویی) را در زمان خنک‌تر شدن روز استفاده کنید. از هود برای انتقال حرارت و رطوبت از آشپزخانه و حمام استفاده کنید.

در بعضی از مناطق می‌توان از روش‌های دیگری برای کاهش بار گرمایی کولر گازی استفاده کرد.

در صورت نیاز به تعمیر کولر گازی می توانید با تهران کولر تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *