نحوه انتخاب بهترین کولر گازی برای خانه

یکی را انتخاب کنید که مناسب خانه شما باشد و باعث شود تا در هزینه‌های برق شما صرفه‌جویی شود. انتخاب بهترین کولر گازی می‌تواند یک چالش باشد. چه اندازه‌ای نیاز دارید؟ هزینه اجرای آن چقدر است و چقدر پر سر و صدا خواهد بود؟ ما به شما کمک می‌کنیم مدل مناسب خانه خود را پیدا کنید.

بهترین کولر گازی برای خانه کدام است؟

برای اکثر خانه‌ها‌، کولر گازی اسپلیت دارای سیکل معکوس (حالت گرمایش) بهترین گزینه است. در زیر برخی از انواع کولر گازی آورده شده است.

انواع کولر گازی قابل استفاده در خانه

برای خانه‌های مختلف و با توجه به محیط باید کولر گازی تهیه کرد که بهترین کارایی را داشته باشد.

کولر گازی اسپلیت تک پنل

انواع اسپلیت دو قسمت دارند، یک واحد داخلی (پنل) و یک واحد خارجی، که توسط لوله‌های مسی حاوی گاز مبرد به هم متصل می‌شوند. آنها متداول‌ترین نوع تهویه مطبوع هستند و برای یک اتاق یا یک سالن تا حداکثر ۶۰ مترمربع مناسب خواهند بود.

کولر گازی اسپلیت دارای چند پنل

این سیستم‌ها مشابه انواع اسپلیت هستند، اما به یک واحد خارجی، دو یا چند واحد داخلی (پنل) متصل است. این نوع برای دو یا سه اتاق که به هم نزدیک هستند مناسب است، به خصوص در فضاهایی که سیستم‌های داکت اسپلیت قابل نصب نیستند.

کولر گازی داکت اسپلیت

این نوع از کولر گازی‌ها نیز مانند انواع اسپلیت دارای یک واحد خارجی و یک واحد داخلی هستند. پنل معمولا دور از چشم و در سقف کاذب خانه قرار دارد و هوای خروجی از پنل، از طریق کانال به اتاق‌ها منتقل می‌شود. کولرهای گازی داکت اسپلیت برای خنک کردن و گرمایش کل خانه مناسب هستند. برای جزئیات بیشتر می‌توانید مقاله مربوط به کولر گازی داکت اسپلیت را مطالعه کنید.

کولر گازی پنجره‌ای

تمام اجزاء کولر گازی پنجره‌ای در یک واحد قرار دارند و قابل نصب در پنجره و یا در برخی از محیط‌ها در هنگام ساخت قسمتی از دیوار برای نصب کولر گازی پنجره‌ای خالی گذاشته می‌شود. مناسب برای اتاق‌ها و فضاهایی تا ۵۰ متر مربع. انواع کم ظرفیت آنها را می‌توان به پریز برق متصل کرد و برای انواع ظرفیت بالا باید کابل جداگانه در نظر گرفت.

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

این نوع کولر گازی را می‌توان در صورت لزوم، از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرد (اما این کار به راحتی انجام نمی‌شود). اکثر آنها یک کانال انعطاف پذیر دارند که باید به پنجره و محیط بیرون متصل شود تا گرما خارج شود. برای خانه‌هایی که امکان نصب انواع دیگر نیست (مثلا اگر خانه را اجاره کرده باشید) مناسب است. به اندازه سیستم‌های اسپلیت کارآمد نیستند، اما بدون نیاز به عملیات نصب مانند انواع دیگر، می‌توان از آنها در محیط‌های مختلف استفاده کرد.

کولر گازی با چرخه معکوس (دارای حالت گرمایش) چیست؟

یک کولر گازی با حالت گرم می‌تواند علاوه‌بر خنک کردن هوا، گرما نیز تولید کند. در واقع، این یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای گرم کردن خانه در روزهای است.

در حالت سرمایش، یک کولر گازی با سیستم اسپلیت، از طریق گاز مبرد موجود در لوله‌های مسی متصل‌کننده واحدهای داخلی و خارجی، گرما را از هوای داخلی گرفته و به خارج منتقل می‌کند. واحد خارجی گرما را به محیط بیرون آزاد کرده و دوباره گاز مبرد خنک شده را به واحد داخلی انتقال می‌دهد و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. در حالت گرمایش، این فرآیند به سادگی معکوس می‌شود، تا انرژی گرمایی را از هوای بیرون استخراج کرده و به داخل خانه بفرستد (بله، حتی در هوای سرد نیز مقداری انرژی گرمایی در هوای خارج وجود دارد).

اگر فقط در تابستان به کولر گازی برای خنک سازی احتیاج دارید (به عنوان مثال، اگر در منطقه‌ای با زمستان‌های معتدل زندگی می‌کنید یا برای گرم کردن محیط سیستم گرمایشی دیگری دارید)، بهترین کولر گازی برای شما نوعی است که فقط دارای حالت سرمایش باشد. آنها به طور کلی ارزان‌تر از مدل‌های دارای حالت گرمایش هستند اما معمولا ویژگی‌های مشابه دارند.

  نگهداری مناسب از کولرهای گازی

تهیه کولر گازی با ظرفیت مناسب

برای به دست آوردن ظرفیت کولر گازی باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود. در صورتی که بهترین کولر گازی را تهیه کنید، اما ظرفیت آن را به درستی محاسبه نکرده باشید، کولر گازی بازده بالایی نخواهد داشت و هزینه‌های مصرف برق و تعمیرات بالا خواهد رفت. یک تکنسین سیستم‌های برودتی به خوبی می‌تواند با توجه به شرایط محیط ظرفیت مناسب را محاسبه کند.

عوامل زیادی را باید در نظر گرفت تا بتوان ظرفیت مناسب را انتخاب کرد. منطقه جغرافیایی خانه (قرار گرفتن خانه در یک منطقه سرد یا گرم)، تعداد و موقعیت پنجره‌ها، آفتاب‌گیر بودن پنجره‌های خانه، تعداد و نوع لامپ‌های برق، میزان افرادی که در محیط حضور دارند، میزان تردد افراد، نزدیک و یا دور بودن پنل از آشپزخانه، انتخاب ظرفیت بالاتر برای خانه‌هایی که در طبقه آخر قرار دارند و خورشید به طور مستقیم به سقف می‌تابد و عوامل دیگری نیز باید در هنگام محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی در نظر گرفته شود.

در زیر به طور حدودی ظرفیت مناسب برای محیط‌هایی با اندازه‌های مختلف آورده شده است.

ظرفیت اتاق

تا ۲۰ متر مربع ۲ تا ۲٫۵ کیلووات

۲۰ تا ۴۰ متر مربع ۲٫۵ تا ۵ کیلووات

۴۰ تا ۶۰ متر مربع ۴ تا ۶ کیلووات

۶۰ تا ۸۰ متر مربع ۵ تا ۷ کیلووات

بیشتر از ۸۰ متر مربع ۶ تا ۹ کیلووات

ظرفیت‌های ذکر شده در بالا به طور حدودی بیان شده و در زمان انتخاب ظرفیت مناسب، باید تمامی عوامل در نظر گرفته شود. اما شما واقعا باید یک محاسبه دقیق قبل از خرید دستگاه تهویه مطبوع انجام دهید، در غیر این صورت، با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

در صورت نصب بهترین کولر گازی اما بسیار قدرتمند نسبت به اندازه اتاق، ممکن است برای رسیدن به دمای تنظیم شده چرخه‌های روشن و خاموش شدن کوتاه و مداوم را اجرا کنند. این می‌تواند منجر به سرد یا گرم شدن بیش از حد اتاق، رطوبت زدایی ناکافی (یعنی خشک نکردن هوا به اندازه کافی، نداشتن احساس راحتی در اتاق)، افزایش مصرف برق و هزینه‌های کارکرد و خرابی زود هنگام سیستم شود.

در صورت انتخاب مدل‌هایی با قدرت پایین، ممکن است کولر گازی باشد در بیشتر اوقات با حداکثر توان کار کند، که می‌تواند هوا را بیش از حد خشک کند و همچنین باعث فرسایش بیش از حد سیستم شود.

به عنوان مثال، اگر در هنگام محاسبه ظرفیت متناسب با اندازه اتاق نیاز به مدل ۶ کیلووات دارید، به دنبال یک سیستم تهویه هوا با ظرفیت خنک کنندگی در محدوده ۶ تا ۶٫۵ کیلووات باشید. احتمالا در هنگام خرید کولر گازی با توجه استانداردهایی که کارخانه‌های سازنده تولیدات خود را عرضه می‌کنند، ممکن است که یک مدل با ظرفیت کمی بالاتر از ظرفیت مورد نیاز را به دست آورید. نصب کولری با ظرفیت اندکی بالاتر در روزهای بسیار گرم ممکن است برای شما سودمند باشد، اما زیاد از ظرفیت مورد نیاز خود عبور نکنید.

برخی از افراد فقط یک تحلیل ساده ارائه می‌دهند و ممکن است تمایل داشته باشند ظرفیت بیشتری را از آنچه شما واقعا نیاز دارید پیشنهاد دهند.

اما متغیرهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارند. به عنوان مثال، یک اتاق عایق‌بندی شده با پنجره‌های دو جداره نیاز به کولری با ظرفیت کمتری دارد تا یک اتاق عایق‌بندی نشده با پنجره‌های سنتی. به همین ترتیب، اتاقی در یک منطقه گرمسیر احتمالا به یک تهویه مطبوع قدرتمندتر در مقایسه با یک اتاق با اندازه یکسان در یک محیط معتدل نیاز دارد.

  ۵ مزیت نصب یک کولر گازی اسپلیت

کولرهای گازی چقدر پر سر و صدا هستند؟

اکثر کولرهای گازی اسپلیت مدرن به صورتی طراحی شده‌اند که گردش باد و کارکرد موتورهای داخل پنل بسیار ساکت هستند، واحد بیرونی نیز در این نوع از کولر صدای کمی تولید می‌کند. صدای تولید شده نیز باید بخشی از بررسی سیستم تهویه مطبوع باشد. میزان صدا در اکثر کولر گازی‌ها برای واحد داخلی (پنل) از ۱۹ dB تا ۵۳ dB و در واحد خارجی، ۴۲ dB تا ۶۹ dB اندازه‌گیری شده است. برای مقایسه، در اینجا چند سطح صدای رایج وجود دارد:

۳۰ dBA: سطح صدای معمولی یک خانه ساکت

۵۰ dBA: فضای داخلی ماشین در هنگام رانندگی آرام

۶۰ dBA: مکالمه معمولی

۷۰ تا ۸۰ dBA: صدای جاروبرقی

یک واحد داخلی پر سر و صدا ممکن است در فعالیت‌ها، مکالمه یا خواب شما تداخل ایجاد کند. یک واحد بیرونی پر سر و صدا می‌تواند باعث آزار شما (اگر خیلی نزدیک به پنجره اتاق خواب یا اتاق نشیمن نصب شده باشد) یا همسایه‌ها شود. بنابراین با دقت در مورد مکان قرارگیری واحد بیرونی فکر کنید.

ویژگی‌هایی که در هنگام انتخاب بهترین کولر گازی برای خانه باید در نظر گرفت

با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

سرعت فن

فن باعث می‌شود هوای خنک شده یا گرم شده در اتاق گردش کند. به دنبال مدلی با دامنه جریان هوای گسترده و دارای چند سرعت فن باشید. از بسیار زیاد، برای کمک به خنک شدن سریع اتاق تا بسیار کم، برای مواقع عادی که محیط به دمای دلخواه رسیده است، در سرعت فن پایین، پنل صدای کمتری تولید می‌کند و محیط حتی برای خواب نیز مناسب خواهد بود.

حالت‌های مختلف قابل تنظیم در کولر گازی

اتوماتیک: با توجه به دمای محیط، باعث به طور خودکار حالت مورد نیاز برای نگه داشتن اتاق در حالت مطلوب را انتخاب می‌کند.

سرد: با ایجاد جریان هوای سرد، باعث خنک شدن اتاق می‌شود.

گرم: پنل باد گرم دارد و باعث گرم شدن اتاق می‌شود.

رطوبت‌گیر: باعث کاهش رطوبت می‌شود. فن با سرعت کم روشن شده، اما نه به اندازه حالت سرد.

حالت فن: هوا را بدون گرم کردن، خنک کردن و یا خشک کردن به جریان می‌اندازد، این حالت زمانی مفید است که دمای هوای محیط زیاد بالا نیست.

حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی ( Economy): حالت Eco نیز نامیده می‌شود، این حالت باعث کاهش مصرف برق می‌شود. مارک‌های مختلف این حالت را به روش‌های مختلف پیاده‌سازی می‌کنند. در این حالت کولر ممکن است به سادگی با تنظیم و بالا بردن یک یا دو درجه، میزان سرمایش یا گرمایش را کاهش دهد، یا ممکن است از سنسورها برای تشخیص این که آیا کسی در اتاق نیست استفاده کند و سپس سرمایش / گرمایش را کاهش دهد.

حسگر حضور انسان

این حسگر تشخیص می‌دهد کسی در اتاق است، بنابراین کولر به کار خود ادامه می‌دهد. بعضی از مدل‌ها حتی حرکت هوا را به سمت فرد هدایت می‌کنند. وقتی کسی شناسایی نشود، واحد ممکن است برای کاهش مصرف برق، به حالت اقتصادی تغییر حالت دهد.

داشتن این ویژگی به این معنی نیست که وقتی خانه خالی است می‌توانید کولر را ساعت‌ها روشن بگذارید. هنوز خیلی بهتر است آن را خاموش کنید و از عملکرد تایمر استفاده کرده و تایمر را طوری تنظیم کنید که درست قبل از بازگشت به خانه کولر دوباره روشن شود یا از راه دور و از طریق Wi-Fi، آن را روشن کنید.

Wi-Fi و برنامه‌های کنترل کولر گازی

Wi-Fi و برنامه‌های کنترل کولر گازی

Wi-Fi و برنامه‌های کنترل کولر گازی

بسیاری از مدل‌های جدیدتر می‌توانند به شبکه بی سیم در خانه شما متصل شوند، بنابراین شما می‌توانید کولر گازی را از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند خود کنترل کنید. اگر در محل کار خود هستید و می‌خواهید قبل از این که به خانه برسید دمای خانه ایده‌آل باشد، می‌توانید از طریق برنامه نصب شده در تلفن همراه کولر گازی را روشن کنید.

  ۴ نکته برای نگهداری از کولرهای گازی

برخی از کولر گازی‌ها این ویژگی را در خود دارند، اما برخی دیگر برای فعال کردن این قابیلت، به یک دستگاه کنترل کننده اضافه شونده به کولر گازی نیاز دارند.

فیلترهای هوای تمیز شونده به صورت اتوماتیک

کولرهای گازی، سیستم‌های تصفیه هوا را به طور فزاینده‌ای پیچیده ارائه می‌دهند تا مواد آلرژی‌زا، کپک، باکتری‌ها، بوها و گرد و غبار را از هوا پاک کنند. این امر اغلب با عملکرد خود تمیزکاری برای خشک نگه‌داشتن قسمت داخلی واحد و کاهش تجمع گرد و غبار و رشد باکتری‌ها همراه است. این امر همچنین باعث می‌شود تا سیستم تهویه مطبوع کارایی بیشتری داشته باشد.

کنترل از راه دور

بهترین کولر گازی آن دسته از دستگاه‌هایی هستند که دارای کنترل از راه دور با دکمه‌های بزرگ و با فاصله مناسب با برچسب‌های خوانا و صفحه LCD بزرگ و خوانا باشند.

حالت خواب

این عملکرد درجه حرارت را به صورت مرحله‌ای به میزان راحتی برای خواب تنظیم می‌کند. بنابراین در هنگام خواب کولر گازی با توان کمتری کار می‌کند و و ساکت‌تر است.

دریچه‌های خروج باد قابل تنظیم

توصیه می‌کنیم آنها را برای هوای خنک به سمت بالا و برای گرم کردن به سمت پایین تنظیم کنید. این کار را می‌توان از طریق ریموت برای اکثر مدل‌ها انجام داد. قابلیت تنظیم چپ و راست برای هدایت هوا، به خنک شدن مکان مورد نظر شما کمک می‌کند.

سیستم تاخیر برای راه‌اندازی مجدد

این سیستم با جلوگیری از شروع مجدد کمپرسور کولر گازی خیلی زود پس از خاموش شدن آن، از کمپرسور محافظت می‌کند.

انتخاب کولر گازی اسپلیت دیواری یا داکت؟

در زمان ساخت خانه و یا در هنگام بازسازی، می‌توان کولر گازی‌های داکت اسپلیت را برای خانه انتخاب کرد. در انواع داکت اسپلیت، پنل در داخل سقف کاذب نصب می‌شود و هوای خروجی از طریق کانال به سالن و اتاق‌ها منتقل می‌شود. اگر خانه ساخته شده و یا نیاز به تعمیرات اسای ندارد، نمی‌توان از این نوع کولر گازی استفاده کرد.

انواع دیواری دارای پنل کوچک‌تری نسبت به پنل داکت اسپلیت هستند و می‌توان آنها را برای انواع محیط‌های مختلف نصب کرد. در خانه‌های ساخته شده و یا مغازه‌ها و یا هر محیط دیگری این نوع کولر گازی قابل نصب است. ظرفیت‌های مختلف انواع دیواری برای اتاق‌هایی با اندازه‌های متفاووت مناسب هستند.

محدوده عملکرد

آیا در منطقه‌ای بسیار گرم یا سرد زندگی می‌کنید؟ اکثر مدل‌ها می‌توانند در دمای حدود ۱۰- درجه سانتیگراد تا حدود ۴۵ درجه سانتیگراد یا بیشتر کار کنند. این برای اکثر مناطق کافی است، اما قبل از خرید، کولر گازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید در منطقه شما کار می‌کند.

قابلیت یخ‌زدایی خودکار

اگر در یک منطقه سردسیر زندگی می‌کنید، برای جلوگیری از ایجاد یخ‌زدگی در لوله‌های مبدل حرارتی کندانسور موجود در واحد خارجی در زمستان، یک کولر گازی با یخ‌زدایی خودکار تهیه کنید.

آیا کولرهای گازی فیلتر HEPA دارند؟

تمام کولرهای گازی دارای یک فیلتر گرد و غبار در پنل هستند. این فیلترها گرد و غبار هوا را هنگام گردش در پنل به دام می‌اندازند، آنها به طور عمده برای جلوگیری از مسدود شدن شبکه اواپراتور نقش دارند. فیلترهای پنل بر روی دود و سایر ذرات بسیار ریز تاثیر کمی دارند.

برخی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع دارای فیلتر تصفیه بر اساس یونیزاسیون هوا هستند. چند نوع از این فیلترها وجود دارد، از جمله فیلترهای جریان فتوکاتالیستی و جریان پلاسما. فیلترهای یونیزاسیون می‌توانند حداقل برخی از دودها را از بین ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *