سرویس کولر گازی را خودتان انجام دهید

هر دستگاهی با نگهداری مناسب کارکردی مطلوب خواهد داشت و با کمترین هزینه برای تعمیرات مدت زیادی به کار خود به بهترین نحو ادامه می‌دهد. کولر گازی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورتی که در زمانی مناسب سرویس کولر گازی انجام شود، برق کمتری مصرف می‌کند و به خوبی می‌تواند محیط را خنک کند. دو نوع  سرویس برای کولر گازی می‌توان انجام داد، سریس کامل که گاز جمع شده و پنل جدا شده و شسته می‌شود و در مواقعی که کولر گازی زیاد کثیف نباشد، سرویس بدون باز کردن پنل انجام می‌شود.

برخی از کارها را می‌توانید خودتان انجام دهید و از هزینه‌های نگهداری کولر گازی بکاهید. البته در زمان سرویس اگر از فردی باتجربه و حرفه‌ای کمک بگیرید، این افراد می‌توانند قطعات مختلف را بررسی کنند و در صورتی که هر قطعه‌ای به خوبی کار نکند، مشکل را برطرف کنند. به طور معمول، یک تکنسین کولر گازی در زمان سرویس به تمامی موارد توجه کافی خواهد کرد و همچنین مقدار گاز فرئون موجود در کولر گازی را هم چک کرده و در صورت کم و یا زیاد بودن گاز، مقدار گاز موجود در کولر را در حد استاندارد تنظیم می‌کند. به طور کلی هر کولر گازی باید هر سال توسط یک فرد حرفه‌ای سرویس شود، اما شما می‌توانید در طول سال سرویس کولر گازی را خودتان انجام دهید.

در چه فاصله زمانی باید سرویس کولر گازی را انجام داد؟

هر محیطی شرایط مخصوص به خود را دارد و باید نسبت به آن در فواصل زمانی مناسب کار سرویس کولر گازی را انجام دهید. معمولا در خانه‌ها تردد کمتر بوده و کمتر درب و پنجره‌ها باز می‌شوند. اما در محیط‌های تجاری مانند شرکت‌ها، مغازه‌ها و سالن‌های وزرشی و غیره که افراد زیادی از این محیط‌ها استفاده می‌کنند، گرد و غبار هوای بیرون بیشتر به محیط وارد شده و کولر گازی بیشتر نیاز به سرویس خواهد داشت.

  کولر گازی اینورتر با گاز فرئون کارآمد

اگر در خانه در زمان آشپزی هود آشپزخانه را روشن کنید، روغن و دود ناشی از پخت و پز به بیرون منتقل شده و کولر گازی دیرتر نیاز به سرویس خواهد داشت. استفاده از درب و پنجره‌هایی که درز کمتری داشته باشند نیز به کمتر شدن گرد و غبار در محیط کمک می‌کند و در فواصل زمانی طولانی‌تری نیاز دارید تا کولر گازی را تمیز کنید.

در محیط‌های تجاری، رفت و آمد بیشتر بوده و امکان ورود گرد و غبار و ذرات آلاینده بیشتر است. در برخی از این محیط‌های تجاری حتی باید در هر ماه کولر را سرویس کرد تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد.

همیشه در فواصل زمانی مشخص فیلترهای کولر گازی را بررسی کنید و در صورتی که گرد و غبار منافذ آن را پوشانده باشند، سرویس کولر گازی باید انجام شود. در هر محیطی و متناسب با ساعاتی که کولر گازی کار می‌کند، مقدار کثیف شدن متفاوت خواهد بود.

در زمان سرویس کولر گازی چه کارهایی را باید انجام داد؟

اولین کاری که باید انجام دهید، قطع کردن برق ورودی کولر گازی است، فیوز را قطع کنید و بعد به سراغ تمیز کردن کولر بروید. در صورتی که برق را قطع نکنید، احتمال برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

تمیز کردن فیلترها در سرویس کولر گازی

در کولرهای گازی اسپلیت، دو یا چند فیلتر در پنل وجود دارد. در بسیاری از پنل‌ها، فیلترها در زیر یک درب قرار دارند. با باز کردن درب می‌توانید فیلترها را مشاهده کنید. فیلترها را به آرامی خارج کنید تا گرد و غبار آنها در محیط پخش نشود. در زیر این فیلترها (در برخی از مدل‌ها روی آنها) امکان دارد فیلترهای کوچک‌تری قرار داشته باشند که با استفاده از باد تمیز می‌شوند، آنها را نیز خارج کنید.

  کولر گازی هوشمند کریر در نمایشگاه CE2018

فیلترهای اصلی را فقط باید با استفاده از آب تمیز کنید و از هیچ ماده شوینده‌ای برای تمیز کردن فیلترها استفاده نکنید. مواد شوینده از مواد شیمیایی مختلفی ساخته می‌شوند و ممکن است بر روی فیلترها تاثیر مخربی داشته باشند. از طرف دیگر در مواد شوینده موادد عطری وجود دارد که ممکن است در اثر رطوبت و گرد وغبار، بوی ناخوشایندی ایجاد کنند. جریان  آب با فشار را از سمتی از فیلتر که به شبکه‌های اواپراتور پنل است بگیرید تا گرد و غباری که بر روی فیلتر قرار دارد راحت‌تر جدا شود.

هیچ وقت کولر گازی را بدون فیلتر روشن نکنید، زیرا گرد وغبار به جای این که بر روی فیلترها جمع شوند، به بخش‌های داخلی نفوذ می‌کنند و باعث اختلال در کارکرد کولر گازی خواهد شد.

تمیز کردن شبکه اواپراتور پنل

زمانی که فیلترها را از پنل خارج می‌کنید، شبکه‌ای از لوله‌ها را مشاهده خواهید کرد که با جریان پیدا کردن هوا از داخل آن، گرمای آن گرفته می‌شود و باعث خنک شدن هوای محیط می‌شود. به خاطر عبور هوا از داخل این شبکه‌ها، گرد و غبار به داخل آن نفوذ کرده و باعث گرفته شدن راه‌های عبور هوا می‌شود.

اگر فیلترهای کولر گازی را دیر به دیر عوض کنید، ذرات گرد و غبار به داخل این شبکه‌ها نفوذ کرده و هوا نمی‌تواند به خوبی جریان پیدا کند. در زمان سرویس کولر گازی باید این شبکه‌ها نیز تمیز شود. می‌توانید با آب و یا اسپری‌های کف این کار را انجام دهید.

تمیز کردن بدنه پنل

گرد و غبار در گوشه و کنار بدنه پنل جکع می‌شوند و در صورت تمیز نکردن آنها به بخش‌های داخلی نفوذ کرده و باعث کثیف شدن و عدم جریان پیدا کردن هوا می‌شوند. همیشه قسمت‌های داخلی پنل را تمیز کنید تا دیرتر باعث کثیفی اجزای داخلی پنل شود. در صورتی که پنل خیلی کثیف باشد، باید گاز کولر را جمع کرده و لوله‌های مسی رابط را از پنل جدا کرده و تمامی بخش‌های پنل را شست که این کار توسط تکنسین کولر گازی انجام می‌شود.

  نصب لوله‌های مسی رابط در کولر گازی اسپلیت

شستشوی واحد خارجی کولر گازی

در صورتی که شبکه‌های کندانسور واحد خارجی کثیف باشند، کولر نمی‌تواند به خوبی گرما را به محیط بیرون منتقل کند و نمی‌تواند محیط داخل را به خوبی خنک کند. اگر واحد خارجی کولر گازی در جایی نصب شده باشد که پرنده‌ها در اطراف آن لانه کرده باشند، خیلی زود پرهای پرندگان به شبکه‌های آن گیر می‌کند و باعث کثیف شدن بیش از حد آن می‌شود. در این نحیط‌ها باید در فواصل زمانی کوتاه واحد خارجی را تمیز کرد.

شبکه‌های واحد خارجی کولر گازی باید با استفاده از آب با فشار بالا تمیز شود تا تمامی گرد و غبار گیر کرده در آن تمیز شود. باید توجه داشته باشید که آب به قسمت سیم‌های رابط وارد نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *