درباره شیر برقی چهار طرفه کولر گازی

هیچ چیز ناامید کننده‌تر از مواجهه با مشکلات کولر گازی در اوایل تابستان نیست. با گرمای زیاد در بیرون و رطوبت غیر قابل تحمل در داخل، حتی کوچکترین مشکل با کولر گازی در خانه می تواند یک بحران باشد. یکی از این مشکلاتی که کولرهای گازی در اوایل فصل گرما با آن روبرو هستند خوب عمل نکردن شیر برقی چهار طرفه است.

در کولرهای گازی که هم سرمایش و هم حالت گرمایشی دارند، در واحد بیرونی آنها قطعه‌ای وجود دارد که به وسیله جریان برق کنترل شده و مسیر جریان گاز را برای ایجاد گرما و سرما در پنل تغییر می‌دهد. شیر برقی دارای قطعه‌ای متحرک است که باعث تغییر مسیر گاز می‌شود.

کولر گازی هم مانند یخچال از گاز فرئون برای خنک کردن استفاده می‌کند و گرما را از محیط داخل به بیرون منتقل می‌کند. اگر مسیر حرکت گاز را تغییر دهیم، گرما را از محیط بیرون به محیط داخل انتقال می‌دهد و باعث گرم کردن محیط داخل خواهد شد. شیر برقی چهار طرفه وظیفه این تغییر مسیر را بر عهده دارد و به وسیله برد الکترونیکی داخل پنل کنترل می‌شود.

زمانی که کولر گازی را در حالت گرما روشن می‌کنیم برق به سیم پیچ شیر برقی وصل شده باعث عمل کردن آن می‌شود. با فعال شدن شیربرقی جریان گاز برعکس شده و محیط داخل را گرم خواهد کرد.

خوشبختانه، بیشتر مشکلات به راحتی با نگهداری مناسب و تعمیرات به موقع، قابل پیشگیری است. ما در این مقاله به مشکلاتی که یک شیر برقی می‌تواند برای کولر گازی ایجاد کند، خواهیم پرداخت.

  سیستم‌های تهویه مطبوع و اهمیت آن

اشکالات شیر برقی چهار طرفه

خراب شدن این قطعه می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که بر عملکرد کولر گازی تاثیر خواهد گذاشت. اولین مشکل مربوط به گیر کردن شیربرقی است این گیر کردن می‌تواند چند حالت داشته باشد. در حالت اول اگر در حالت سرما گیر کند، در صورتی که شما کولر گازی را در حالت گرما روشن کنید همچنان باد سرد خواهد داشت و کولر بر روی گرما نخواهد رفت.

این اتفاق می‌تواند برعکس باشد یعنی وقتی در زمستان از کولر گازی استفاده می‌کنیم، بر روی حالت گرما گیر می‌کند و زمانی که در روزهای گرم سال احتیاج به کولر گازی و سرمای آن داریم همچنان باد گرم خواهد داشت. یک حالت دیگر وجود دارد و آن این است که به طور کامل در یک جهت قرار نمی‌گیرد و این حالت اگر کولر را زمان طولانی روشن بگذاریم باعث آسیب به کمپرسور و دیگر قطعات خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات شیر برقی سوختن سیم پیچ آن است در این حالت هیچ تغییری در عملکرد کولر گازی اتفاق نخواهد افتاد. ممکن است سیم پیچ نسوخته باشد و فقط سیم‌های رابط به آن قطع شده‌اند و نمی‌توانند جریان برق مناسب را به این قطعه برسانند.

تعمیر و تعویض

در مرحله اول زمانی که کولر گازی در حالت گرما است باید از وصل شدن جریان برق به سیم پیچ شیر برقی اطمینان حاصل کنید اگر برق وصل نشد سیم رابط تا پنل را چک کنید. مطمئن شوید ترمینالی که در پنل مربوط به شیربرقی است دارای جریان برق است (البته باید توجه داشته باشید در بعضی از مدل‌ها عملکرد شیر برقی به وسیله پالسهایی کنترل می‌شود و نمی‌توان به وسیله فازمتر آن را بررسی کرد).

  نصب پنل کولر گازی در ساختمان

اگر جریان برق وجود داشت، هر دو سیم شیر برقی را از ترمینال‌ها جدا کرده و به وسیله مولتی متر سیم پیچ آن را امتحان کنید. در صورت سالم بودن باید مقداری مقاومت داشته باشد و در صورت داشتن مقاومت بینهایت سیم پیچ سوخته است.

اگر سیم پیچ سالم بود، سیم برق شیربرقی را جدا کرده و با قطع و وصل برق به آن و ضربه زدن بر روی آن سعی کنید گیر آن را برطرف کنید. در صورتی که گیر کردن شیر برقی برطرف شود، با قطع و وصل برق باید صدای تق تق را در زمان قطع و وصل کردن برق، از آن بشنوید. در صورتی که این اقدامات نتیجه بخش نبود باید شیر برقی تعویض شود. برای تعویض این قطعه، باید گاز تخلیه شود و به وسیله هوا گاز اتصالات این قطعه را از لوله‌های ورودی و خروجی قطع کرد.

زمانی که می‌خواهید آن را به لوله‌ها جوش دهید باید دقت کنید گرمای بیش از حد به آن ندهید (می‌توان بر روی آن یک پارچه خیس قرار داد تا مانع از بالا رفتن بیش از حد شود). بعد از تعمویض باید کولر گازی وکیوم شود و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کنید. هیچ وقت بدون خارج کردن هوا از لوله‌ها (وکیوم کردن) اقدام به شارژ گاز نکنید. این کار باعث عملکرد نامناسب کولر خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *