عیب یابی برد الکترونیکی کولر گازی

در اینجا چند بخش اصلی عیب‌یابی و رفع مشکل برد الکترونیکی کولر گازی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند تا در مورد این قطعه اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این مقاله درباره برد الکترونیکی کولر غیر اینورتر توضیحاتی ارائه می‌شود.

 

توجه داشته باشید که باید دانش الکتریکی خوبی داشته باشید تا این کار را انجام دهید. به خاطر وجود برق با ولتاژ بالا در قسمت ورودی برد، احتمال برق گرفتی وجود خواهد داشت. همیشه دقت کنید قبل از هرگونه کاری، برق ورودی را قطع کنید و بعد از آن اقدام به بازکردن قاب پنل و  اجزاء الکتریکی کنید. اگر مطمئن نیستید، از یک متخصص کمک بگیرید.

اجزاء کولر گازی دوتکه (اسپلیت)

یک کولر گازی اسپلیت دارای دو بخش عمده است، واحد داخلی (پنل) در داخل قرار می‌گیرد و یک بخش که در بیرون ساختمان نصب می‌شود، واحد خارجی است. واحد خارجی شامل ترمینال برای اتصال سیم‌های رابط و  برق ورودی، خازن‌های راه‌انداز فن و کمپرسور، کمپرسور، فن خنک کننده، کندانسور و در برخی از مدل‌ها یک برد الکترونیکی برای ارتباط سنسورهای نصب شده با پنل است. گرمایی که از فضای داخلی با استفاده از لوله‌های رابط به واحد خارجی منتقل شده، به فضای باز منتقل و از آنجا دفع می‌شود.

واحد داخلی در واقع شامل یک اواپراتور (شبکه‌ای از لوله‌های مسی)، یک شیر انبساط، یک پنکه، ترمینال برای اتصال سیم‌های رابط و یک برد الکترونیکی برای کنترل بخش‌های مختلف است. لوله‌های مسی برای اتصال جریان گاز مبرد بین واحد داخلی و واحد خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برق ورودی در کولرهای گازی با ظرفیت بالا به واحد خارجی متصل شده و از طریق سیم‌های رابط به واحد داخلی منتقل می‌شود. در کولرهای گازی با ظرفیت پایین، برق ورودی به پنل داخلی متصل می‌شود.

کولر گازی غیر اینورتر دارای یک کمپرسور روشن یا خاموش است که کمپرسور به طور کامل یا روشن می‌شود و یا خاموش. کمپرسور در کولر گازی اینورتر می‌تواند با سرعت‌های پایین هم کار کند و سرعت کمپرسور بسته به بار مورد نیاز تنظیم می‌شود.

اجزاء و قطعات برد الکترونیکی کولر گازی

برد الکترونیکی کولر گازی وظیفه هماهنگی و کنترل تمامی بخش‌ها را بر عهده دارد. در برخی از موارد، کار نکردن یکی از قطعات آن باعث روشن نشدن و یا اشکال در عملکرد کولر می‌شود.

میکروکنترلر

برد الکترونیکی دارای قطعات متفاوتی است. به طور کلی دستگاه‌هایی که عملکردهای مختلفی دارند، دارای یک میکروکنترلر هستند که وظیفه هماهنگی و پردازش اطلاعات سنسورها و واکنش مناسب به تغییرات را بر عهده دارد. میکروکنترلر به قطعاتی متصل شده که کار تبدیل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ و برعکس را انجام می‌دهند.

  9 راه موثر برای کاهش هزینه‌های کولر گازی

زمانی که کولر روشن می‌شود، میکروکنترلر تنظیم موقعیت دمپرها را انجام می‌دهد و فرمان روشن شدن فن داخلی و واحد خارجی را صادر می‌کند. این اطلاعات که به صورت کدهای دیجیتالی هستند، در مبدل‌های دیجیتال به انالوگ، اطلاعات دیجیتالی تبدیل به سیگنال آنالوگ می‌شوند.

اطلاعات مربوط به موقعیت دمپرها و تشخیص دمای محیط و شبکه اواپراتور و کندانسور توسط سنسورهای مختلف با استفاده از مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال به میکروکنترلر انتقال پیدا می‌کنند.

روشن و خاموش شدن کولر، تنظیم دما، روشن و خاموش کردن فن واحد خارجی، روشن و خاموش کردن و تغییر سرعت فن پنل، روشن و خاموش کردن کمپرسور، نمایشگر دمای تنظیم شده، ارتباط با کنترل از راه دور و دیگر بخش‌های کولر گازی با استفاده از میکروکنترل انجام می‌شود.

رله

رله یکی از قطعات الکترونیکی است که مانند یک کلید فیزیکی عمل می‌کند. با متصل شدن برق ۵ یا ۱۲ ولت، سیم‌پیچ داخلی آن خاصیت مغناطیسی ایجاد کرده و پلاتین‌هایی را به هم متصل می‌کند که می‌توانند برق قدرت بالایی را از خود عبور دهند. رله‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند و اندازه‌های کوچک و بزرگ آنها را می‌توان برای کارهای مختلف پیدا کرد. رله‌های بزرگ جدا از برد الکترونیکی نصب می‌شوند و می‌توانند برق با قدرت زیادی را قطع و وصل کنند. برخی از رله‌های بزرگ که به کنتاکتور معروف هستند، حتی می‌توانند برق سه فاز با آمپر بالا را از خود عبور دهند.

وریستور

در اکثر بردهای الکترونیکی، برای این که افزایش ولتاژ برق ورودی باعث سوختن قطعات برد نشود، از قطعه‌ای به نام وریستور استفاده می‌کنند. این قطعه نوعی مقاومت الکترونیکی است که تغییرات ولتاژ باعث کم و زیاد شدن مقاومت آن می‌شود. این قطعه دارای پلاریته نیست و در هر دو جهت عملکردی یکسان دارد. در صورتی که ولتاژ مناسب با طراحی برد باشد، مقاومت این قطعه بسیار بالا بوده و برد به عملکرد عادی ادامه می‌دهد. زمانی که ولتاژ بالا رود، مقاومت داخلی آن کم شده و اتصال کوتاه ایجاد می‌شود و باعث سوختن و یا پریدن فیوز برق ورودی خواهد شد.

ترانسفورماتور

برای کارهای مختلف به ولتاژ متفاوتی نیاز است. برای کم و یا زیاد کردن ولتاژ از ترانسفورماتور استفاده می‌شود. ترانسفورماتورها انواع مختلفی دارند، ترانسفورماتور کاهنده ولتاژ، افزاینده ولتاژ، افزاینده جریان و غیره.

قطعات الکترونیکی معمولا با ولتاژ پایین کار می‌کنند و قطعه‌ای که ولتاژ برق ورودی را کم می‌کند، ترانسفورماتور نام دارد. ترانسفورماتور دارای دو سیم‌پیچ است، سیم‌پیچ اولیه و ثانویه. زمانی که برق متناوب در سیم‌پیچ اولیه جریان پیدا کند، بر روی سیم‌پیچ ثانویه تاثیر می‌گذارد و برقی با ولتاژ پایین تولید می‌شود که مقدار آن بستگی به تعداد دور سیم‌پیچ ثانویه دارد. در صورت کارکرد در شرایط نامساعد و یا با نوسان در جریان برق ورودی ترانسفورماتور می‌سوزد و نمی‌تواند برق مورد نیاز برد الکترونیکی کولر گازی را تامین کند.

  نصب پایه برای واحد خارجی کولر گازی

پل دیودی

برق شهر متناوب است و بردهای الکترونیکی برای کار به برق مستقیم نیاز دارند. برق خروجی از ترانسفورماتور به صورت متناوب است و به وسیله پل دیودی به برق متسقیم تبدیل می‌شود. در صورت نوسانات برق، امکان سوختن این پل دیودی نیز وجود خواهد داشت.

عملکرد برد الکترونیکی کولر گازی

برد کنترل اصلی شامل مدار تامین توان ورودی، یک مدار مجتمع برای مراقبت از میکروکنترلر، ورودی‌ها و خروجی‌های سنسور حرارتی و خروجی برای کنترل کمپرسور، کنترل سرعت فن داخلی، سرعت فن هوای آزاد و کنترلر دمپرهای پنل داخلی برای نوسان هوا در محیط خواهد بود. ورودی برق متناوب اصلی باید به ولتاژ DC مستقیم تبدیل شود که بتوان از آن برای تامین نیروی برق مدارات مجتمع و رله‌ها در مدار الکترونیکی استفاده کرد.

دو روش برای انجام این کار وجود دارد. اول با استفاده از یک ترانسفورماتور، ولتاژ برق کاهش می‌یابد و در خروجی، برق ۲۲۰ ولت تبدیل به برق ۲۴ یا ۱۲ ولت متناوب می‌شود. سپس این ولتاژ با استفاده از یک پل دیودی به عنوان یکسو کننده و خازن الکترولیتی به برق جریان مستقیم تبدیل می‌شود تا مورد استفاده اجزاء مدار قرار گیرد. یک کاهنده ولتاژ دیگر هم در برد الکترونیکی وجود دارد که برق ۵ ولت مستقیم برای تغذیه میکروکنترلر و دیگر آی سی‌ها تولید می‌کند. رله‌ها از برق مستقیم ۱۲ و یا ۲۴ ولتی استفاده می‌کنند.

روش دیگر استفاده از منبع تغذیه سوییچینگ است که در این مدل ترانسفورماتور حجیم را می‌توان با یک ترانسفورماتور کوچک‌تر جایگزین کرد و ابعاد صفحه مدار چاپی کوچک‌تر می‌شود. در انواع مدارهای الکترونیکی جدید از این طراحی استفاده می‌شود، به خاطر عملکرد بهتر و اشغال کردن فضای کوچک‌تر.

منبع تغذیه

معمولا یک مدار محافظ در ورودی منبع تغذیه وجود دارد که مدار داخلی را در برابر نوسانات برق محافظت می‌کند. در صورت بالا رفتن ولتاژ می‌سوزد و اجازه عبور جریان بالا را به دیگر بخش‌های برد الکترونیکی نخواهد داد. در این مدار یک قطعه به نام وریستور وجود دارد که در هنگام نواسانات برق می‌سوزد و برق به مدار نمی‌رسد. اگر کولر گازی در معرض جریان اضافه برق قرار بگیرد در مرحله اول باید مدار محافظتی و وریستور چک شود و بعد از آن مدار منبع تغذیه را بررسی کنید.

یک فیوز به صورت سری با منبع تغذیه و برق ورودی قرار داده می‌شود تا هر جریان اضافی یا جریان کوتاهی که در مدار اتفاق می‌افتد، باعث قطع شدن برق شود. برای عیب یابی باید فیوز را هم بررسی کنید. این یک وسیله محافظتی دیگر است که در اغلب مدارهای الکترونیکی به کار می‌رود. در صورت سوختن قبل از تعویض آن باید مدار را بررسی کنید و علت سوختن فیوز را پیدا کنید. در صورتی که اشکالی در مدار مشاهده نشد، فیوز را تعویض کنید.

  مزایای کولر گازی اینورتر

مدار گیرنده مادون قرمز

مدار مادون قرمز برای ارتباط کنترل از راه دور و برای ارسال تنظیمات به پنل در کولر گازی استفاده می‌شود. یک سنسور وجود دارد که سیگنال‌ها را از کنترل از راه دور دریافت می‌کند. این گیرنده معمولا در قسمت جلوی پنل داخلی قرار می‌گیرد و می‌تواند با یک برچسب مخصوص که به امواج مادون قرمز اجازه عبور از آن را می‌دهد، شناسایی شود. این قطعه به وسیله رشته سیمی به برد اصلی متصل می‌شود، دقت کنید در سیم‌ها قطعی به وجود نیامده باشد و فیش آن شل نباشد.

روشن و یا خاموش نشدن کمپرسور و فن واحد بیرونی

فرامینی که توسط میکروکنترلر برد الکترونیکی صادر می‌شود، به مدار راه‌انداز رله‌ها منتقل شده و باعث فعال شدن آنها می‌شود. داخل رله سیم‌پیچی وجود دارد که زمانی که برق از آن عبور می‌کند، میدان مغناطیسی ایجاد شده و باعث خواهد شد کنتاکتورهای رله به هم بچسبند و برق جریان پیدا کند. در اثر عبور برق قوی در بعضی از مواقع این کنتاکتورها خراب شده و نمی‌توانند برق را به خوبی منتقل کنند. در این صورت قطعه‌ای که این رله‌ها مسئول تامین برق آن را بر عهده دارد نمی‌تواند روشن شود.

کمپرسور، قن واحد خارجی، فن پنل و شیر برقی توسط این رله‌ها کنترل می‌شوند که در صورت روشن نشدن هر کدام باید رله تغذیه کننده آن را بررسی کرد. در بعضی از مواقع این کنتاکتورها گیر کرده و جریان برق را قطع نمی‌کند. زمانی که کولر گازی خاموش می‌شود، این قطعات همچنان روشن می‌مانند و برای رفع مشکل باید این رله‌ها تعویض شوند.

معمولا رله‌ها با استفاده از ترانزیستور فعال می‌شوند. اگر ترانزیستور یا دیگر قطعات بخش راه‌انداز رله خراب شوند، رله روشن نمی‌شود. اگر برق به پایه‌های سیم‌پیچ رله نمی‌رسد، این بخش را هم باید بررسی کرد.

فیش‌ها و سیم‌های شل در برد کولر گازی

سنسورها، سیم‌های موتور استپر پنل و سیم‌های برق ورودی همگی به برد الکترونیکی پنل متصل می‌شوند. هر کدام از این موارد اگر با یک اتصال شل همراه باشند نمی‌توانند به طور کامل برق را انتقال دهند و باعث خراب کار کردن کولر گازی خواهند شد. تمام فیش‌ها و سیم‌ها را بررسی کنید تا در جای خود به درستی قرار داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *