با چرخه کارکرد کولر گازی بیشتر آشنا شوید

انتخاب نوع و ظرفیت مناسب تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع می‌تواند پیچیده باشد تا با مصرف کمترین انرژی، بیشترین کارایی را داشته باشد. اگر به خانه جدیدی نقل مکان کرده‌اید و یا سیستم جدیدی نصب کرده باشید، حتی ممکن است ندانید مشکلی وجود دارد. با این حال، چرخه کارکرد کولر گازی در مورد ظرفیت و وضعیت سیستم می‌تواند اطلاعات خوبی به شما نشان دهد که برای شما مفید خواهد بود.

چرخه کارکرد در سیستم‌های تهویه مطبوع به زمان کارکرد سیستم برای خنک کردن محیط اشاره دارد. یک سیستم تهویه مطبوع نیاز به زمانی برای خنک کردن محیط احتیاج دارد و در کولرهای گازی غیر اینورتر، بعد از خنک شدن محیط داخل، کمپرسور و واحد خارجی خاموش شده، تا دمای محیط از حد مشخصی از دمای تنظیم شده بالاتر رود و دوباره واحد خارجی روشن شده و این چرخه تا زمانی که کولر گازی روشن است، ادامه پیدا می‌کند.

البته باید توجه داشته باشید که در صورتی که دمای تنظیم شده در کمترین حد باشد، این چرخه اتفاق نمی‌افتد و واحد خارجی به طور دائم روشن می‌ماند. در این حالت محیط داخل خیلی سرد خواهد شد و شما مجبور به خاموش کردن کولر گازی می‌شوید، که در این حالت کولر گازی بیشترین مصرف برق را خواهد داشت. برای کم شدن مصرف برق و بالا رفتن دوام قطعات داخلی کولر گازی، دمای تنظیم شده را نسبت به دمای هر روز تغییر دهید.

حالت‌های مختلف چرخه کارکرد کولر گازی

موارد زیر سه حالت از انواع چرخه کارکرد در کولرهای گازی است.

چرخه کارکرد کولر گازی کوتاه مدت

در صورتی که دمای تنظیم شده خیلی بالا نباشد و زمانی که کولر گازی را روشن می‌کنید، بعد از مدتی که هوای داخل به حد ایده‌آل رسید، اگر زمان روشن بودن کمپرسور و واحد خارجی کوتاه باشد، این نشانه‌ای از اندازه نامناسب کولر گازی نصب شده است. اگر کولری که برای محیط نصب شده ظرفیت بالایی داشته باشد، در زمان روشن بودن در زمان کوتاهی محیط به دمای تنظیم شده خواهد رسید و واحد خارجی خاموش می‌شود.

  نگاهی به تاریخ تهویه مطبوع

انتخاب کولر گازی با ظرفیت بیشتر از حد باعث می‌شود تا زمان روشن بودن کمپرسور در انواع غیر اینورتر حتی کمتر از ۱۰ دقیقه شود. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که برخی مشکلات قطعات داخلی نیز می‌توانند در کوتاه شدن چرخه کارکرد کولر گازی نقش داشته باشند.

خرابی سنسور دمای محیط یکی از این عوامل است که با تشخیص نامناسب دمای محیط، باعث صادر شدن فرمان خاموش شدن کمپرسور توسط برد الکترونیکی در زمانی که هنوز دمای محیط به حد تنظیم شده نرسیده شود. در برخی از موارد در اثر شل بودن سیم‌های برق ورودی کنتاکتور کمپرسور، این قطعه داغ شده و برق ورودی را از کمپرسور قطع کند. برای بررسی سیستم خود با یک تکنسین تماس بگیرید.

چرخه کارکرد طولانی مدت

چرخه‌های روشن بودن طولانی مدت نیز می‌توانند هزینه‌های برق مصرفی کولر گازی را افزایش می‌دهند. آنها می‌توانند نشانه‌ای باشند که سیستم گرمایشی و سرمایشی شما شرایط نامطلوبی دارد و یا اندازه آن برای محیط مناسب نیست و ظرفیت کمی دارد. یکی از علت‌های روشن بودن طولانی مدت واحد خارجی، انتقال هوای محیط به بیرون و یا ورود هوا از بیرون است.

چرخه‌های طولانی مدت نیز باعث می‌شوند هزینه‌های برق شما زیاد شود. اگر زمان خاموش بودن واحد خارجی در کولرهای گازی غیر اینورتر بسیار کوتاه است، تعدادی از موارد مختلف ممکن است نقش داشته باشند. یکی از مواردی که باعث می‌شود تا کولر گازی مدت زیادی روشن بماند، کثیف بودن فیلترها و شبکه کندانسور واحد خارجی است. در صورتی که گاز مبرد حجم کمی داشته باشد نیز باعث روشن مانئن طولانی مدت واحد خارجی خواهد شد.

  حالت گرمایش در انواع کولر گازی

با این حال، دمای بسیار بالای هوای بیرون و میزان بالای رطوبت هوا نیز باعث می‌شود کمپرسور مدت زمان طولانی روشن بماند که این امر نشانه اشکال در سیستم نیست. در هوای گرم، کولر گازی باید مدت بیشتری کار کند تا بتواند دمای محیط داخل را در حد مطلوب نگه دارد و اگر رطوبت محیط بالا باشد، برای ایجاد محیطی مناسب، کولر گازی مدت بیشتری کار خواهد کرد.

چرخه کارکرد نرمال

در حالت ایده‌آل، یک کولر گازی مناسب باید تقریبا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، دو تا سه بار در ساعت چرخه داشته باشد. اگر دمای داخل منزل شما بسیار زیاد و بالاتر از دمایی باشد که شما کولر گازی را تنظیم کرده‌اید، یا دمای محیط بیرون بسیار بالا باشد، زمان کار افزایش می‌یابد. افزایش زمان روشن بودن در این حالت‌ها طبیعی بوده و تا زمانی که دمای هوای محیط داخل تفاوت زیادی داشته باشد، کولر روشن خواهد ماند.

با نگهداری مناسب و بررسی گاز مبرد و تمیز کردن کولر به صورت دوره‌ای، کولر گازی در شرایط مناسب خواهد بود. در صورتی که دمای تنظیم شده را متناسب با دمای محیط بیرون کم و زیاد کنید، هزینه مصرف برق کولر گازی پایین خواهد آمد. چرخه کارکرد کولر گازی در حالت نرمال به صورتی است که کمپرسور و دیگر قطعات داخلی واحد خارجی کمترین استهلاک را خواهند داشت و دیرتر نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *