واحد خارجی کولر گازی زیر باران

باران چگونه بر تهویه مطبوع شما تاثیر می‌گذارد؟ پاسخ این سوال ساده است و باران برای کولر گازی شما مضر نیست، خواه سیستم دو تکه (اسپلیت) باشد یا کولر گازی پنجره‌ای. کمی باران واقعا می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد، واحد خارجی کولر گازی زیر باران خنک شده و عملکرد بهتری خواهد داشت.

بسته به آب و هوای منطقه شما، الگوهای آب و هوایی متفاوتی وجود دارند. ممکن است بخواهید برای نگهداری و مراقبت از کولر گازی خود اقداماتی را انجام دهید. به عنوان مثال، صاحبان خانه‌هایی در مناطق گرم و شرجی باید بیشتر نگران ورود رطوبت و عرق کردن در قسمت‌های داخلی باشند. در حالی که ساکنین مناطق معتدل اغلب از خود می‌پرسند که آیا باید برای واحد خارجی کولر گازی خود در ماه‌های زمستان پوشش تهیه کنند؟ بیایید آن را کمی بیشتر بررسی کنیم.

آیا عملکرد کولر گازی زیر باران تغییر می‌کند؟

واحد خارجی کولر گازی به گونه‌ای طراحی شده که در برابر الگوهای مختلف آب و هوایی مقاومت کافی را داشته باشد. باران فصلی تاثیر منفی بر واحد خارجی نخواهد داشت. در واقع، کمی باران باعث می‌شود تا واحد خارجی خنک شده و اندکی از گرد و غبار  که روی شبکه‌های کندانسور جمع شده‌اند، پاک شود. در صورتی که پر پرندگان، برگ درختان و یا موارد دیگری از این قبیل بر روی شبکه کندانسور واحد خارجی باشد، باران برخی از این آلودگی‌ها را می‌تواند از آن دور کند.

واحد خارجی به صورتی طراحی شده که دوام بالایی داشته باشد و اجزاء داخلی آن در برابر شرایط مختلف محیطی مقاوم هستند. اما این سیستم زمانی که پر از برگ، خاک یا سایر آلودگی‌ها باشد، در اوج کارایی نیست. در این حالت برق بیشتری مصرف می‌کند و خنکی یا گرمای کمتری دارد. بنابراین اگر منطقه شما در طول ماه‌های بهار تا پاییز باران نمی‌بارد، باید در فواصل زمانی مناسب، آن را با آب پرفشار تمیز کنید.

در صورتی که کابل‌های ورودی به صورت مناسب به واحد خارجی متصل شده باشند و درب قسمت برق بر روی آن باشد. نگران خیس شدن قطعات داخلی الکتریکی نباشید. قسمت‌های داخلی در برابر رطوبت و آب عایق شده‌اند. اگر در هنگام حمل و یا در زمان نصب آسیبی به رنگ بدنه وارد نشده باشد، پوشش بیرونی نیز در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد.

  خازن کولر گازی و نحوه تشخیص عیب و تعمیر آن

طراحی کولر گازی

کولر گازی اسپلیت از دو دستگاه مجزا تشکیل شده است. یک پنل که در داخل محیط قرار دارد و یک واحد خارجی که در خارج از خانه خود خواهید یافت. از آنجایی که قسمت دوم در معرض عناصر مختلف محیطی قرار دارد، به طور ویژه برای مقاوم بودن در برابر باران، باد، تگرگ و برف طراحی شده است.

البته باید توجه داشت که برف ممکن است شبکه‌های کندانسور را بپوشاند و مانع جریان پیدا کردن هوا شود. در زمان بارش برف اگر از حالت گرمایش کولر گازی استفاده می‌کنید، در صورتی که واحد خارجی بر روی زمین نصب شده باشد، آن را بررسی کنید و برف اضافه اطراف آن را کنار بزنید.

واحد خارجی کولر گازی هوای مورد نیاز برای خنک کردن شبکه کندانسور را از پشت می‌گیرد و باعث خنک یا گرم شدن گاز فرئون فشرده شده می‌شود. اگر از کولر گازی در شرایط بارش برف استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که برف‌های پشت و جلوی آن را تمیز کنید و در صورتی که بر روی کندانسور یخ تشکیل شده باشد، آن را پاک کنید.

هر کولر گازی در محدوده دمایی مشخصی کار می‌کند. در زمان خرید کولر گازی به دمای کارکرد آن توجه داشته باشید. اگر در منطقه آب و هوایی سرد زندگی می‌کنید و تصمیم دارید از حالت گرمایش استفاده کنید، دمای سردترین روزهای سال باید در محدوده دمای کارکرد کولر گازی باشد.

چه زمانی کولر گازی شما در معرض خطر است؟

تنها زمانی که کولر گازی شما واقعا در معرض خطر قرار می‌گیرد، در صورت وقوع سیل است، زیرا دستگاه شما قادر به تحمل غوطه‌ور شدن در آب را ندارد، با این حال، برای استفاده معمولی روزانه، متوجه خواهید شد که سیستم تهویه مطبوع شما نیازی به محافظت از بارندگی ندارد. در واقع، پوشاندن بیش از حد واحد خارجی کولر گازی در ماه‌های زمستان می‌تواند منجر به آسیب بیشتر نسبت به زمانی که واحد خارجی را کاملا بدون محافظت رها کنید، منجر شود.

  دمپر پنل کولر گازی چیست و چگونه می‌توان از آن به طور موثر استفاده کرد

اگر در زمستان برف زیادی می‌بارد، ممکن است بخواهید کولر گازی خود را با استفاده از یک محافظ مخصوص ساخته شده طبق توصیه سازنده دستگاه خود بپوشانید. از برزنت ضد آب یا هر روشی که مانع از گردش هوا به منظور خشک شدن اجزای داخلی می‌شود، خودداری کنید. اگر رطوبت از قسمت‌های داخلی خارج نشده و قسمت‌های داخلی خشک نشوند، دستگاه شما احتمالا زنگ می‌زند.

استفاده از کولر گازی زیر باران

استفاده از کولر گازی در هنگام بارندگی کاملا ایمن است و انجام این کار در واقع به خشک کردن هوای مرطوب داخل خانه شما کمک می‌کند. در هنگام بارندگی رطوبت زیاد شده و با روشن کردن کولر گازی، این رطوبت اضافه از محیط داخل خارج می‌شود. روشن کردن کولر گازی در هنگام بارندگی هیچ خطری برای سیستم تهویه مطبوع شما ندارد. این سیستم به صورتی طراحی شده که در هر شرایطی کار کند، مگر این که مشکلی در واحد تهویه مطبوع شما وجود داشته باشد.

آیا کولر گازی‌های پنجره‌ای نیز در هوای بارانی ایمن هستند؟

مشابه کولر گازی‌های اسپلیت، انواع پنجره‌ای نیز در برابر آب و رطوبت هوا مقاوم ساخته می‌شوند. با این حال، برخی ملاحظات خاص وجود دارند که باید در نظر داشت، به خصوص که این واحدهای کوچک‌تر، کمتر توسط یک متخصص نگهداری می‌شوند.

هنگام استفاده از انواع پنجره‌ای، باید مطمئن شوید که فضای داخلی خانه شما به درستی عایق شده باشد و در اطراف لبه‌ها از احتمال نفوذ آب و ایجاد آسیب محافظت می‌شود. به همین دلیل و همچنین برای بهبود کارایی، ارزش آن را دارد که برای اطمینان از این که کولر پنجره‌ای شما به درستی آب‌بندی شده است، وقت بگذارید (حتی اگر در فصول سردتر از آن استفاده نمی‌کنید). عایق‌بندی مناسب باعث می‌شود تا رطوبت اضافه وارد محیط داخلی و کولر گازی پنجره‌ای شما نشود.

برای محافظت از کولر گازی خود در زمان رطوبت زیاد هوا چه باید کرد؟

همیشه باید توجه داشت که واحد خارجی کولر گازی زیر باران آسیبی نمی‌بیند، اما اگر در محلی نصب شده باشد که آب جمع شود و به داخل آن نفوذ کند، باعث سوختن کمپرسور و دیر قطعات خواهد شد. هر آبی که بیشتر از ارتفاع پایه‌ها باشد و به داخل وارد شود منجر به اتصال کوتاه شده و در نهایت به دستگاه آسیب می‌رساند.

  کولر گازی اینورتر هوشمند چیست؟

خسارت طوفان

حتی اگر باران شدید نتواند به کولر گازی شما آسیب برساند، بادهای همراه با همان باران می‌توانند کثیفی، برگ‌ها، شاخه‌ها و سایر آلودگی‌ها را برای آسیب رساندن به فن، کندانسور یا بدنه با خود منتقل کنند. حتی اشیایی که در اثر طوفان بر روی دستگاه شما می‌افتند، مانند شاخه‌های درخت، می‌توانند باعث آسیب شوند. توجه به این نکته ضروری است که اگر در قسمت بیرونی آسیب دیدگی اتفاق افتاد، ممکن است فضای داخلی نیز در خطر باشد. بنابراین لازم است پس از فروکش کردن طوفان، هر دو نمای بیرونی و داخلی واحد خارجی بررسی شود.

سیل

واحدهای خارجی کولر گازی مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوایی سخت دارند. اگر در محل قرار گرفتن واحد خارجی، آب زیادی جمع شده و تا قسمتی از بدنه در زیر آب فرو رفته باشد. توصیه می‌شود برای بررسی کولر گازی از یک متخصص کمک بگیرید.

خوردگی

برخی از صاحبان خانه ترجیح می‌دهند برای زمستان بر روی واحد خارجی پوشش قرار دهند. قرار دادن پوشش باعث می‌شود تا گرد و غبار کمتری وارد شبکه‌های کندانسور و دیگر قطعات داخلی شود. اما از پوشاندن واحد خارجی با پوشش‌های پلاستیکی یا کیسه‌های زباله خودداری کنید، زیرا رطوبت موجود در هوا می‌تواند در داخل قطعات فلزی زنگ‌زدگی و خوردگی ایجاد کند. توصیه می‌شود از پوششی استفاده کنید که اجازه تهویه را بدهد. فقدان تهویه یا منافذ مناسب در پوشش می‌تواند رشد کپک و قارچ‌ها را افزایش دهد و باعث آسیب بیشتر به دستگاه شود.

خوب است بدانید که لازم نیست نگران واحد خارجی کولر گازی زیر باران باشید، در حالت عادی بارندگی آسیبی به آن نمی‌رساند. اما، هنگامی که با شرایط آب گرفتگی شدیدتر مواجه می‌شوید، اقدامات احتیاطی ساده و بررسی دقیق موجب می‌شود تا از هزینه‌های اضافه جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *