انواع کولر گازی

اگر تصمیم به خرید یک کولر گازی جدید دارید، مهم است بدانید گزینه‌های شما چه هستند. بنابراین قبل از این که اقدام به خرید کنید، کمی تحقیق کرده و به این ترتیب می‌توانید در مورد هر کدام از انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب کنید و نقاط قوت و ضعف آنها را متوجه شوید و بهترین نوع که برای شما مناسب است را پیدا کنید.

در این مقاله به مشخصات کلی انواع کولر گازی خواهیم پرداخت و می‌توانید از طریق آنها بهترین نوع را برای خانه و یا محل کار خود انتخاب کنید.

۱. انواع کولر گازی پنجره‌ای

این نوع از کولرهای گازی، برای خنک کردن یک اتاق یا سالن طراحی شده‌اند، در این نوع تهویه هوا، همه اجزا یعنی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و شبکه‌های اواپراتور، در یک جعبه واحد بسته می‌شوند.

این نوع کولر در پنجره نصب می‌شود و قسمتی از آن (شبکه کندانسور) باید در بیرون از محیط باشد، تا بتواند گرما را از طریق آن به هوای بیرون انتقال دهد. به همین دلیل، از این کولرها نمی‌توان در هر محیطی استفاده کرد. اما اگر می‌خواهید یک اتاق را خنک کنید، این گزینه بسیار مقرون به صرفه است.

نصب این نوع از کولر گازی زیاد پیچیده نیست و فقط باید برای آن یک پایه مناسب در نظر گرفت و سیم برق ورودی را به یک منبع برق مناسب و قوی متصل کرد. کولر گازی پنجره‌ای را می‌توان بر روی هر سطح تراز قرار داد و از آن استفاده کرد.

۲. کولرهای گازی اسپلیت

این نوع از کولر گازی از دو قسمت تشکیل شده است، واحد خارجی که کمپرسور، کندانسور و فن را در بر می‌گیرد؛ و در داخل ساختمان، پنل قرار دارد که از شبکه اواپراتور و فن خنک کننده تشکیل شده است. این نوع از کولرهای گازی دارای انعطاف بالاتری هستند.

  6 مشکل در صورت تمیز نکردن فیلتر کولر گازی

انواع کولر گازی اسپلیتی تولید می‌شوند که با استفاده از یک واحد خارجی، دو، سه و یا چهار پنل را در داخل می‌توانند راه‌اندازی کنند. ظرفیت‌های بیشتر این نوع به صورت ایستاده هستند و پنل داخلی آنها بر روی زمین قرار می‌گیرند. البته نوع دیگر این نوع از کولر در داخل سقف کاذب نصب می‌شود و فقط قسمت ورود و خروج هوا قابل مشاهده است که کولر گازی کاستی نام دارد.

۳. کولر گازی پرتابل

این نوع از کولرهای گازی، برای خنک کردن یک اتاق یا یک فضای بزرگ در خانه یا دفترکار شما مناسب هستند. این نوع از کولرها احتیاجی به نصب ندارند و به خاطر وجود چرخ در زیر آن، می‌توان به راحتی این نوع از کولر گازی را جابجا کرد و از اتاقی به اتاق دیگر برد. در انواع کولر گازی پرتابل، تمامی اجزاء در یک واحد قابل حمل جاگذاری شده‌اند.

در زمان استفاده شما باید یک لوله که جریان هوای گرم را به بیرون محیط انتقال می‌دهد را وصل کنید. هوای سرد به وسیله دمنده با ظرفیت بالا پرتاب می‌شود و از داخل مجراهای مختلف عبور می‌کند و باعث خنک شدن محیط می‌شود.

۴٫ کولر گازی داکت اسپلیت

این نوع از کولرهای گازی در درجه اول برای خنک کردن ساختمان‌های بزرگ، خانه‌ها، ادارات، هتل‌ها، کارخانه‌ها و غیره استفاده می‌شود. اگر یک منطقه بزرگ برای خنک کردن داشته باشید، کولر گازی داکت اسپیت می‌تواند این کار را انجام دهد.

پنل در سقف کاذب نصب می‌شود و هوای سرد تولید شده از طریق کانال‌هایی به نقاط مختلف و یا اتاق‌ها منتقل می‌شود. هر قدر عایقکاری کانال‌ها بهتر باشد اتلاف انرژی کمتری خواهند داشت. این نوع تمامی محیط را خنک می‌کند و هیچ جای گرمی در محیط باقی نمی‌گذارد. معمولا کنترل کولر گازی‌های داکت اسپلیت بر روی دیوار نصب می‌شود و باید این کنترل در جای مناسبی قرار بگیرد.

  نحوه انتخاب بهترین کولر گازی برای خانه

پس حالا که از انواع کولر گازی اطلاعاتی را کسب کردید، می‌توانید در مورد خرید نوع مناسب نیاز خود تصمیم‌گیری کنید. البته قبل از خرید، از یک متخصص کمک بگیرید تا ظرفیت مناسب کولر را برای شما مشخص کند. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت نقش دارند و اول از همه اندازه محیطی است که باید آن را خنک کند و میزان گرمی هوا در منطقه در مشخص کردن ظرفیت نقش دارند.

اگر اتاق به سمت آفتاب باشد و یا در آن افراد زیادی هستند باید ظرفیت را بیشتر در نظر بگیرید. از طرف دیگر عواملی که باعث گرم شدن محیط می‌شوند را هم باید در نظر بگیرید و آنها را هم محاسبه کنید. حتی اگر در آخرین طبقه هستید، باید گرم کردن پشت بام توسط خورشید را هم در نظر بگیرید تا بتوانید ظرفیت مناسب را تهیه کنید.

استفاده از نوع مناسب کولر برای محیط

هر محصول برای یک نوع محیط طرحی شده و بیشترین بازده را دارد. در صورتی که از نوع مناسب کولر گازی استفاده شود، با کمترین مصرف برق، بیشترین بازده را خواهند داشت. کولر گازی پنجره‌ای اندازه کوچکی دارد و باید در جایی نصب شود که بتوان قسمت پشتی آن را بیرون از محیط قرار داد.

کولر گازی‌های داکت اسپلیت را می‌توان در طیف گسترده‌ای از محیط نصب کرد. این کولرها به دو قسمت تقسیم شده‌اند و  به خاطر این که با استفاده از لوله مسی واحد خارجی و داخلی به هم متصل می‌شوند، به راحتی می‌توان از این محصولات برای محیط‌های مختلف استفاده کرد.

کولر گازی‌های پرتابل قابل جابجایی هستند و به راحتی می‌توان این محصولات را به محیط‌های مختلف انتقال داد. این کولرها از طریق یک لوله که یک سر آن در محیط بیرون قرار داده می‌شود، در حالت سرد، گرما را به بیرون انتقال می‌دهند.

  تمیز کردن فیلترهای کولر گازی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *