استفاده بهینه از کولر گازی در خانه

برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، لازم نیست آسایش را فدا کنید. می‌توان با استفاده بهینه از کولر گازی محیطی با دمای مناسب ایجاد کرد و هزینه‌ها را بالا نبرد. در صورت نگهداری مناسب از کولر گازی و با تنظیمات صحیح دما، در تمام طول روز خانه شما دمای ایده‌آل خود را حفظ می‌کند و هزینه‌های کمتری نیز برای مصرف برق پرداخت خواهید کرد. شیوه زندگی افراد در هر محیطی متفاوت است و باید نسبت به آن از وسایل گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد.

اتلاف انرژی نه تنها هزینه بیشتری برای شما دارد، بلکه این امر به سوزاندن بیشتر سوخت‌های فسیلی که باعث تغییرات مضر آب و هوایی در جهان می‌شود نیز کمک می‌کنند. اولین نکته‌ای باید در مورد وسایل سرمایشی مانند کولر گازی به آن توجه داشت، تمیز نگه داشتن آنها و نگهداری مناسب از این دستگاه‌ها است. تمیز نگه داشتن باعث تبادلات دمایی بهتر شده و محیط زودتر به دمای ایده‌آل رسیده و در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد. زمانی که کولر گازی گاز مبرد کمی داشته باشد، استهلاک قطعات بالا رفته و علاوه‌بر این که زودتر خراب می‌شود، برق بیشتری هم مصرف می‌کند.

باید توج داشته باشید که در زمان روشن بودن کولر گازی، نباید هیچ درب و یا پنجره‌ای باز باشد. کولر گازی با گردش هوا در محیط، دمای آن را متعادل نگه می‌دارد. اگر پنجره و یا درب باز باشد، هوای محیط بیرون به داخل نفوذ می‌کند و تعادل دمای محیط داخل را بر هم می‌زند. با ثابت نشدن دما در محیط داخل، کولر گازی همچنان کار می‌کند تا بتواند دمای هوای داخل را تنظیم کند و این کار موجب افزایش مصرف برق شده و هزینه‌های شما بالا خواهد رفت.

  7 مزیت استفاده از کولر گازی

نکاتی در مورد استفاده بهینه از کولر گازی

در برخی از مواقع می‌توان اقداماتی را انجام داد تا کولر گازی بتواند زودتر محیط داخل را به دمای مناسب برساند. برخی از این اقدامات در زیر آورده شده است.

از تایمرهای کولر گازی استفاده کنید

اکثر کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت دارای تایمر هستند و این تایمر را می‌توان از طریق کنترل کولر گازی تنظیم کرد. تایمر موجود در این دستگاه‌ها قابلیت برنامه‌ریزی برای روشن کردن و یا خاموش کردن کولر گازی را دارند. برای محیط‌های مختلف می‌توان از این تایمرها استفاده کرد و استفاده بهینه از کولر گازی داشت. در خانه‌ها، اگر در طول روز در خانه نیستید و زمان مشخصی از سر کار به خانه مراجعه می‌کنید، به جای این که در لحظه ورود به خانه کولر گازی را با شدت بالا روشن کنید، می‌توانید با استفاده از تایمر آن را چند دقیقه قبل از ورود به خانه روشن کنید تا در لحظه ورود، محیط خانه دمای مناسبی داشته باشد.

برای محیط‌های اداری، تایمر خاموش شدن را می‌توان برای بعد از ساعات کاری تنظیم کرد تا اگر دستگاهی ناخواسته روشن مانده باشد، به طور اتوماتیک خاموش شود. با تنظیم تایمر روشن شدن برای چند دقیقه قبل از ورود کارمندان، محیط دمای مناسبی خواهد داشت و نیازی به روشن کردن کولر با شدت بالا نخواهد بود.

استفاده بهینه از کولر گازی با نصب پنکه سقفی در محیط

پنکه‌های سقفی اتاق را خنک نمی‌کنند، اما باعث به وجود آمدن جریان هوا در محیط شده و احساس خنک شدن ایجاد می‌کنند. نصب پنکه سقفی به شما امکان می‌دهد دما را بالاتر تنظیم کنید، بدون این که احساس ناخوشایندی داشته باشید. برخی از پنکه‌های سقفی در دو جهت حرکت می‌کنند که استفاده از آنها را در تابستان و زمستان امکان‌پذیر می‌کند. با نصب پنکه سقفی، می‌توان زمان کمتری از کولر گازی استفاده کرد.

  پمپ درین کولر گازی

در روزهای گرم از ورود نور خورشید به داخل جلوگیری کنید

نور خورشید محیط را گرم می‌کند و کولر گازی باید بیشتر کار کند تا بتواند دمای محیط را متعادل کند. پرده‌های پنجره‌هایی که به سمت آفتاب هستند را ببندید و در صورت امکان در لبه پنجره‌ها، گیاهانی را قرار دهید. برای تهویه هوا پنجره‌ها را در ساعات انتهایی روز باز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *