چیزهایی درباره کولر گازی قسمت اول

اکثر خانه‌ها در هوای گرم  از کولر استفاده می‌کنند. برای بعضی‌ها، کولر گازی ممکن است یک وسیله لوکس باشد، اما برای بسیاری، ضروری است. در صورت داشتن اطلاعاتی درباره کولر گازی و نحوه کارکرد آن، می‌توانید از آن بهتر نگهداری کنید.

نکاتی که مصرف‌کنندگان باید درباره کولر گازی بدانند

مواردی برای آگاهی یافتن از این که بهتر بتوانید از کولر گازی خود مراقبت کنید و از آن استفاده کنید.

چه چیزی درباره کولر گازی اشتباه است

بر خلاف بسیاری از وسایل سرمایشی، کولر گازی‌ها سیستم‌های پیچیده مکانیکی هستند که برای درست کار کردن، باید شرایط مختلفی رعایت شود. آنها طراحی شده‌اند تا مقدار مشخصی از مبرد را که در آنها شارژ شده‌اند، به گردش در بیاورند. آنها طراحی شده‌اند تا یک مقدار مشخصی از جریان هوا را در سراسر کویل پنل به جریان در بیاورند. وقتی هر یک از این موارد تغییر می‌کند، در کارکرد سیستم مشکل پیش می‌آید.

اگر محیط دارای تغییرات زیادی باشد و وسایل زیادی آنجا باشد و یا رفت آمد افراد زیاد باشد، کولر گازی ممکن است قادر به خنک کردن محیط نباشد.

نشت گاز

اگر ماده مبرد از سیستم نشت کند، ظرفیت سیستم کاهش می‌یابد. شما به سادگی خنکی کمتری خواهید داشت و سیستم هنگامی که بار بالا می رود، قادر نخواهد بود محیط را خنک نگه دارد.

اگر جریان هوا درون کویل در فضای باز (کندانسور) کاهش یابد، توانایی تبادل گرما در خارج از محیط کاهش می‌یابد و سرمای کولر گازی ممکن است کاهش یابد، به خصوص در دماهای بالاتر در روزهای گرم تابستان.

  دلایل روشن نشدن کولر گازی

در هوای خشک، مسائل مشابهی در رابطه با کوئل داخلی (اواپراتور) اتفاق می‌افتد. دمای هوای بالاتر باعث می‌رود، تبادل گرما در واحد خارجی کم شده و در نتیجه خنکی کولر پایین می‌رود. در شرایط آب و هوایی مرطوب، وضعیت پیچیده‌تر است. وقتی شدت جریان باد را روی زیاد می‌گذاریم، رطوبت زیادی ایجاد می‌شود، که منجر به تولید آب بالا در پنل داخلی می‌شود. اگر جریان هوا خیلی پایین باشد، در این شرایط، کویل اواپراتور ممکن است یخ بزند. این کار باعث بدتر شدن عملکرد می‌شود و می‌تواند به کمپرسور آسیب برساند تا آنجایی که از کار می‌افتد.

فیلترهای پنل کولر گازی چیست؟

تقریبا هر کولر گازی دارای یک فیلتر هوا روی کوئل (اواپراتور) است. این فیلتر، در پنجره ای در جلوی آن، در کولر اسپلیت دیواری در زیر در پوش و در کولر گازی‌های داکت اسپلیت در بین اواپراتور و کوئل آب گرم قرار دارد. این فیلتر ها ذرات را از جریان هوا حذف می‌کنند تا هم شبکه‌های اواپراتور پنل کثیف نشوند و هم هوای محیط تمیزتر شود.

همان طور که فیلتر کار خود را انجام می‌دهد، ذرات بیشتر و بیشتر روی آن جمع می‌شوند. این در واقع باعث افزایش مقاومت و کاهش جریان هوا می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، زمان آن است که فیلتر را تمیز کنیم. چقدر طول می‌کشد تا این اتفاق بیافتد، بستگی به این که چقدر هوا کثیف است و چقدر در محیط، رفت آمد وجود دارد، خواهد بود.

اگر فیلتر را تمیز نکنید، جریان هوا پایین می‌آید و سیستم عملکرد خوبی نخواهد داشت. به غیر از این، اگر فیلتر بیش از حد کثیف شود، خود آن تبدیل به یک منبع آلودگی هوا خواهد شد.

  واحد خارجی کولر گازی چطور کار می‌کند

اگر فیلتر را به طور کامل بردارید، می‌توانید مشکل کم شدن جریان هوا را حل کنید، اما این پیروزی کوتاه مدت خواهد بود. ذراتی که قبلا فیلتر آنها را جذب می‌کرند، اکنون روی کوئل اواپراتور شما جمع می‌شوند و در نهایت سبب بسته شدن آن خواهند شد.

هنگامی که شما یک فیلتر جدید را تهیه می‌کنید، سعی کنید مرغوب‌ترین را خریداری کنید. همیشه قبل از فصل گرما نسبت به تعمیر کولر گازی خود اقدام کنید. این کار باعث می‌شود در صورت لزوم بتوانید با آسایش از آن استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *