دمپر پنل کولر گازی چیست و چگونه می‌توان از آن به طور موثر استفاده کرد

دمپر پنل کولر گازی یکی از قسمت‌های سیستم گرمایشی و سرمایشی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اکثر افراد اطلاعات بیشتری در مورد کمپرسور، فیلتر هوا، واحد خارجی، لوله‌های مسی رابط و غیره دارند. اما بیشتر افرادی که از کولر گازی استفاده می‌کنند، احتمالا از دمپرها و نقش آنها در کمک به تنظیم دما در محیط اطلاعی ندارند و یا از آن به طور موثر استفاده نمی‌کنند.

دمپر پنل کولر گازی چیست؟

برای اکثر افراد، کنترل جریان هوا یک عمل ساده برای تنظیم دما در یک اتاق خاص است. با استفاده از دمپر می‌توان جریان هوا را کم کرده یا آن را کاملا به سمت بالا هدایت کنید، برای این کار باید زاویه دمپر را تنظیم کرد. در برخی از محیط‌ها نیاز است تا باد خنک یا گرم به نقاط مختلف اتاق جریان پیدا کند که دمپر می‌تواند به آسانی این کار را انجام دهد.

کولرهای گازی مجهز به یک یا دو دمپر هستند. در پشت دمپرها تنظیم‌کننده‌هایی نیز قرار دارند. برخی از آنها با دست و بعضی دیگر را می‌توان با استفاده از ریموت کنترل حرکت داد. تنظیم صحیح این دمپرها باعث می‌شود تا محیط خیلی سریع‌تر به دمای ایده‌آل برسد و برق کمتری مصرف شود.

چگونه می‌توان دمپر پنل کولر گازی را تنظیم کرد؟

دمپرهای کولر گازی‌های اسپلیت دیواری را می‌توان با استفاده از ریموت کنترل تنظیم کرد. اگر دمپر ثابت باشد، با یک بار فشردن دکمه، دمپر شروع به حرکت می‌کند و با رسیدن به جهت مناسب، در صورت فشردن دوباره دکمه، دمپر حرکت نمی‌کند و در همان موقعیت ثابت می‌ماند.

  نصب پایه برای واحد خارجی کولر گازی

در برخی از کولرهای گازی، ریموت کنترل دکمه دیگری به نام Fix دارد. با هر بار فشار دادن این دکمه، دمپر مقداری حرکت می‌کند و در موقعیت جدید ثابت می‌ماند. در برخی از کولرهای گازی تقسیم‌کننده‌های هوای داخلی نیز با استفاده از دکمه Swing قابل کنترل هستند. با فشار دادن دکمه Swing می‌توان جهت باد خروجی را در عرض تنظیم کرد.

نکاتی در هنگام تنظیم دمپر پنل کولر گازی

هنگامی که مشخص کردید به کدام قسمت از محیط باید باد بیشتری برسد، وقت آن است که تنظیمات صحیح را انجام دهید. مشخص کنید که به باد ثابتی نیاز دارید یا جریان باد باید به تمام محیط برسد. در محیط‌های اداری، باد باعث حرکت کاغذهای روی میز می‌شود نباید باد خروجی را خیلی پایین تنظیم کرد.

دو قانون مهم وجود دارد که باید در اینجا بخاطر بسپارید. اول از همه، هوای سرد به پایین و هوای گرم به بالا می‌رود. در روزهای سرد و گرم باید جریان هوا را به طور متفاوتی تنظیم کرد تا کولر گازی بیشترین کارایی را داشته باشد. اگر دمپر را در روزهای گرم تابستان کمی بالاتر قرار دهید که باد خروجی موجب از بین رفتن آسایش نشود، هوای خنک به طور طبیعی به پایین حرکت می‌کند و باعث خنک شدن محیط خواهد شد.

در روزهای زمستان و زمانی که کولر گازی را در حالت گرمایش روشن می‌کنید، دمپر اگر خیلی بالا باشد، هوای گرم به سختی به پایین می‌رسد و کولر باید بیشتر کار کند. با تنظیم دمپر در سطوح پایین، هوای گرم به پایین وزیده شده و بعد از گرم کردن هوای محیط به بالا می‌رود. در این حالت، نیازی به گرم کردن بیش از حد نیست و می‌توان دما را پایین‌تر تنظیم کرد.

  درباره شیر برقی چهار طرفه کولر گازی

تنظیم دریچه‌ها در کولرهای گازی داکت اسپلیت

در کولر گازی‌های داکت اسپلیت دمپر وجود ندارد و باد سرد یا گرم، از طریق کانل‌هایی به اتاق‌های مختلف منتقل می‌شود. دریچه‌ها دارای مکانیسم‌های ساده‌ای هستند که می‌توان با استفاده از آنها جلوی ورود باد را گرفت. برای تنظیم باد در این نوع از کولرها باید دریچه‌های خروج هوا را تنظیم کرد که معمولا در هر اتاق یکی از آنها وجود دارد و در سالن‌ها، متناسب با محیط یک یا چند دریچه قرار داده می‌شود.

عملکرد این دریچه‌ها متفاوت از دمپرهای موجود در کولر گازی‌های اسپلیت دیواری است و تنظیم جهت باد به صورت دستی انجام می‌شود. اگر در محیط کولر گازی داکت اسپلیت نصب شده باشد، در صورتی که از اتاقی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید دریچه آن اتاق را ببندید تا هوای خروجی از پنل به بخش‌های دیگر خانه منتقل شود و محیط زودتر سرد و یا گرم شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *