5 قسمت اصلی کولر گازی و آنها چه کاری انجام می‌دهند

استفاده از یخچال و کولر گازی در زمان ما آسان است. اما در زمان‌های قدیم، این وسایل یک کالای لوکس برای ثروتمندان بودند. در حال حاضر تعداد زیادی از خانه‌ها دارای سیستم‌های خنک‌کننده هستند. اما، کولر گازی دقیقا چگونه کار می‌کند؟ ۵ قسمت اصلی کولر گازی کدام بخش‌ها هستند؟

برای درک این که چگونه یک کولر گازی عمل می‌کند، مهم است که در مورد پنج قسمت اصلی آن بدانیم که چه طور کار می‌کنند.

۵ قسمت اصلی کولر گازی برای یک چرخه انتقال گرما

کولر گازی برای انتقال گرمای محیط به بیرون، نیازمند داشتن قطعات مختلف است.

۱. گاز مبرد

گاز مبرد یک مایع ویژه است که برای خنک کردن و منجمد کردن در وسایل سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز درون یک حلقه بسته در چرخش است و گرما را از داخل ساختمان و یا یخچال شما شما به بیرون می‌برد. شما می‌توانید گاز مبرد را به عنوان حمل کننده گرما در نظر بگیرید. در کولر گازی گاز مبرد به دلیل تغییرات دما از مایع به بخار در داخل ساختمان و در بیرون به صورت برعکس برای چرخه تبرید استفاده می‌شود.

گاز مبرد از طریق لوله‌ها و حلقه‌های مسی در کولر به حرکت در می‌آید و بخش داخلی را به واحد بیرونی متصل می‌کند. گرما را از هوای داخلی شما جذب می‌کند و از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود. بعد از جذب گرما از هوای داخل، آن به واحد فضای باز منتقل می‌شود که در آن گرما به بیرون رانده می‌شود.

هنگامی که گاز مبرد، گرمای خود را در فضای باز پخش کرد، به حالت مایع به داخل خانه باز می‌گردد. بعد از اینکه گاز مبرد در شبکه‌های اواپراتور پنل به گاز تبدیل می‌شود احتیاج به دریافت گرما دارد که این گرما را از محیط داخل تامین می‌کند. یک فن داخلی هوای گرم را بر روی حلقه‌های سرد فرود می‌آورد و سپس هوای سرد را به خانه پخش می‌کند. این چرخه تا زمانی که کولر روشن است ادامه دارد و تکرار می‌شود.

  کولر قابل حمل ( Cool Air )

۲. کمپرسور

کار کمپرسور تحت فشار قرار دادن گاز مبرد و تبدیل کردن آن به مایع است. با توجه به قانون ترکیب گاز، که بیان می‌کند اگر فشار افزایش یابد، دمای آن افزایش می‌یابد، هنگامی که گاز مبرد را فشرده کنید، دمای آن بالا خواهد رفت. با فشردن مولکول‌های گاز به یکدیگر این کار را انجام می‌دهد.

در این حالت درجه حرارت آن بالاتر از دمای هوای آزاد خواهد بود. از آنجا که گرما به طور طبیعی از محیط گرم‌تر به محیط سردتر انتقال پیدا می‌کند، گاز مبرد در شبکه‌های کندانسور واحد خارجی گرمای خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل است که ما به کمپرسور نیاز داریم تا فشار گاز را افزایش داده و آن را به مایع تبدیل کند.

۳. شبکه‌های کندانسور

شبکه‌های کندانسور در واحد بیرونی کولر گازی قرار دارد. گاز مبرد با فشار بالا و دارای گرمای زیاد را از کمپرسور دریافت می‌کند. شما می‌توانید آن را به عنوان نقطه مقابل شبکه‌های اواپراتور در پنل داخلی در نظر بگیرید. در حالی که اواپراتور گرما را به خود جذب می‌کند، شبکه‌های کندانسور گرما را به محیط بیرون منتقل می‌کند.

شبکه‌های کندانسور برای تسهیل انتقال گرما به هوای آزاد طراحی شده‌اند. گاز مبرد، انرژی گرمایی را با کمک فن واحد بیرونی آزاد می‌کند، که هوا را از روی شبکه‌های کندانسور عبور می‌دهد. در حالی که حرارت، گاز مبرد در محیط خارجی کم می‌شود، به مایع تبدیل می‌شود و بعد از آن به شیر انبساط، که فشار گاز مبرد را کاهش می‌دهد، منتقل می‌شود.

۴. شیر انبساط

هنگامی که گاز مبرد کندانسور را در حالت مایع خود ترک می‌کند، حرارت پراکنده می‌شود، اما هنوز خیلی گرم است که به این سیم‌پیچ چرخان وارد شود. قبل از این که گاز مبرد به شبکه لوله‌های حرارتی منتقل شود، باید سرد شود. این همان جایی است که شیر انبساط در آن جا قرار دارد.

  بازدید کولر گازی را خودتان انجام دهید

باز هم با استفاده از اصول پشت قانون ترکیبی گاز، که زمانی که فشار کاهش می‌یابد، درجه حرارت آن افزایش می‌یابد، شیر انبساط گرمای گاز مبرد را کاهش داده و آن را خنک می‌کند. یک شیر انبساط، فشار ناشی از گاز مبرد مایع را کم کرده و اجازه می‌دهد که مبرد از یک مایع به گاز تبدیل شود. همچنین میزان جریان گازمبرد را به اواپراتور را کنترل می‌کند.

۵. شبکه اواپراتور

شبکه‌های اواپراتور در یک کولر گازی بسیار مهم هستند. این جایی است که کولر گازی در واقع گرما را از داخل خانه جذب می‌کند. لوله‌های مسی، گاز مبرد مایع را از شیر انبساط دریافت می‌کنند. زمانی که هوای داخل محیط به حلقه‌های سرد برخورد می‌کند، گرمای داخل خانه جذب می‌شود. این به خاطر قانون دوم ترمودینامیک است که می‌گوید گرما به طور طبیعی از محیط گرم به محیط سرد منتقل می‌شود.

این شبکه لوله‌های اواپراتور به کمک فن برای تسهیل انتقال گرما نیاز دارند، فن هوا را از روی این شبکه‌ها عبور داده و باعث خواهد شد هوای محیط داخل خنک شود. از آنجا که گاز مبرد، گرمای هوای محیط داخلی را جذب می‌کند، به صورت بخار شروع به تبخیر می‌کند.

خلاصه انتقال گرما از داخل به خارج از محیط

پنل کولر گازی واقع در داخل خانه، هوای داغ را از داخل اتاق به داخل می‌کشد و گاز مبرد، حرارت را از آن می‌گیرد. هنگامی که گاز مبرد مقدار معینی حرارت از هوای داخلی را جذب می‌کند، سپس آن را به کمپرسور منتقل می‌کند، پس از عبور از کمپرسور، آن به سمت لوله‌های کندانسور جریان می‌یابد. یک هواکش بزرگ باعث جریان پیدا کردن هوا از روی لوله‌های کندانسور می‌شود و به انتقال گرما در فضای باز کمک می‌کند.

  چگونگی تشخیص مشکل خازن کولر گازی

سپس این گاز از یک شیر انبساط عبور می‌کند و فشار آن را کم می‌کند و آن را خنک می‌کند. سپس روند جذب گرما را بارها و بارها تکرار می‌کند.

این ۵ قسمت اصلی کولر گازی وظیفه انتقال گرما را بر عهده دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *