طریقه نصب کولر گازی اسپلیت در محل مناسب

نصب کولر گازی اسپلیت در محل مناسب باعث می‌شود تا هوای محیط زودتر و با هزینه پایین‌تر به دمای مطلوب برسد و کولر گازی دیرتر نیاز به تعمیر پیدا کند. در صورت نصب نامناسب، هزینه‌های مصرف برق کولر گازی بیشتر خواهد شد و در برخی از شرایط، قطعات داخلی بیشتر فرسوده می‌شوند و زودتر باید آنها را تعمیر و یا تعویض کرد.

یک کولر گازی که در یک محل نامناسب نصب شده، باید بیشتر کار کند تا به نتیجه دلخواه شما برسد، در نتیجه ناکارآمدی ایجاد می‌کند و با گذشت زمان باعث فرسایش بیشتر می‌شود. بنابراین چگونه می‌توان تصمیم گرفت که کولر را کجا نصب کرد تا بهترین نتیجه به دست آید؟

چگونه می‌توان در مورد محل نصب کولر گازی تصمیم گرفت؟

در زیر، راهنمایی‌های مفیدی در مورد نحوه انتخاب بهترین مکان برای نصب کولر گازی ارائه خواهیم داد. لطفا توجه داشته باشید که برای اطمینان از محل مناسب، ارزش کمک گرفتن از یک تکنسین تهویه مطبوع را دارد تا خانه و یا محل کار شما را ارزیابی کند و مشاوره صحیح برای نصب را ارائه دهد. یک برقکار عمومی سختمان معمولا تخصص لازم در مورد کولر گازی را ندارد و نمی‌تواند در مورد بهترین مکان برای نصب شما را راهنمایی کند.

عواملی که باید در مورد محل نصب در نظر گرفته شوند

در اینجا عواملی وجود دارند که در هنگام نصب پنل در اتاق تاثیرگذار هستند.

 • محل قرارگیری پنجره‌ها
 • تعداد و محل قرارگیری وسایل برقی در اتاق
 • تعداد لامپ‌های اتاق
 • آشپزخانه
 • محل وسایل گرمایشی در خانه
 • سمت وزش باد خروجی از پنل

زمان نصب واحد خارجی کولر گازی نیز باید نکاتی را در نظر داشت.

 • در نظر گرفتن کمترین فاصله تا پنل
 • سمت وزش باد، در صورت نصب واحد خارجی در پشت‌بام، دیوار بالکن و یا محل‌هایی که واحد خارجی در معرض جریان باد قرار دارد
 • موقعیت تابش خورشید
 • در نظر گرفتن فاصله مناسب در پشت واحد خارجی
 • داشتن فضای کافی در جلوی واحد خارجی
 • باد خروجی از واحد خارجی به سمت کولر دیگری نباشد
 • در پشت، جلو و یا نزدیک واحد خارجی گیاه وجود نداشته باشد

برای دریافت مشاوره بیشتر می‌توانید از یک متخصص بخواهید که در مورد نصب کولر گازی به شما راهنمایی‌هایی را ارائه دهد. آنها می‌توانند راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی تاثیر عوامل مختلف بر بازده انرژی، سطح صدا و عملکرد به شما ارائه دهند.

نکاتی در مورد محل نصب کولر گازی

کولرهای گازی انواع مختلفی دارند و در هنگام نصب هر کدام باید مواردی را در نظر گرفت که در زیر به آنها اشاره شده است.

  چه چیزی باید در مورد تعمیر کولرهای گازی بدانید

محل نصب کولر گازی اسپلیت دیواری

کولرهای گازی اسپلیت از دو قسمت مجزا تشکیل شده‌اند و به وسیله لوله‌ها و کابل‌های رابط، این دو قسمت به هم متصل می‌شوند. پنل و واحد خارجی باید در جای مناسب نصب شوند تا بتوانند کارایی خوبی داشته باشند.

نصب پنل کولر اسپلیت دیواری

به طور کلی، پنل کولرهای گازی اسپلیت باید در یک مکان مرکزی، در اتاقی که می‌خواهید آن را خنک یا گرم کنید، نصب شود تا جریان هوای متعادل در فضا تامین شود. قرار گرفتن پنل در وسط دیوار باعث جلوه بهتر خواهد شد.

نصب پنل در اتاق خواب

بهترین موقعیت برای پنل کولر در اتاق خواب، جایی است که هوا به طور مستقیم به روی تخت جریان نداشته باشد. بیشتر افراد دریافتند که این هوای خنک وقتی در تمام شب مستقیم روی آنها باشد، احساس سرما و ناراحت کننده‌ای پیدا می‌کنند و یا حتی باعث می‌شود با گلو درد از خواب بیدار شوند. در عوض، نصب پنل در بالای تخت و یا دیوار کنار تخت که باد خروجی از پنل را بتوان به جهت دیگری هدایت کرد، توصیه می‌شود.

نصب پنل در اتاق نشیمن

اگر در حال نصب کولر گازی اسپلیت برای اتاق نشیمن هستید، توصیه می‌کنیم آن را در جایی نصب کنید که بتوانید جریان هوا را به سمت مبلمان هدایت کنید. البته باید موارد دیگری مانند دور بودن از وسایل گرمازا مانند لامپ و یا وسایل گرمایشی را نیز در نظر گرفت.

از آنجا که هوای خنک به طور طبیعی به سمت پایین حرکت می‌کند، نصب پنل در ارتفاع بالاتر روی دیوار، باعث خنک شدن یکنواخت اتاق می‌شود. البته باید توجه داشت که در اتاق‌هایی با سقف خیلی بلند، نباید پنل را در ارتفاع زیاد نصب کرد.

نصب پنل در محیط‌های اداری با رفت و آمد زیاد

در محیط‌های ادرای که درب اتاق زیاد باز و بسته می‌شود، خروجی باد پنل باید به سمت درب نباشد. باد مستقیم به سمت محل نشستن کارمندان نیز توصیه نمی‌شود. پنل را باید در محلی نصب کرد که با تغییر جهت باد خروجی بتوان آن را به تمام اطراف اتاق هدایت کرد.

نصب واحد خارجی کولر اسپلیت

برای نصب واحد خارجی نیز باید مواردی در نظر گرفته شود. رعایت این موارد به کارکرد بهتر و هزینه کمتر نگهداری کمک می‌کند. برای نصب واحد خارجی در بهترین موقعیت برای سرمایش و گرمایش کارآمد، موارد زیر را در نظر بگیرید:

سایه: در حالت ایده‌آل، واحد خارجی باید در قسمت خنک‌تری از خانه شما و در موقعیتی نصب شود که کمتر نور مستقیم خورشید به آن برسد.

  آیا به کولر گازی‌ها نیاز دارید؟

تهویه آسان هوا: واحد خارجی باید در محلی با تهویه مناسب و فضای کافی در دو طرف پشت و جلو نصب شود. در حالت ایده‌آل، مکانی را انتخاب کنید که در اطراف آن گیاه وجود نداشته باشد. این امر باعث می‌شود که واحد خارجی بسیار راحت‌تر کار کند و هوا به خوبی جریان داشته باشد.

ارتعاش: واحد خارجی باید روی پایه و به گونه‌ای نصب شود که در آن لرزش ایجاد نشود. لرزش در دراز مدت باعث آسیب به قطعات و لوله‌های داخلی واحد خارجی شده و قطعات زودتر خراب می‌شوند.

ایمنی: واحد خارجی کولر گازی نباید در محلی نصب شود که در معرض ماده خورنده باشد. واحد خارجی وزن زیادی دارد و در هنگام نصب باید به این نکته توجه کرد.

نصب واحد خارجی در بالکن

واحد خارجی کولر گازی را می‌توان به دو صورت در بالکن نصب کرد، بر روی دیوار و یا روی زمین. اگر تصمیم به نصب واحد خارجی کولر گازی بر روی زمین را دارید، مطمئن شوید که در پشت حداقل ۲۰ سانتی‌متر و در جلوی واحد خارجی ۲٫۵ تا ۳ متر فضای خالی وجود داشته باشد. قرار دادن واحد خارجی در جاهای تنگ باعث می‌شود تا هوای گرم خروجی، دوباره از پشت وارد واحد خارجی شده و باعث اختلال در عملکرد کولر گازی شود.

در زمان نصب واحد خارجی بر روی دیوار بالکن، از محکم بودن دیوار مطمئن شوید. واحد خارجی باید در جایی نصب شود که برای تعمیرات و یا سرویس بتوان به آن دسترسی داشت. همواره واحد خارجی باید در جایی نصب شود که برای هوای ورودی و خروجی مانعی وجود نداشته باشد.

نصب واحد خارجی در پشت‌بام

واحد خارجی کولر گازی را بر روی زمین قرار ندهید و زیر آن از پایه استفاده کنید. پایه باید حداقل ۱۰ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. واحد خارجی را در نزدیک‌ترین محل به جایی که لوله‌های رابط وارد پشت‌بام می‌شوند، باید نصب کرد.

در زمان نصب به این نکته توجه کنید که واحد خارجی دیگری در پشت و یا جلوی واحد خارجی که شما تصمیم به نصب آن را دارید، قرار نداشته باشد. باد گرم خروجی، باعث اختلال در کارکرد کولر گازی می‌شود.

سعی کنید واحد خارجی را به صورتی نصب کنید که جریان باد طبیعی، از پشت وارد واحد خارجی شود. اگر واحد خارجی در محلی نصب شود که جریان باد طبیعی از روبرو به سمت آن باشد، پروانه فن واحد خارجی توان کمتری برای خنک کردن گاز فرئون داخل لوله‌های کندانسور را خواهد داشت.

  3 دلیل خوب کار نکردن کولر گازی قدیمی

محل نصب انواع داکت اسپلیت

کولرهای گازی داکت اسپلیت نیز مانند دیگر انواع اسپلیت دارای دو قسمت هستند. واحد خارجی آنها شباهت زیادی به انواع کولر گازی اسپلیت دیواری دارد، اما آنها دارای پنلی هستند که دور از دید و درون سقف کاذب نصب می‌شود. هوای خروجی از پنل با استفاده از کانال‌هایی به اتاق‌ها جریان پیدا می‌کند.

برای نصب کولر گازی داکت اسپلیت باید در زمان ساخت، پایه و کانال‌های رابط پنل را درون سقف کاذب نصب کرد. این نوع از کولرها چندین اتاق را می‌توانند با استفاده از یک پنل خنک و یا گرم کنند. برای نصب واحد خارجی این نوع از کولرهای گازی باید مانند دیگر انواع اسپلیت، نکات را در نظر گرفت.

جایی که پنل در سقف کاذب نصب می‌شود باید به اندازه کافی فضا وجود داشته باشد تا در زمان نصب و یا تعمیرات بتوان به راحتی لوله‌ها، سیم رابط، لوله درین و دیگر اجزا آن را باز و بسته کرد.

کولرهای داکت اسپلیت نیز مانند دیگر انواع کولر گازی، هوای اتاق را به دورن پنل هدایت می‌کند و با عبور هوا از روی شبکه‌های اواپراتور پنل گرمای هوا به گاز فرئون منتقل و به بیرون هدایت می‌شود.

هوای ورودی باید به وسیله یک دریچه مجزا و یا سوراخ‌های موجود بر روی درب سرویس کولر گازی تامین شود. در صورتی که برای هوای ورودی پنل از دریچه مجزا استفاده نشود، باید سوراخ‌های درب سرویس به اندازه کافی بتوانند هوای مورد نیاز پنل را تامین کنند.

نکاتی در مورد نصب کولرهای گازی اسپلیت

قبل از خرید کولر گازی، اندازه و محل عبور لوله‌های رابط را بررسی کنید. در آپارتمان‌ها در بیشتر مواقع، واحد خارجی باید در بالکن نصب شود، محل عبور لوله‌های رابط اصلی‌ترین نکته در این ساختمان‌ها است.

کابل برق ورودی به کولر گازی باید با یک فیوز با قدرت مناسب به برق اصلی ساختمان متصل شود. کابل برق ورودی باید اندازه مناسب با مصرف کولر گازی داشته باشد و همیشه از کابل یک تکه استفاده کنید.

استفاده از کابل برق ضعیف باعث گرم شدن کابل شده و خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. اگر واحد خارجی در پارکینگ و یا منطقه جغرافیایی محل گرم است، از کابلی استفاده کنید که کمی قوی‌تر از حد استاندارد باشد.

واحد خارجی باید در جایی نصب شود که دسترسی آسان به آن میسر باشد. باید در جایی نصب شود که تعمیرکار بتواند به راحتی به تمامی اطراف واحد خارجی به خوبی دسترسی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *