چگونگی انتخاب و نصب لوله مسی رابط کولر گازی

تقاضا برای نصب کولر گازی هر ساله در حال افزایش است و به خصوص سیستم‌های اسپلیت (دو تکه) محبوب زیادی دارند. آنها بی سر و صدا کار می‌کنند و کارایی بالایی نیز دارند. اما برای نصب این تجهیزات نیاز به یک رویکرد خاص و دقیق بوده و یکی از مواردی که باید به آنها توجه ویژه‌ای کرد، انتخاب و نصب لوله مسی رابط کولر گازی است.

این سیستم‌ها عناصر زیادی را شامل می‌شوند و تقاضا برای مواد مصرفی آنها نیز افزایش می‌یابد. هر یک از قطعات عملکرد مهم و خاص خود را انجام می‌دهند و یکی از این قطعات، لوله مسی رابط برای کولر گازی است.

توجه به ویژگی‌های خاص در هنگام انتخاب و نصب لوله مسی رابط کولر گازی

مس بهترین ماده برای ساخت لوله است، زیرا این فلز مقاوم‌ترین ماده در برابر فرسایش بوده و معمولا این لوله‌های رابط باید به طور مستقل خریداری شوند، البته برخی از تولید کنندگان به همراه کولر گازی لوله‌های رابط به طول ۵ متر قرار می‌دهند. طیف گسترده‌ای از لوله‌های مسی به شما امکان می‌دهند بهترین گزینه را انتخاب کنید.

لوله مسی توانایی مقاومت در برابر فشار بالا و شکل‌پذیری آسان را دارد. همچنین، مس در برابر نوسانات دما، قرار گرفتن در معرض اکسیژنو نور خورشید مقاوم است و با بسیاری از گازهای مبرد واکنش نشان نمی‌دهد. در نتیجه فعل و انفعال با کلر، که در گاز مبرد وجود دارد، بلافاصله پس از شارژ گاز، یک لایه محافظ در داخل لوله ایجاد می‌شود.

دامنه استفاده از لوله‌های ساخته شده از این فلز غیر آهنی، از منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد متغیر است. ویژگی دیگر این ماده این است که توانایی نابود کردن باکتری‌های مضر را دارد، بنابراین می‌توان از آن در لوله‌کشی‌های آب آشامیدنی استفاده کرد.

وزن کم مس به نصب و راه‌اندازی آسان‌تر سیستم کمک می‌کند. مس بیش از ۲۰ نوع دارد، اما در هر صورت علیرغم قیمت بالاتر، مزایای زیادی نسبت به آلومینیوم یا پلاستیک دارد. عمر مفید محصولات مسی به ۱۰۰ سال می‌رسد، به این معنی که لوله‌های ساخته شده از مس دوام زیادی دارند و در صورت وارد نشدن ضربه و یا فشار، نیازی به تعویض نخواهند داشت.

  سرویس کولر گازی را خودتان انجام دهید

انواع لوله مسی

لوله‌ها در دو نوع اصلی نرم و سخت تولید می‌شوند. مدل‌های نرم با انعطاف‌پذیری بالا و تمایل کم به تغییر شکل متمایز می‌شوند.

ابعاد

انتخاب قطر مناسب لوله مسی، کلید به حداکثر رساندن عملکرد تجهیزات برودتی است. لوله مسی رابط برای اتصال واحد خارجی به واحد داخلی استفاده می‌شود و در قطرهای مختلف و متناسب با ظرفیت سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب در سیستم‌های اسپلیت خانگی، که در آپارتمان‌ها و خانه‌ها نصب می‌شوند، از دو لوله مسی با اندازه‌های ۱/ ۴ اینچ (برابر با ۶٫۳۵ میلی‌متر) و ۳/۸ اینچ (۹٫۵۲ میلی‌متر) استفاده می‌شود. همچنین در برخی از سیستم‌های خنک‌کننده، از خطوط لوله با قطر ۱/۲ اینچ (۱۲٫۷ میلی‌متر)، ۳/۴ اینچ (۱۹٫۰۵ میلی‌متر)، ۵/۸ اینچ (۱۵٫۸۸ میلی‌متر) استفاده می‌شود.

عملکرد سیستم‌های تهویه مطبوع در درجه اول در انتخاب این قطعه تأثیرگذار است، زیرا هرچه ظرفیت سیستم بالاتر باشد، قطر لوله نیز باید بیشتر انتخاب شود. این امر به این دلیل است که در مدل‌های قدرتمندتر، گاز مبرد بیشتری از لوله‌ها عبور می‌کند.

در زمان انتخاب و نصب لوله مسی رابط کولر گازی ابعاد مطابق با اینچ و میلی‌متر را می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

قطر بر حسب میلی متر قطر در اینچ
۶٫۳۵ ۱/۴
۹٫۵۲ ۳/۸
۱۲٫۷۰ ۱/۲
۱۵٫۸۸ ۵/۸
۱۹٫۰۵ ۳/۴

هنگام تعیین اندازه لوله، این اندازه اشاره به قطر خارجی آن دارد. ضخامت دیواره لوله ۰٫۷ میلی‌متر در نظر گرفته شده است.

مهره برنجی کولر گازی

مهره برنجی کولر گازی

انتخاب مسیر مناسب و نصب لوله مسی رابط کولر گازی

نصب لوله مسی رابط کولر گازی دارای نکات ظریفی است و این کار را در ابتدا با انتخاب بهترین مسیر و آماده کردن آن باید انجام داد. لوله‌های رابط باید از نزدیک‌ترین مسیر عبور داده شوند و در جاهایی که احتمال ضربه و فشار وجود دارد، نباید لوله‌ها را قرار داد. در بعضی از نقاط باید دیوار سوراخ و یا محلی برای عبور لوله کنده شود، تا  لوله بتواند از بهترین مسیر عبور کند.

  طریقه جمع کردن گاز فرئون کولر گازی

در مرحله بعد باید اندازه لوله محاسبه شود، یعنی باید طول آنها را تعیین کنید. فاصله بین واحدهای خارجی و داخلی باید حدود یک متر بیشتر در نظر گرفته شود، تا بتوان اتصال را به درستی انجام داد. ممکن است اتفاق بیفتد که لوله بیشتر یا کمتر از طول مورد نیاز باشد. در حالت اول، لوله باید با ابزار خاصی برش داده شود تا برش به خوبی انجام شود. اگر طول لوله کمتر از حد مورد نیاز باشد، اتصال لوله‌ها با استفاده از جوشکاری انجام می‌شود.

نحوه اضافه کردن طول لوله

در هنگام جوشکاری، باید به عدم وجود گرد و غبار و سایر ذرات خارجی توجه کنید، زیرا آنها بر عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارند و می‌توانند به آن آسیب برسانند. لازم است لوله‌های کولر گازی از قبل تمیز و چربی‌زدایی شوند. جوشکاری با مواد استاندارد ترکیبات نقره انجام می‌شود. جوشکاری اتصال نسبتا محکمی را فراهم می‌کند و قیمت آن نیز بسیار ارزان خواهد بود.

اتصال لوله‌ها با اتصالات برنجی ساده‌تر و آسان‌تر است. این اتصالات می‌توانند به اشکال مختلف، دارای زاویه، اتصال سه راهی و غیره باشند. این امر باعث می‌شود که پیکربندی خط لوله تا حد ممکن بهینه باشد. چنین اتصالی بسیار راحت است، اما از اطمینان کمتری برخوردار هستند، زیرا مهره می‌تواند در حین کار شل شود. برای سفت کردن اتصالات برنجی باید از دو آچار استفاده شود تا باعث پیچ خوردن لوله نشود.

میزان سفت شدن مهره برنجی بسیار مهم است. مهره برنجی باید به خوبی لوله را محکم کند تا بتواند فشار بالای گاز مبرد را تحمل کند. یکی از مزایای نصب اتصالات برنجی این است که در صورت لزوم، اتصال به راحتی جدا و دوباره مونتاژ می‌شود. جوشکاری لوله‌های مسی نقش بسیار مهمی در عملکرد کولر گازی دارد و کل سیستم را از نشت محافظت می‌کند. لوله‌های جوشکاری شده دوام بیشتری دارند و نیاز نیست تا در زمان سرویس بررسی شوند.

اتصال لوله مسی به پنل

اتصال لوله مسی به پنل

اتصال لوله مسی رابط به واحد خارجی و داخلی

برای نصب لوله مسی رابط کولر گازی باید هر دو انتهای آنها را با استفاده از مهره برنجی به واحد خارجی و واحد داخلی متصل کرد. ابتدا مهره را داخل لوله قرار داده و با استفاده از دستگاه پرچ‌کن، لبه لوله مسی باید به سمت بیرون خم داده شده تا اتصال پر قدرتی ایجاد شود و طول محل خم داده شده باید متناسب با قطر لوله باشد. پرچ لوله اتصالی قوی ایجاد می‌کند که در اکثر مواقع، تا پایان طول عمر کولر گازی دوام آورده و هیچ نشتی پیدا نمی‌کنند.

پرچ کردن لوله مسی

پرچ کردن لوله مسی

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که اتصال مهره باید به اندازه مناسب سفت شود. در صورتی که بیش از حد این اتصال مهره برنجی سفت شود، لوله از محل خم شدن پرچ نازک شده و یا بریده می‌شود. در مواقعی که مهره برنجی بیش از حد سفت شده باشد و لوله نازک شده باشد، در برخی از مواقع، بعد از مدتی کارکرد کولر گازی، در اثر تغییرات دمایی و لرزش ناشی از کارکرد، لوله نشتی پیدا می‌کند و گاز مبرد از آن خارج می‌شود.

  کولر گازی پنجره‌ای باید بماند یا برود

همیشه بعد از نصب لوله‌های رابط به واحد خارجی و واحد داخلی، قبل از باز کردن گاز مبرد، لوله‌ها را با استفاده از گاز ازت شستشو دهید و از نداشتن نشتی مطمئن شوید. در مرحله بعد، با استفاده از پمپ وکیوم، تمامی گاز و هوای داخل لوله‌های رابط باید خارج شود. در صورتی که هوای لوله‌های رابط به خوبی خارج نشود، در عملکرد کولر گازی تاثیرگذار بوده و حتی نیاز به تخلیه و جایگزینی گاز مبرد می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *