شارژ گاز کولر گازی اسپلیت
در مقاله قبلی، عوامل موثر بر تعیین مکان واحدهای داخلی و بیرونی، نصب واحد داخلی و واحد خارجی را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله، مرحله نهایی نصب کولر گازی، شارژ گاز را خواهیم دید. اگر نصب واحد داخلی و خارجی و تعیین مسیر لوله رفت و برگشت به درستی انجام شود، فرآیند شارژ گاز کولر گازی بسیار ساده است. در حقیقت در کولر گازی های جدید، در صورتی که طول لوله‌های رابط پنج متر باشد نیازی به شارژ گاز کولر گازی نخواهید داشت. 

در واحد خارجی کولر گازی مقدار مناسب گاز در کارخانه شارژ شده است. زمانی که یک واحد داخلی به واحد فضای باز از طریق لوله مبرد متصل می‌شود، به وسیله ازت و یا باد زدن از نداشتن نشتی مطمئن شوید و در مرحله بعد به وسیله پمپ وکیوم تمامی هوای داخل لوله‌ها را تخلیه می‌کنیم، زمانی که تمامی هوا خارج شد می‌توانیم شیر رفت و برگشت که بر روی واحد خارجی قرار دارد را باز کنیم.

واحد خارجی با مبرد و یا گاز فرئون در داخل کارخانه پر می‌شود. گاز در کارخانه با فشار زیاد درون واحد خارجی پر می‌شود و برای فاصله ۵ متر بین واحد داخلی و خارجی کافی خواهد بود. این گاز به حد کافی هست که کولر بتواند با تمام توان محیط را خنک کند.

از آنجا که گاز مبرد در کولر گازی پر شده است، اما اگر فاصله بین واحد داخلی و خارجی زیاد باشد، ممکن است یک شارژ گاز تکمیلی لازم باشد. گاز موجود در داخل واحد خارجی باید در سیستم، آزاد شود. بنابراین در هنگام نصب یک کولر گازی جدید، در صورتی که فاصله واحد خارجی و داخلی پنج متر باشد هیچ شارژ گاز انجام نخواهد شد، بلکه فقط توزیع گاز فشرده در واحد فضای باز به کل سیستم تهویه مطبوع است.

دو عدد شیر که در انتهای پایینی واحد خارجی قرار دارند، یکی برای تامین گاز فشرده از واحد فضای باز به واحد داخلی و دیگری برای دریافت گاز بازگشتی از واحد داخلی است. در ابتدا هر دو شیر بسته شده‌اند. در طول شارژ گاز کولر گازی هر دو شیر به آرامی باز می‌شوند. با توجه به این موضوع، گاز مبرد در کل سیستم کولر گازی، شامل واحد داخلی، واحد فضای باز و لوله‌های رابط، توزیع می‌گردد.

بررسی و چک کردن نشتی گاز قبل از شارژ گاز کولر گازی

گاز درون سیستم مثل جریان خون برای بدن است. حتی نشت جزئی گاز می‌تواند عملکرد سیستم را مختل کند و نشت مداوم می‌تواند عملکرد کولر را بی‌فایده کند. علاوه بر این، هزینه شارژ گاز کولر گازی نیز بسیار بالا است، بنابراین نشت آن تنها منجر به خراب کار کردن کولر گازی نخواهد شد، بلکه هزینه‌های بالای تعمیر را نیز به دنبال دارد. بنابراین بررسی درست در هنگام نصب سیستم حیاتی است که مطمئن شویم نشت گاز وجود ندارد.

نشتی باید به طور عمده در اتصالات لوله رابط مبرد، بررسی شود. در واحد خارجی و داخلی چهار اتصال وجود دارد: دو عدد در واحد داخلی و دوتا در واحد خارجی، لوله‌های رابط واحد داخلی و خارجی را اتصال می‌دهند. گاز درون سیستم دارای فشار بالایی است.

برای چک کردن، ابتدا قبل از باز کردن شیرهای واحد خارجی، به وسیله گاز ازت و یا باد، از نداشتن نشتی مطمئن شوید. محلول صابون، برای بررسی اتصالات به کار برده می‌شود. اگر نشتی وجود داشته باشد، نشت گاز به شکل حباب‌ مشخص خواهد شد. اگر نشتی وجود نداشته باشد، در محل اتصالات هیچ حبابی به وجود نمی‌آید.

اگر نشتی گاز وجود داشته باشد، اتصالات باید مجددا بررسی شوند در صورتی که به اندازه کافی سفت نشده باشند باید آنها را سفت کرد. اگر نشتی متوقف نشود، باید لوله‌های رابط را چک کنید و در صورت سالم بودن در مراحل بعد باید لوله‌های پنل و یا لوله‌های داخل واحد خارجی بررسی شده و عملیات رفع نشت انجام شود.

کولر گازی را روشن کنید

زمانی که گاز در کولر باز شد و نشت گاز بررسی شد، اکنون سیستم می‌تواند راه‌اندازی شود. در این جا فرض می‌شود که همه چیز با نصب خوب پیش می‌رود. زمانی که سیستم روشن می‌شود، می‌توانید هوای سرد را بعد از یک یا دو دقیقه حس کنید.

شما می‌توانید موقعیت دریچه‌های داخلی را تنظیم کنید تا هوای خنک را داخل اتاق به طور مساوی توزیع کنید و یا می‌توانید آن‌ها را در موقعیت ثابت نگه دارید تا هوای خنک را در جهت خاص هدایت کنید. همچنین می‌توانید سرعت فن را تنظیم کنید. در بعضی از روزهای سال که فقط به جریان هوا نیاز دارید، می‌توانید کولر را بر روی حالت فن قرار دهید. تمامی تنظیمات را می‌توان به وسیله کنترل از راه دور انجام داد.

می توانید نکات مربوط به تعمیر کولر گازی را در مقاله‌های تهران کولر ملاحظه فرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.