علت داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

دو شاخه و پریز کولر گازی باید تمامی برق مورد نیاز را از خود عبور دهند، اگر نگهداری مناسبی از کولر نشده باشد و یا سیم متصل شده به پریز قطر مناسبی نداشته باشد، پریز داغ خواهد شد. همیشه در زمان نصب کولر گازی باید به مسیر برق ورودی آن نیز توجه کرد. کولر گازی‌های با ظرفیت پایین، دارای دو شاخه برق ورودی هستند. اگر در زمان نصب به این نکته توجه نشود، باعث گرم و داغ شدن پریز و در موارد شدیدتر، آتش گرفتن خواهد شد.

این نکته را باید توجه داشته باشید که بهترین حالت برای برق ورودی کولر گازی، استفاده از کابل یک تکه تا فیوز است.

در خانه‌هایی که سیم‌کشی برق به خوبی انجام نشده و برای پریزها از سیم‌هایی با قطر کمتر از استاندارد استفاده شده باشد، متصل کردن دو شاخه برق ورودی کولر گازی باعث داغ شدن پریز می‌شود. اگر اتصال سیم‌ها در جعبه تقسیم شل باشد، باعث داغ شدن و در نهایت آتش گرفتن سیم می‌شود. همیشه در زمان نصب کولر گازی باید به مسیر برق ورودی توجه کرد تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

نکاتی در مورد داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

در زمان نصب کولر گازی همیشه تا جای ممکن از کابل یک تکه تا فیوز مینیاتوری استفاده کنید. در صورت قرار دادن فیوز مینیاتوری جداگانه برای هر کولر گازی، در زمان بروز مشکل، می‌توان به راحتی فیوز کولر مورد نظر را قطع کرد و تاثیری در کارکرد دیگر وسایل خانه نخواهد داشت.

اگر تصمیم دارید برای برق ورودی کولر گازی از پریز استفاده کنید، با خارج کردن پریز، سیم‌های متصل شده به آن را بررسی کنید. سیم‌هایی با قطر کم، توانایی عبور جریان بالای برق را ندارند و خیلی زود داغ می‌شوند. حتی اگر به پریز سیم‌های مناسبی متصل بود، مسیر سیم‌ها را دنبال کنید تا در بین مسیر تا فیوز، هیچ اتصالی نداشته باشد.

در صورت وجود اتصال در مسیر سیم‌های ورودی به دو شاخه و پریز کولر گازی آن را بررسی کنید تا محکم باشد. اتصالات شل باعث بروز حادثه و قطعی شده و مجبور خواهید شد تا هزینه زیادی را برای سیم‌کشی خانه پرداخت کنید. در صورت امکان از سیم‌های جدیدی استفاده و فیوز را مسقیم به پریز متصل کنید.

در صورتی که فنرهای پریز در محل ورود دو شاخه برق شل باشند، شل بودن اتصال باعث گرما و داغ کردن پریز خواهد شد. پریز را بررسی کنید و از سفت بودن اتصال دو شاخه مطمئن شوید.

در برخی از مواقع، سرویس نشدن کولر گازی و کثیفی شبکه‌های عبور هوا در واحد خارجی و پنل باعث بالا رفتن مصرف برق کولر شده و در این حالت امکان گرم شدن فیوز، دو شاخه و پریز کولر گازی بالا می‌رود. با سرویس به موقع، کولر برق کمتری مصرف می‌کند و راندمان سرمایش و گرمایش آن بالا می‌رود.

به هیچ عنوان وسایل برقی دیگر را به پریزی که دوشاخه کولر گازی به آن متصل است، وصل نکنید. کولرهای گازی غیر اینورتر در زمان روشن شدن کمپرسور به برق زیادی نیاز دارند و ممکن است باعث سوختن وسیله دیگر شوند. هر سیم توانایی عبور جریان مشخصی را دارد و در صورت بالا رفتن جریان، گرم شده و امکان افت ولتاژ وجود خواهد داشت.

همیشه توجه داشته باشید که در زمان نصب کولر گازی از کابل با ضخامت مناسب و فیوز مجزا استفاده کنید تا اختلالی در کارکرد کولر ایجاد نشود. توصیه می‌شود از پریز برای برق ورودی کولر گازی استفاده نکنید، تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

دو شاخه و پریز کولر گازی در حالت عادی ممکن است گرمای کمی داشته باشند، اما اگر گرما به طور غیر معمول بالا می‌رود، در اولین فرصت علت داغ شدن را مشخص کرده و عیب آن را بر طرف کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *