تنظیم بهترین دما برای خانه

 

 

هر روز دما متفاوت است و در صورتی که از وسایل گرمایشی و یا سرمایشی استفاده می‌کنید، باید آنها را برای آن روز تنظیم کنید. در بعضی از فصول و روزهای سال تنها با باز کردن و یا بستن پنجره‌ها می‌توان دما را تنظیم کرد تا هوای خانه متعادل شود. اما در زمانی که هوای بیرون به شدت سرد است و یا در روزهای گرم تابستان تنظیم دما باید انجام شود تا هم محیط راحتی داشته باشید و هم هزینه‌های مصرف برق کمتری پرداخت کنید.

در بعضی از سال‌ها از همان ابتدای بهار هوا گرم می‌شود و در برخی از مواقع نیاز به روشن کردن کولر گازی برای متعادل کردن دما در خانه داریم. اگر دما زیاد بالا نباشد احتیاجی نیست کولر را در کمترین درجه تنظیم کنید و با تنظیم کردن دما در درجات بالا هم محیط هوای مطبوعی خواهد داشت. کولرهای گازی دارای تنظیمات مختلفی هستند و از این تنظیمات در شرایط مختلف می‌توان استفاده کرد.

حالت‌های مختلف تنظیم دما در کولر گازی

در اکثر کولرهای گازی بنا به شرایط می‌توان از تنظیم‌های مختلف بهره برد. برای روزهایی که هوا زیاد گرم نیست می‌توان از حالت فن در کولرهای گازی استفاده کرد. زمانی که کولر در این حالت تنظیم می‌شود، فقط فن داخل پنل روشن می‌شود و هوای داخل خانه را به جریان می‌اندازد. با گردش هوا، محیط کمی خنک‌تر خواهد شد و از طرف دیگر کولر گازی مصرف برق کمی خواهد داشت. زمانی که کولر در حالت فن روشن است، کمپرسور روشن نمی‌شود و گاز مبرد در سیستم جریان نخواهد داشت. استفاده از این حالت در روزهایی که دما زیاد نیست بهترین گزینه خواهد بود. از طرف دیگر با گردش هوا و عبور آن از فیلترها گرد و غبار و ذرات معلق توسط فیلترها گرفته شده و باعث تمیز شدن هوا خواهد شد.

در تابستان از کولر گازی در حالت سرد باید استفاده کرد. زمانی که کولر گازی در حالت سرد روشن می‌شود، کمپرسور و فن واحد خارجی روشن شده و با جریان پیدا کردن گاز مبرد و گذشتن از درون لوله‌ها و اواپراتور پنل و ایجاد جریان هوا و عبور هوا از روی اواپراتور، گرما در محیط کاهش پیدا می‌کند. کمپرسور تا زمانی روشن می‌ماند که سنسور تعبیه شده در پنل که به سنسور محیط معروف است تشخیص دهد دمای محیط به دمای تنظیم شده رسیده است.

با رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم شده، برد الکترونیکی داخل پنل تغییرات دما را حس کرده و فرمان خاموش شدن کمپرسور را اجرا می‌کند. در داخل، فن پنل داخلی همچنان روشن می‌ماند و به جریان انداختن هوا ادامه می‌دهد و فقط واحد بیرونی خاموش می‌شود. بعد از گذشت مدتی دوباره هوای داخل گرم شده و گرما افزایش پیدا می‌کند و دوباره واحد خارجی (کمپرسور و فن واحد خارجی) روشن شده و محیط را خنک می‌کند. این روند در کولرهای اینورتر متفاوت است و کمپرسور می‌تواند با سرعت‌های مختلف حرکت کند. در انواع اینورتر، زمانی که دمای اتاق به دمای تنظیم شده می‌رسد، سرعت کمپرسور به کمترین حد خود می‌رسد و همچنان روشن می‌ماند. تغییرات دمایی محیط در این حالت کمترین حد است و مصرف برق پایین‌تر خواهد بود.

تنظیم دما برای بهترین حالت

در هر روز دما متفاوت است و باید دمای تنظیم شده کولر گازی را تغییر داد. در لحظه ورود به خانه زمانی که هوا گرم است، می‌توان کولر را روی کمترین درجه و بیشترین شدت باد تنظیم کرد تا محیط سریع‌تر خنک شود. در بعضی از کولرهای گازی یک حالت به نام توربو یا قدرت بالا وجود دارد که با فعال کردن آن کولر با بیشترین جریان باد و در کمترین درجه کار می‌کند. در بعضی از کولرهای گازی این حالت تا ۲۰ دقیقه ادامه پیدا می‌کند و بعد از آن به حالت عادی و تنظیمات قبلی باز خواهد گشت.

اگر شما کولر را در کمترین درجه تنظیم کنید محیط خانه خیلی زود بسیار سرد شده و مجبور خواهید شد کولر را خاموش کنید که استهلاک آن بالا خواهد رفت. همیشه دما را چند درجه بالاتر تنظیم کنید به عنوان مثال ۲۴ یا ۲۵ درجه و اگر هوا گرم‌تر شد آن را کم کنید. هر چه دما را بالاتر ببرید کمپرسور مدت زمان کمتری روشن خواهد ماند و در نتیجه مصرف برق کم خواهد شد. در روزهای گرم، دما را پایین بیاورید و در روزهای خنک‌تر آن را بالا برده تا همیشه دمای محیط مطلوب باشد.

توجه داشته باشید، در کولرهای گازی معمولی زمان روشن بودن کمپرسور، میزان سرما ثابت است و فقط مدت روشن بودن کمپرسور تغییر می‌کند. به عنوان مثال، اگر دما روی درجه ۱۸ تنظیم شود تقریبا کمپرسور به طور دائم روشن می‌ماند و در صورتی که دما روی ۲۲ درجه و یا بیشتر تنظیم شود، کمپرسور مدتی روشن و بعد از رسیدن دمای محیط به درجه تنظیم شده خاموش می‌شود و بعد از مدتی دوباره روشن می‌شود و با این کار دمای محیط را در درجه تنظیم شده ثابت نگه می‌دارد.

 

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

 

[contact-form][contact-field label=”نام” type=”name” required=”1″][contact-field label=”ایمیل” type=”email” required=”1″][contact-field label=”وب‌گاه” type=”url”][contact-field label=”پیام” type=”textarea”][/contact-form]