شارژ گاز کولر گازی اسپلیت
شارژ گاز کولر گازی اسپلیت بعد از نصب در زمانی باید انجام شود که فاصله بین واحد داخلی (پنل) و واحد خارجی کولر گازی بیشتر از ۵ متر باشد. در مقاله‌های قبلی، عوامل موثر بر تعیین مکان واحدهای داخلی و بیرونی، نصب واحد داخلی (پنل)، واحد خارجی و لوله‌های مسی رابط را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله، مرحله نهایی نصب کولر گازی، شارژ گاز را خواهیم دید. اگر نصب واحد داخلی و خارجی و تعیین مسیر لوله رفت و برگشت به درستی انجام شود، فرآیند شارژ گاز کولر گازی بسیار ساده است.
در حقیقت در کولر گازی های جدید، در صورتی که طول لوله‌های رابط پنج متر باشد، نیازی به شارژ گاز کولر گازی نخواهید داشت.در واحد خارجی کولر گازی مقدار مناسب گاز فرئون در کارخانه شارژ شده است. زمانی که یک واحد داخلی به واحد فضای باز از طریق لوله مبرد متصل می‌شود، به وسیله ازت و یا باد زدن از نداشتن نشتی مطمئن شدید و در مرحله بعد به وسیله پمپ وکیوم تمامی هوای داخل لوله‌ها را تخلیه می‌کنیم، زمانی که تمامی هوا خارج شد می‌توان شیر رفت و برگشت که بر روی واحد خارجی قرار دارد را باز کرد.

آیا کولر گازی به شارژ گاز بعد از نصب نیاز دارد؟

واحد خارجی یا گاز فرئون در داخل کارخانه پر می‌شود. گاز در کارخانه با فشار زیاد درون واحد خارجی پر می‌شود و برای فاصله ۵ متر بین واحد داخلی و خارجی کافی خواهد بود. این گاز به حد کافی هست که کولر بتواند با تمام توان محیط را خنک کند.از آنجا که گاز مبرد در کولر گازی پر شده است، اما اگر فاصله بین واحد داخلی و خارجی زیاد باشد، ممکن است یک شارژ گاز تکمیلی لازم باشد. گاز موجود در داخل واحد خارجی باید در سیستم آزاد شود. بنابراین در هنگام نصب یک کولر گازی جدید، در صورتی که فاصله واحد خارجی و داخلی پنج متر باشد هیچ شارژ گاز انجام نخواهد شد، بلکه فقط توزیع گاز فشرده در واحد فضای باز به کل سیستم تهویه مطبوع است.دو عدد شیر که در انتهای پایینی واحد خارجی قرار دارند، یکی برای تامین گاز فشرده از واحد فضای باز به واحد داخلی و دیگری برای دریافت گاز بازگشتی از واحد داخلی است. در ابتدا هر دو شیر بسته شده‌اند. بعد از نصب کولر گازی و تخلیه هوای درون لوله‌ها با استفاده از پمپ وکیوم، هر دو شیر به آرامی باز می‌شوند. با توجه به این موضوع، گاز مبرد در کل سیستم کولر گازی، شامل واحد داخلی، واحد فضای باز و لوله‌های رابط، توزیع می‌گردد.

  ۵ مزیت نصب یک کولر گازی اسپلیت

بررسی و چک کردن نشتی گاز قبل از شارژ گاز کولر گازی

گاز درون سیستم مثل جریان خون برای بدن است. حتی نشت جزئی گاز می‌تواند عملکرد سیستم را مختل کند و نشت مداوم می‌تواند عملکرد کولر را بی‌فایده کند. علاوه بر این، هزینه شارژ گاز کولر گازی نیز بسیار بالا است، بنابراین نشت آن تنها منجر به خراب کار کردن کولر گازی نخواهد شد، بلکه هزینه‌های بالای تعمیر را نیز به دنبال دارد. بنابراین بررسی درست در هنگام نصب سیستم حیاتی است و باید مطمئن شویم نشت گاز وجود ندارد.

نشتی باید به طور عمده در اتصالات لوله رابط مبرد، بررسی شود. برای اتصال لوله‌های رابط به پنل و واحد خارجی چهار اتصال وجود دارند، دو عدد در واحد داخلی و دوتا در واحد خارجی. این اتصالات به وسیله مهره‌های مخصوص صورت می‌گیرد و باید به اندازه کافی محکم باشند که گاز فرئون با فشار بالای موجود در سیستم از آن خارج نشود.

قبل از باز کردن شیرهای رفت و برگشت از نداشتن نشتی مطمئن شوید

برای چک کردن، ابتدا قبل از باز کردن شیرهای واحد خارجی، به وسیله گاز ازت و یا هوای فشرده، از نداشتن نشتی مطمئن شوید. زمانی که گاز ازت و یا هوای با فشار بالا به سیستم وارد شد، شیرهای گیج را ببندید. در صورتی که نشتی وجود نداشته باشد، این درجه هیچ حرکتی نخواهد کرد. در صورتی که بعد از مدتی درجه گیج به سمت کم شدن حرکت کند، در سیستم نشتی وجود دارد.

محلول صابون، برای بررسی اتصالات به کار برده می‌شود. اگر نشتی وجود داشته باشد، نشت گاز به شکل حباب‌ مشخص خواهد شد. در اتصالی که نشتی وجود نداشته باشد، در محل اتصالات هیچ حبابی به وجود نمی‌آید.

  نگاهی به تاریخ تهویه مطبوع

در صورتی که نشتی گاز وجود داشته باشد، اتصالات باید مجددا بررسی شوند در صورتی که به اندازه کافی سفت نشده باشند باید آنها را سفت کرد. اگر نشتی متوقف نشود، باید لوله‌های رابط را چک کنید و در صورت سالم بودن، در مراحل بعد باید لوله‌های پنل و یا لوله‌های داخل واحد خارجی بررسی شده و عملیات رفع نشت انجام شود.

کولر گازی را روشن کنید

زمانی که گاز در کولر باز و نشت گاز بررسی شد، اکنون سیستم می‌تواند راه‌اندازی شود. در این جا فرض می‌شود که همه چیز در زمان نصب خوب پیش می‌رود. زمانی که سیستم روشن می‌شود، می‌توانید هوای سرد را بعد از یک یا دو دقیقه حس کنید.

شما می‌توانید موقعیت دریچه‌های داخلی را تنظیم کنید تا هوای خنک را داخل اتاق به طور مساوی توزیع شود و یا می‌توانید آن‌ها را در موقعیت ثابت نگه دارید تا هوای خنک را در جهت خاص هدایت کنید. همچنین می‌توانید سرعت فن را تنظیم کنید. در بعضی از روزهای سال که فقط به جریان هوا نیاز دارید، می‌توانید کولر را بر روی حالت فن قرار دهید. تمامی تنظیمات را می‌توان به وسیله کنترل از راه دور انجام داد.

می توانید نکات مربوط به تعمیر کولر گازی را در مقاله‌های تهران کولر ملاحظه فرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *