کم نشدن رطوبت محیط در زمان روشن بودن کولر گازی

کم نشدن رطوبت محیط در زمان روشن بودن کولر گازی به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیازی به گفتن نیست که اگر کولر شما خنک می‌کند، اما رطوبت را از بین نمی‌برد، سطح راحتی خانه شما می‌تواند به شدت کاهش یابد. اگر در داخل خانه، همیشه احساس چسبندگی و تعریق می‌کنید، حتی زمانی که تهویه مطبوع یا کولر گازی روشن است، باید عوامل مختلف به وجود آمدن این مشکل را بررسی کنید.

علت این احساس تعریق، رطوبت زیاد است. وقتی رطوبت داخل خانه افزایش می‌یابد، احساس ناراحتی و تحریک‌پذیری به شما دست می‌دهد. یک سوال رایج در این مواقع این است که چرا کولر گازی رطوبت را حذف نمی‌کند؟ در زیر سعی خواهیم کرد به این سوال بپردازیم تا علت این که چرا کولر گازی شما قادر به رطوبت‌زدایی هوا نیست، مشخص شود.

چگونه کولر گازی رطوبت محیط داخل را کم می‌کند؟

در یک سناریوی ایده‌آل، کولر گازی شما سطح رطوبت را با گردش هوای گرم و مرطوب خانه شما بر روی کویل اواپراتور پنل پر از گاز مبرد سرد کاهش می‌دهد. به دلیل این تعامل بین هوا و کویل‌های سرد موجود در پنل، بخار آب موجود در هوا متراکم شده و قطرات آب تشکیل می‌شوند. این قطرات آب در مخزن تخلیه جمع شده و از طریق لوله تخلیه (لوله درین) از آن خارج می‌شوند. به عبارت دیگر، کولر گازی رطوبت را از هوا جدا کرده و هوای خنک و خشک را به بیرون می‌فرستد.

رطوبت هوا در محیط‌های مختلف متفاوت است. اگر افراد زیادی در محیط باشند، ورود و خروج افراد زیاد باشد، پخت و پز انجام شود، هوای بیرون به محیط داخل وارد شود، کولر در محیطی شرجی نصب شده باشد و غیره، رطوبت زیادی در محیط وجود خواهد داشت.

  تفاوت بین کولر گازی‌های اینورتر و غیر اینورتر

دلایل کم نشدن رطوبت محیط در زمان روشن بودن کولر گازی

در صورتی که اغلب در داخل خانه با رطوبت بالا مواجه می‌شوید، این بیشتر به این دلیل اتفاق می‌افتد که اگرچه کولر گازی خانه را خنک می‌کند، اما هنوز رطوبت را از بین نمی‌برد. دلایل اصلی این نقص عبارتند از:

تنظیم نشدن کولر در حالت سرد

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، در تابستان باید کولر در حالت سرد تنظیم شده باشد. می‌توان در روزهای مختلف و با در نظر گرفتن دمای هوا، دمای تنظیم شده را کم و یا زیاد کرد. اگر کولر در تابستان روی حالت اتوماتیک (Auto) تنظیم شده باشد، فن موجود در پنل همیشه روشن بوده و کمپرسور فقط تا زمانی روشن می‌ماند تا هوا را خنک کند و زمان کافی برای خارج کردن رطوبت هوا ندارد.

کثیف بودن فیلترها و کویل اواپراتور پنل

فیلترهای هوا از ورود گرد و غبار و کثیفی به داخل پنل کولر گازی جلوگیری می‌کنند. در طی یک دوره زمانی فیلترهای هوا کثیف می‌شوند و از عبور آسان هوا به داخل پنل جلوگیری می‌کنند. هنگامی که این فیلترها کثیف و مسدود می‌شوند، این آلودگی به شبکه‌های اواپراتور نیز وارد شده و یک لایه تشکیل می‌دهد. این لایه کثیفی از خنک شدن کافی هوا توسط کویل اواپراتور جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، کولر نمی‌تواند رطوبت را از هوا خارج کند.

باز بودن پنجره‌ها در زمان روشن بودن کولر گازی

در زمان روشن بودن کولر گازی نباید هیچ پنجره‌ای باز باشد. کولر گازی با گردش هوای محیط داخل باعث خنک شدن آن می‌شود. با هر بار گردش هوا از روی شبکه‌های اواپراتور پنل چند درجه از دمای آن کاسته می‌شود. اگر درب، پنجره یا هر روزنه‌ای باز باشد، هوای گرم و مرطوب خارج به محیط داخلی وارد شده و کولر گازی نمی‌تواند کارایی خوبی داشته باشد. همیشه در زمان روشن بودن کولر گازی تمامی درب‌ها و پنجره‌ها را ببندید.

  عیب یابی برد الکترونیکی کولر گازی

روشن نکردن هود آشپزخانه در زمان آشپزی

آشپزی باعث بالا رفتن رطوبت محیط می‌شود. کولر گازی به مقدار مشخصی می‌تواند رطوبت را از محیط کم کند. اگر رطوبت تولید شده از ظرفیت کولر بیشتر باشد، رطوبت هوا کم نمی‌شود. هود آشپزخانه باعث می‌شود تا رطوبت تولید شده از پخت و پز غذا به بیرون از محیط منتقل شود. در صورت روشن نکردن هود در زمان آشپزی، ذرات میکروسکوپی چربی بر روی فیلترها و بولیور دمنده در پنل جمع شده و از کارایی کولر کاسته خواهد شد.

نصب کولر گازی با ظرفیت بالا

اندازه مهم است و بزرگ‌تر همیشه بهتر نیست. یک کولر گازی با ظرفیت بالا خانه شما را به سرعت خنک می‌کند. تنها زمانی رطوبت از محیط کم می‌شود که کمپرسور در مدل‌های غیر اینورتر روشن است و گاز فرئون در لوله‌ها و شبکه اواپراتور پنل عبور می‌کند. اگر این مدت کوتاه باشد، رطوبت به خوبی کم نخواهد شد.

خنک کردن سریع قطعا یک مشکل است، زیرا کولر باید با سرعت ثابتی کار کند تا رطوبت کم شود. رطوبت‌زدایی فرآیند سریعی نیست. طول می‌کشد تا شبکه اواپراتور پنل رطوبت را از هوا جدا کند. با این حال، هنگامی که خنک‌سازی سریع اتفاق می‌افتد، چرخه رطوبت‌زدایی دچار مشکل می‌شود و قادر به ارائه خروجی بهینه نیست. بنابراین، خانه شما به اندازه کافی خنک به نظر می‌رسد اما همچنان مرطوب است.

کم بودن گاز مبرد کولر گازی در زمان نصب

هر کولر گازی به مقدار مناسب گاز نیاز دارد تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. در صورتی که در زمان نصب طول لوله‌های رابط بیشتر از ۵ متر باشد و شارژ گاز تکمیلی نشده باشد، کولر باد خنک دارد، اما این سرما به اندازه‌ای نیست که بتواند رطوبت را از هوا جدا کند. فشار گاز مبرد موجود در سیستم اگر به اندازه کافی نباشد، نمی‌تواند کارایی مطلوبی داشته باشد.

  تنظیم بهترین دما برای خانه در حالت سرمایش و گرمایش

وجود نشتی و کم شدن گاز مبرد

در صورتی که کولر گازی بعد از مدتی استفاده سرمای کمتری ایجاد می‌کند، یا اگر در گذشته آب زیادی از لوله درین خارج می‌شد و در حال حاضر هیچ آبی از درین خارج نمی‌شود، احتمال کم شدن گاز فرئون وجود دارد. در ابتدا موارد بالا را بررسی کنید و اگر از تمیز بودن فیلترها و شبکه‌های اواپراتور پنل و شبکه‌های کندانسور واحد خارجی مطمئن هستید، احتمال به وجود آمدن نشتی در سیستم وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *