طریقه جمع کردن گاز فرئون کولر گازی

گاز فرئون کولر گازی به وسیله کمپرسور حرکت کرده و با جذب گرما از محیط داخل و انتقال آن به محیط بیرون، باعث خنک شدن محیط می‌شود. انواع مختلف این گاز در سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک‌کننده کاربرد زیادی دارند. این گازها با شماره‌های مختلفی شناسایی می‌شوند و هر کدام برای نوع خاصی از سیستم تهویه مطبوع یا خنک‌کننده، بیشترین بازده را دارد. برخی از گازهای فرئون سیستم‌های تهویه مطبوع از ترکیب دو نوع مختلف گاز فرئون ساخته می‌شوند، تا کارایی مورد نظر را داشته باشند.

در کولر گازی‌ها نیز از این گازهای فرئون برای انتقال گرما استفاده می‌شود. به طور معمول، در کولر گازی‌های اسپلیت (دو تکه)، در صورتی که واحد بیرونی و پنل که در داخل محیط نصب می‌شود، فاصله‌ای در حدود پنج متر داشته باشند، گاز به اندازه کافی در واحد بیرونی کولر گازی در کارخانه سازنده شارژ می‌شود. در صورتی که واحد بیرونی و پنل کولر گازی در فاصله‌ای بیش از پنج متر قرار داشته باشند، باید به اندازه‌ای که فاصله اضافه می‌شود، گاز بیشتری به سیستم اضافه شود.

جمع کردن گاز فرئون کولر گازی

در برخی از مواقع، نیاز به جمع کردن کولر گازی است و باید گاز جمع شود. جمع کردن گاز فرئون کولر گازی از آلودگی و آسیب رسیدن به محیط زیست جلوگیری می‌کند و در زمان نصب مجدد، نیازی نیست تا برای شارژ گاز، هزینه زیادی پرداخت کنید. اگر فاصله واحد بیرونی و پنل کولر گازی در زمان نصب مجدد تغییر نکند، نیازی به اضافه کردن گاز نخواهید داشت. اگر واحد خارجی کولر در پشت بام باشد و تصمیم داشته باشید تا پشت بام را ترمیم کنید، در صورتی که گاز کولر را جمع کنید و لوله‌های مسی و کابل رابط را از واحد خارجی جدا کنید، به راحتی می‌توانید پشت بام را ترمیم کنید و نگران تکان خوردن واحد خارجی و ایجاد نشتی در لوله‌ها نخواهید بود.

  انتخاب کولر گازی خورشیدی

نحوه جمع کردن گاز فرئون کولر گازی

باید توجه داشته باشید که برای جمع کردن گاز فرئون کولر گازی در صورتی که پنل فاصله زیادی با واحد بیرونی دارد، به دو نفر نیاز است. یک نفر باید در کنار پنل باشد تا بعد از جمع کردن گاز، کولر را خاموش کند تا آسیبی به کمپرسور وارد نشود. در حالتی که هر دو شیر رفت و برگشت کمپرسور بسته شده باشد، نباید مدت زیادی کمپرسور روشن باشد و بعد از جمع کردن گاز، کولر را هر چه زودتر خاموش کنید.

ابتدا باید کولر گازی را در حالت سرد و در کمترین درجه روشن کنید و صبر کنید تا چند دقیقه کولر روشن بماند و کمپرسور شروع به کار کند. در واحد بیرونی و در جایی که لوله‌های مسی رابط از واحد بیرونی خارج می‌شوند، دو شیر وجود دارد که درپوشی بر روی آنها قرار دارد. این درپوش‌ها با زاویه ۹۰ درجه از لوله هستند و از درپوش والف که برای شارژ گاز و تست کردن فشار گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اندازه بزرگ‌تری دارند. درپوش والف را باز، گیج را به کولر متصل کنید. با اتصال گیج درجه بالا می‌رود و فشار گاز داخل سیستم را نشان می‌دهد.

درپوش‌ها را باز کنید، شیر دو راهه و سه‌راهه را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید با استفاده از آچار آلن، آنها را باز و یا بسته کنید. در برخی از کولر گازی‌ها، با یک آچار آلن می‌توان هر دو شیر را باز و بسته کرد و برخی دیگر، باید از دو آچار با اندازه‌های مختلف استفاده کنید. ابتدا آچار آلن برای هر دو پیچ را پیدا کرده و سپس اقدام به جمع کردن گاز کنید.

  خازن کولر گازی و نحوه تشخیص عیب و تعمیر آن

نحوه انجام کار

دو لوله مسی که از واحد بیرونی به پنل متصل می‌شوند، لوله مسی کوچک‌تر، گاز را از واحد بیرونی به پنل هدایت می‌کند (لوله رفت) و لوله بزرگ‌تر (لوله برگشت)، گاز فرئون را از پنل به واحد بیرونی و کمپرسور منتقل می‌کند. زمانی که دمای هوای بیرون گرم است و کولر گازی را روشن می‌کنید، بادی که از فن واحد بیرونی خارج می‌شود، دمای بالاتری از دمای محیط دارد و گرم بودن باد واحد خارجی، دلیلی بر اندازه بودن فشار گاز کولر است و نشان می‌دهد که پنل باد خنکی دارد.

بعد از چند دقیقه که کولر گازی روشن بود و کمپرسور کار کرد، شیر لوله کوچک‌تر (لوله رفت) را ببندید و به عقربه گیج توجه کنید. عقربه با کارکرد کولر و بعد از چند لحظه، شروع به پایین رفتن می‌کند. زمانی که عقربه به پایین حرکت می‌کند، دمای باد خارج شده از فن واحد خارجی کم می‌شود. صبر کنید تا عقربه گیج به عدد صفر و پایین‌تر از صفر برسد. بعد از این که عقربه گیج به زیر عدد صفر رسید، شیر لوله بزرگ‌تر (برگشت) را ببندید و کولر را خاموش کنید. زمان جمع شدن گاز فرئون کولر گازی بستگی به فاصله پنل تا واحد خارجی و ظرفیت کولر گازی دارد و هر قدر این فاصله طولانی‌تر و یا کولر ظرفیت بالاتری داشته باشد، زمان بیشتری برای جمع کردن گاز نیاز خواهد بود.

بعد از جمع کردن گاز فرئون کولر گازی می‌توانید لوله‌ها و سیم‌های رابط را جدا کرده و کولر گازی را باز کنید. البته باید توجه داشته باشید که قبل از باز کردن سیم‌های رابط و یا سیم برق ورودی، فیوز مینیاتوری کولر گازی که در سر راه برق ورودی قرار دارد را خاموش کنید، تا دچار برق گرفتگی نشوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *