8 اشتباه که ممکن است در هنگام استفاده از کولر گازی انجام دهید

در صورتی که در هنگام استفاده از کولر گازی مواردی که مربوط به نگهداری آن می‌شود را رعایت نکنید، کولر گازی عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و هزینه‌های برق مصرفی آن بالا می‌رود. اگر نگهداری مناسبی از سیستم تهویه مطبوع نداشته باشید، در صورت کثیف شدن می‌تواند با میکروارگانیسم‌هایی آلوده شده و باعث آلوده شدن محیط شود. مشکلات آسم و آلرژی به عنوان برخی از مضرات احتمالی تمیز نکردن کولر گازی خواهد بود.

در زیر هشت مورد از رایج‌ترین اشتباهات هنگام استفاده از کولر گازی آورده شده که با رعایت موارد ساده‌ای قابل رفع شدن هستند و باعث می‌شود تا سیستم تهویه مطبوع به خوبی کار کند و کمترین مصرف برق و خرابی را داشته باشد.

تمیز نکردن فیلترها در هنگام استفاده از کولر گازی

حداقل باید یکبار در هر سه ماه، فیلترهای پنل کولر گازی را تمیز کنید. در صورتی که مدت زیادی از کولر استفاده می‌کنید و یا کولر در محیطی قرار دارد که افراد زیادی وارد و خارج می‌شوند، یا محیط گرد غبار زیادی دارد و آشپزی انجام می‌شود، تمیز کردن فیلترها باید در فواصل زمانی کمتری انجام شود.

یک فیلتر کثیف می‌تواند منجر به کمتر شدن جریان هوا شده و باعث یخ‌زدگی لوله‌های اواپراتور پنل شود که هر قدر یخ بیشتری تشکیل شود، جریان هوای کولر کمتر خواهد شد. یک فیلتر کثیف می‌تواند ۵٪ تا ۱۵٪ به صورتحساب مصرف برق کولر شما اضافه کند و طول عمر کلی سیستم را کوتاه کند. خوشبختانه، تمیز کردن فیلترها کار بسیار آسانی است و معمولا زمان کمی برای تمیز کردن نیاز خواهد بود.

  سرویس کولر گازی را خودتان انجام دهید

فراموش نکنید که فیلترها را فقط با آب تمیز کنید و از هیچ ماده شوینده‌ای برای این کار استفاده نکنید. فیلترهای تمیز، گرد و غبار و ذرات ریز معلق در هوا را جذب می‌کند و باعث بهتر شدن هوای محیط می‌شود.

انجام ندادن سرویس سالیانه کولر گازی

شما می‌توانید در طول سال برخی از موارد نگهداری از کولر گازی را انجام دهید، اما بررسی موارد مختلف نیاز به تخصص دارد و اگر سالی یکبار کولر گازی را سرویس کنید، میزان شارژ گاز و اتصال کابل‌ها و دیگر موارد بررسی خواهد شد که در عملکرد بهتر سیستم موثر خواهد بود. در صورت کم بودن گاز کولر، در زمان سرویس سالیانه این کار انجام خواهد شد و سیستم تهویه مطبوع شما همیشه عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

در صورتی که از کولر گازی در تابستان و زمستان استفاده می‌کنید، سرویس کولر باید هر شش ماه انجام شود. اگر واحد خارجی کولر گازی در پارکینگ نصب شده باشد، باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری آن را تمیز کرد.

خاموش کردن کولر در زمان خارج شدن از خانه به مدت کوتاه

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از ترک خانه، دمای تنظیم شده کولر گازی را تنظیم کنید. اگر برای مدت کمی تصمیم دارید تا از خانه خارج شوید، خاموش کردن کولر باعث می‌شود تا دمای محیط بالا رود و در زمان بازگشت، کولر باید بیشتر کار کند. با بالا بردن دمای تنظیم شده، محیط خیلی گرم نمی‌شود و کولر نیز کمترین مصرف برق را خواهد داشت.

اگر به مدت طولانی تصیمیم به ترک خانه را دارید، کولر گازی را خاموش کنید.

  دلایل یخ زدن کولر گازی

تغییر ندادن دمای تنظیم شده نسبت به دمای روز

هر روز دمای هوا متفاوت است و باید در هنگام استفاده از کولر گازی، دمای تنظیم شده آن را نسبت به دمای هوا تغییر داد. با این کار در روزهای خنک، کولر گازی کمتر کار کرده و برق کمتری هم مصرف خواهد کرد. برای هر درجه‌ای که دمای تنظیم شده را بالا می‌برید، ۳٪ از مصرف برق کولر گازی کاهش پیدا می‌کند.

استفاده نکردن از وسایل سرمایشی دیگر

هر نوع پنکه می‌تواند به گردش هوای خنک در سرتاسر خانه کمک کند. استفاده از پنکه دستی و یا سقفی بخشی از بار سیستم تهویه مطبوع شما را کم می‌کند. فقط مطمئن باشید که پنکه سقفی شما در طول تابستان در سمت خلاف جهت عقربه‌های ساعت گردش کند تا این امر باعث افزایش جریان هوا شود.

قرار دادن وسایلی که گرمای زیادی تولید می‌کنند در کنار کولر گازی

هنگام استفاده از کولر گازی اگر وسیله‌ای که گرمای زیادی تولید می‌کند در نزدیکی کولر قرار داشته باشد، این گرمای تولید شده بر روی سنسوری که در مسیر جریان هوای ورودی قرار دارد تاثیر می‌گذارد و کولر مدت بیشتری روشن خواهد ماند. در مورد کولرهای گازی داکت اسپلیت که کنترل آنها بر روی دیوار قرار می‌گیرد، برخی از انواع این نوع از کولر دارای ترموستاتی در داخل کنترل هستند. در صورتی که کنترل در جای نامناسبی نصب شود، قادر نخواهد بود تا به درستی دمای محیط را تشخیص دهد و بر روی کارکرد کولر تاثیر زیادی خواهد داشت. بیشتر کولرهای گازی داکت اسپلیت، سنسور دمای محیط در جایی نصب شده که دمای هوای ورودی را اندازه‌گیری کند.

  انواع کولر گازی

خنک کردن اتاق‌های خالی

کولر گازی‌های داکت اسپلیت با استفاده از کنال‌هایی هوای خنک را به تمامی اتاق‌ها منتقل می‌کنند. اگر از اتاقی استفاده نمی‌کنید، با بستن یا محدود کردن هوای خروجی دریچه هوای کولر، هوای خنک به بقیه محیط جریان پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا محیط زودتر خنک شود. با بستن دریچه‌های هوای کولر در جاهایی که کمتر استفاده می‌شود، سیستم تهویه مطبوع کمتر کار خواهد کرد و هزینه‌های مصرف برق پایین خواهد آمد.

ورود نور خورشید به محیط

نور آفتاب باعث گرم شدن محیط داخل می‌شود و کولر گازی باید بیشتر کار کند تا بتواند محیط را خنک کند. در هنگام استفاده از کولر گازی باید از ورود نور خورشید به داخل محیط جلوگیری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *