علت داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

دو شاخه و پریز کولر گازی باید تمامی برق مورد نیاز کولر گازی را از خود عبور دهند. اگر به خوبی از کولر گازی نگهداری نشود و یا سیم متصل شده به پریز قطر مناسبی نداشته باشد، پریز داغ خواهد شد. کولر گازی‌های با ظرفیت پایین، دارای دو شاخه برق ورودی هستند. همیشه در زمان نصب کولر گازی باید به مسیر برق ورودی آن نیز توجه کرد. اگر در زمان نصب به این نکته توجه نشود، باعث گرم و داغ شدن پریز و در موارد شدیدتر، آتش گرفتن سیم‌ها خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که بهترین حالت برای برق ورودی کولر گازی، استفاده از کابل یک تکه با قطر مناسب از کولر تا فیوز است. در زمان انتخاب کابل، فاصله کولر گازی تا برق اصلی را در نظر بگیرید. اگر فاصله زیاد است، باید کابلی با قطر بیشتر را نصب کرد.

در خانه‌هایی که سیم‌کشی برق به خوبی انجام نشده و برای پریزها از سیم‌هایی با قطر کمتر از استاندارد استفاده شده باشد، متصل کردن دو شاخه برق ورودی کولر گازی به پریز، باعث داغ شدن پریز می‌شود. اگر اتصال سیم‌ها در جعبه تقسیم شل باشد، باعث داغ شدن و در نهایت آتش گرفتن سیم خواهد شد. همیشه در زمان نصب کولر گازی باید به مسیر برق ورودی آن نیز توجه کرد تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

نکاتی در مورد داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

در زمان نصب کولر گازی همیشه تا جای ممکن از کابل یک تکه تا فیوز مینیاتوری استفاده کنید. برای هر کولر یک فیوز مجزا در نظر بگیرید. در صورت قرار دادن فیوز مینیاتوری جداگانه برای هر کولر گازی، در زمان بروز مشکل، می‌توان به راحتی فیوز کولر مورد نظر را قطع کرد و عملکرد کولر تاثیری در کارکرد دیگر وسایل خانه نخواهد داشت.

کمپرسور کولر گازی‌های غیر اینورتر در زمان روشن شدن به جریان برق بیشتری نسبت به کارکرد عادی نیاز دارند. در زمان انتخاب فیوز کولر گازی اگر تصمیم به نصب انواع غیر اینورتر دارید، باید به جریان بیشتر مورد نیاز کمپرسور در زمان استارت توجه داشته باشید. در انواع اینورتر، کمپرسور توانایی کار با سرعت متغیر دارد و برای تنظیم دمای هوای محیط داخل، با سرعت کم کار می‌کند و مانند انواع غیر اینورتر روشن و خاموش نمی‌شود.

  نصب لوله‌های مسی رابط در کولر گازی اسپلیت

بررسی پریز و سیم‌های متصل به آن

اگر تصمیم دارید برای برق ورودی کولر گازی از پریز استفاده کنید، با خارج کردن پریز، سیم‌های متصل شده به آن را بررسی کنید. سیم‌هایی با قطر کم، توانایی عبور جریان بالای برق را ندارند و خیلی زود داغ می‌شوند. حتی اگر به پریز سیم‌هایی با قطر مناسب متصل بود، مسیر سیم‌ها را دنبال کنید تا در بین مسیر تا فیوز، هیچ اتصال شل وجود نداشته باشد.

در مسیر سیم‌های ورودی به دو شاخه و پریز کولر گازی اگر اتصالی وجود دارد، آن را بررسی کنید تا محکم باشد. اتصالات شل باعث بروز حادثه و قطعی شده و مجبور خواهید شد تا هزینه زیادی را برای تعویض سیم‌کشی خانه پرداخت کنید. در صورت امکان، از سیم‌های جدید استفاده و فیوز را مسقیم به پریز متصل کنید.

در صورتی که فنرهای پریز در محل ورود دو شاخه برق شل باشند، شل بودن اتصال باعث گرما و داغ کردن پریز خواهد شد. پریز را بررسی کنید و از سفت بودن اتصال دو شاخه مطمئن شوید. فنرها در اثر گرما و مرور زمان خاصیت خود را از دست می‌دهند. اگر احساس می‌کنید دو شاخه به اندازه کافی محکم نیست، پریز را با یک نمونه مرغوب تعویض کنید.

در اثر عبور جریان برق، در بعضی از مواقع اگر سیم به خوبی به پریز متصل نشده باشد، در اثر گرما امکان شل شدن اتصال سیم به پریز وجود دارد. اگر پریز گرم می‌شود، اتصال سیم به پریز را هم بررسی کنید و با فازمتر از سفت بودن پیچ‌ها مطمئن شود. و در صورتی که سیم در اثر گرما تغییر حالت داده بود، قسمتی از سیم که تغییر حالت داده را قطع و مجدد سیم را به پریز متصل کنید.

  برطرف کردن صدای اضافه کولر گازی

سرویس و نگهداری مناسب

در برخی از مواقع، سرویس نشدن کولر گازی و کثیفی شبکه‌های عبور هوا در واحد خارجی و پنل، باعث بالا رفتن مصرف برق کولر شده و در این حالت امکان گرم شدن فیوز، دو شاخه و پریز کولر گازی بالا می‌رود. با سرویس به موقع، کولر برق کمتری مصرف می‌کند و راندمان سرمایش و گرمایش آن بالا می‌رود.

شبکه‌های کندانسور موجود در واحد خارجی کولر گازی وظیفه انتقال گرمای محیط داخلی به فضای بیرون از ساختمان را برعهده دارند. اگر این شبکه با گرد و غبار و پر پرندگان پوشیده شود، انتقال گرما به طور مناسب انجام نمی‌شود. این گرمای اضافه، باعث گرم شدن کمپرسور و اجزاء داخلی واحد خارجی شده و در نهایت مصرف برق کولر گازی بالا می‌رود. با بالا رفتن مصرف برق، فیوز، کابل ورودی، دو شاخه و پریز کولر گازی نیز گرم خواهند شد.

با توجه به محیط نصب کولر گازی، در فواصل زمانی مناسب، فیلترها و شبکه‌های اواپراتور پنل و کندانسور واحد بیرونی را باید تمیز کرد. اگر کولر گازی در محیطی نصب شده باشد که هوای آلوده و گرد و غبار زیاد باشد و در محیط داخلی افراد زیادی تردد دارند، سرویس و تمیز کردن کولر گازی را باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام داد.

استفاده نکردن از پریز برای دو یا چند دستگاه برقی

به هیچ عنوان وسایل برقی دیگر را به پریزی که دوشاخه کولر گازی به آن متصل است، وصل نکنید. کولرهای گازی غیر اینورتر در زمان روشن شدن کمپرسور به برق زیادی نیاز دارند و ممکن است باعث سوختن وسیله دیگر شوند. هر سیم توانایی عبور جریان مشخصی را دارد و در صورت بالا رفتن جریان، گرم شده و امکان افت ولتاژ وجود خواهد داشت.

  مراقبت و نگهداری از کولر گازی در تابستان

در کولر گازی‌های غیر اینورتر، برای نگه داشتن دما در محدوده تنظیم شده، کمپرسور خاموش و روشن می‌شود. کمپروسرهای غیر اینورتر در زمان روشن شدن جریان بیشتری مصرف می‌کنند و امکان نرسیدن ولتاژ و جریان کافی به دستگاه دیگری که به پریز کولر گازی متصل شده بالا می‌رود.

نصب فیوز مینیانوری مجزا

همیشه توجه داشته باشید که در زمان نصب کولر گازی از کابل با ضخامت مناسب و فیوز مجزا استفاده کنید تا اختلالی در کارکرد کولر ایجاد نشود. توصیه می‌شود از پریز برای برق ورودی کولر گازی استفاده نکنید، تا بهترین نتیجه را داشته باشد. استفاده از کابل با قطر کمتر از استاندارد باعث می‌شود تا جریان برق کافی به کمپرسور نرسد و کابل بیش از حد گرم شود.

دو شاخه و پریز کولر گازی در حالت عادی ممکن است گرمای کمی داشته باشند، اما اگر گرما به طور غیر معمول بالا می‌رود، در اولین فرصت، علت داغ شدن را مشخص کرده و عیب آن را بر طرف کنید.

استفاده از دو شاخه و پریز مرغوب

انواع مختلف دو شاخه و پریز در بازار قابل تهیه هستند. برخی از آنها از مواد اولیه مرغوب ساخته شده‌اند و طراحی، ساخت و مواد اولیه آنها به صورت استاندارد بوده و در اثر عبور برق با جریان بالا با کمترین اتلاف انرژی و گرم شدن وظیفه برق رسانی را انجام می‌دهند. استفاده از تجهیزات مرغوب باعث می‌شود تا اتصالات به خوبی بتوانند برق مورد نیاز کولرگازی را از خود عبور دهند. مواد اولیه‌ای که از آلیاژ مناسب ساخته نشده باشند، در اثر عبور جریان برق با شدت بالا، کارایی خود را از دست می‌دهند. با گرم شدن بیش از حد، موجب آسیب به کولر گازی خواهند شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *