6 نکته که قبل از روشن کردن کولرهای گازی باید رعایت کنید

تابستان‌ها با کولر گازی مترادف هستند. هیچ‌کس نمی‌تواند به فکر گذراندن فصل تابستان بدون کولرهای گازی در منزل باشد. اما همان طور که می‌گویند، برای بدست آوردن هر چیز خوبی باید هزینه پرداخت شود، شما ممکن است قبل از این که بتوانید از خنک کردن کولر در روزهای گرم تابستان لذت ببرید، باید اقداماتی را انجام دهید.

اما لازم نیست نگران باشید، چون ما به شما برخی چیزهای ساده را که قبل از روشن کردن کولر گازی باید انجام دهید را خواهیم گفت. از آنها پیروی کنید و از یک تابستان خنک و راحت، بدون نیاز به هزینه کردن لذت ببرید.

نکاتی که باید قبل از روشن کردن کولرهای گازی در منزل بررسی کنید

برخی نکات ساده هستند و می‌توان به راحتی انجام داد تا کولرهای گازی در منزل بهترین عملکرد را داشته باشند.

واحد خارجی کولرهای گازی در منزل را تمیز کنید

بسیاری از مردم در پاییز و زمانی که هوا خنک می‌شود، بر روی واحد خارجی پوشش قرار می‌دهند و در تابستان تنها پوشش را برداشته و از کولر گازی استفاده می‌کنند. اما روش ایده‌آل، تمیز کردن کامل واحد خارجی قبل از استفاده از کولر است. در صورتی که درب برق کابل ورودی و رابط واحد خارجی سالم و در جای خود قرار داشته باشد، واحد خارجی کولرهای گازی در برابر نفوذ آب عایق هستند.

تمیز کردن یک واحد خارجی کار آسانی است. شما فقط به آب و کمی مواد تمیز کننده نیاز دارید. همچنین می‌توانید با استفاده از شلنگ، آب را بر روی شبکه کندانسور آن اسپری کنید. آب را بر روی پروانه فن هم بگیرید تا گرد و غبار از روی آن پاک شود. زمانی که شبکه‌های کندانسور را با آب تمیز می‌کنید، به آب خروجی توجه کنید و تا تمیز شدن آب خروجی، به اسپری کردن آب بر روی شبکه کندانسور ادامه دهید.

  نکاتی درباره کولر گازی قسمت اول

در زمان تمیز کردن واحد خارجی در صورت مشاهده هر گونه آسیب به بدنه، لوله‌ها، مشاهده نشتی و یا اشکال، با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید تا مشکل را برای شما برطرف کند.

ناحیه اطراف واحد خارجی را تمیز کنید

شما فقط نیاز ندارید که واحد خارجی را تمیز کنید، بلکه منطقه‌ای که در آن واحد خارجی قرار دارد نیز باید تمیز شود. قبل از رسیدن تابستان، اطراف واحد خارجی کولر گازی را تمیز کنید. به خصوص محدوده قسمت پشت واحد خارجی را از هر گونه گیاه (گیاهان رشد می‌کنند و شاخه و برگ آنها مانع ورود هوا می‌شوند)، لانه پرنده (پر پرندگان زمانی که کولر روشن است و فن هوا را از روی شبکه کندانسور عبور می‌دهد، به کندانسور کشیده می‌شود و بر روی آن باقی می‌ماند)، پلاستیک (پلاستیک‌ها در اثر وزش باد ممکن است به قسمت پشت واحد خارجی گیر کنند و مانع عبور جریان هوا شوند) و یا موارد دیگر پاک کنید.

تمیز کردن فیلترهای هوا

برای اطمینان از گردش هوای خنک داخل خانه، فیلترهای هوای پنل را تمیز کنید. کثیف بودن فیلتر هوا می‌تواند به کارکرد نامناسب کولر منجر شود. بنابراین قبل از این که کولر گازی را روشن کنید، باید فیلترها را تمیز کنید. در کولرهای اسپلیت دیواری با بلند کردن درب پنل، فیلترها قابل مشاهده هستند. شما می‌توانید به راحتی آنها را با آب ملایم تمیز کنید.

در بسیاری از موارد، شما نیاز به تعویض فیلترها ندارید. اما اگر این فیلترها آسیب دیده باشند، قبل از رسیدن فصل تابستان، برای آنها جایگزین تهیه کنید.

  تنظیم بهترین دما برای خانه در حالت سرمایش و گرمایش

پنل (واحد داخلی) را بررسی کنید

بعد از بررسی، تمیز کردن و یا در صورت نیاز تعویض قطعات واحد خارجی، زمان آن رسیده که پنل (واحد داخلی) را چک کنید.

بسیاری اوقات، مسائل مربوط به پنل کولر، مانع سرد شدن خانه خواهند شد.

مسائلی مانند خرابی سنسور دما در پنل می‌تواند به خنک کردن ضعیف منجر شود. توجه داشته باشید که سنسور دمای هوای محیط در پنل که در زیر فیلترها قرار دارد، باید در جای خودش قرار داشته باشد تا بتواند به درستی دمای محیط را تشخیص دهد. عملکرد نامناسب دمپرها باعث می‌شود تا هوای خنک به محل مورد نظر شما نرسد.

کثیف بودن بلوور (قطعه‌ای که با چرخش، هوا را به جریان می‌اندازد) پنل باعث می‌شود تا هوای خروجی قدرت کافی را نداشته باشد. بلوور قطعه‌ای بالانس است و اگر آسیبی به آن وارد شود، باعث لرزش و صدا خواهد شد. با یک چراغ قوه می‌توان از محل خروج باد، تمیز و یا کثیف بودن بلوور را بررسی کرد. در صورت کثیف بودن، تمیز کردن بلوور را به یک متخصص بسپارید، اما اگر خودتان می‌خواهید آن را تمیز کنید، با دقت این کار را انجام دهید تا باعث ترک، شکستگی یا آسیب به این قطعه نشوید.

بنابراین قبل از این که کولر خود را روشن کنید، باید به طور کامل دستگاه داخلی را بازرسی کنید و مشکلات را برطرف کنید.

تعمیر موارد معیوب کولر

اگر شما از گرمای کولر گازی خود در روزهای سرد سال استفاده نمی‌کنید، در زمان راه‌اندازی دستگاه، مشکلات کوچک را مشخص کنید. بنابراین قبل از این که از کولر استفاده کنید، می‌توانید با تعمیر آن از هزینه‌ها بکاهید. به این ترتیب، شما می‌توانید قبل از این که هوا خیلی گرم شود و شروع به استفاده از کولر کنید مشکل را برطرف کرده و هزینه‌های برق مصرفی را پایین بیاورید.

  مزایای استفاده از کولر گازی برای اتاق سرور

جایگزینی کولر گازی جدید

قطعات کولر گازی در اثر کارکرد و به مرور زمان فرسوده می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند. اگر سال‌های زیادی است که از کولر گازی استفاده می‌کنید، احتمال بالا رفتن خرابی و پایین آمدن راندمان آن وجود دارد. کولر گازی‌های جدید از تکنولوژی بهینه بهره می‌برند و صدای کمتری تولید می‌کنند و بازده انرژی بالایی دارند.

در مورد این که آیا زمان آن رسیده است که دستگاه فعلی را با یک کولر گازی جدید تعویض کنید، با یک متخصص خبره مشورت کنید. کولرهای گازی اینوتر جدید با کمترین مصرف برق، هوای محیط را خنک می‌کنند. در برخی از موارد، تعویض یک کولر قدیمی که احتمال خرابی و هزینه‌های بالای تعمیر را دارد، با یک کولر جدید که با مصرف برق کم، بازده انرژی بالا داشته باشد، به صرفه‌تر خواهد بود.

اگر این نکات ساده را دنبال کنید، کولر گازی شما قطعا برای کل فصل تابستان بطور موثر جوابگوی نیازهای شما خواهد بود.

2 پاسخ
 1. پریسا گفته:

  باسلام ما یک کولر گازی ۲۴ هزار داریم که دوتا پنل داره و مشکل اینه وقتی یه پنل چه داخل اتاق چه حال خاموش بشه اون یکی هم گرم میشه بادش ففط در صورتی باد سرد میزنن که دوتاش روشن باشن قدیمیه اسپیلت وای تازه نصب شده میشه راهنمایی کنید

 2. Tehran Cooler گفته:

  سلام
  کولرهای اسپلیت با دو پنل، یک پنل A دارند و یه پنل B. در واحد خارجی، جایی که سیم‌های رابط متصل می‌شن، یه قسمت برای پنل A وجود داره و یکی برای پنل B.
  اگر سیم‌های پنل A به محل اتصال پنل B در واحد خارجی متصل بشوند، برق به پنل A می‌رسه و پنل A روشن می‌شه، ولی گاز خنک به سمت پنل B فرستاده می‌شه (اگر دو عدد کمپرسور داشته باشه، کمپرسور پنل B روشن می‌شه) و بر عکس.
  در این حالت، وقتی هر کدام از پنل‌ها به تنهایی روشن باشه، باد خنک نداره.
  اگر تازه نصب شده، محکم بودن اتصال سیم‌ها و فیش‌های برد داخل واحد خارجی رو هم بررسی کنید.
  البته از راه دور هم نمی‌شه خیلی دقیق تشخیص داد. امیدوارم مشکل بر طرف بشه.
  ممنون

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *