چیزهایی درباره کولر گازی قسمت 3

نکاتی درباره کولر گازی را باید کاربران بدانند تا بتوانند از این وسیله، بهترین استفاده را داشته باشند. در دو قسمت قبل مواردی بیان شد که در زیر به ادامه آنها پرداخته شده است.

نکاتی درباره کولر گازی که مصرف‌کنندگان باید بدانند

موارد مختلفی را باید درباره کولر گازی بدانید که در زیر به آنها اشاره شده است.

تهویه

نقاط قبلی روی خنک‌سازی تمرکز کرده‌اند، اما تعریف اصلی تهویه مطبوع بیش از آن است. یک کولر گازی ایده‌آل باید خنکی، تمیزی، تهویه و رطوبت کم را برای ارائه بهداشت و راحتی فراهم کند. در حقیقت مهم‌ترین تعریف اصلی، تهویه است. آیا تجهیزاتی که ما تهویه مطبوع می‌نامیم، آن را فراهم می‌کنند، آیا تهویه کافی است.

بدون تهویه مناسب، آلاینده‌های تولید شده در داخل خانه می‌توانند منجر به مشکلات بهداشتی و راحتی قابل توجهی شوند. توصیه می‌شود که تهویه حداقل و به اندازه کافی برای مبادله هوا داخل خانه یک بار در هر چهار ساعت، بسته به طراحی خانه باشد.

خانه‌های قدیمی دیوارهایی با نشتی دما و کانال‌های کولر همراه با نشتی دارند. عمدتا تهویه آنها از طریق چنین نشتی‌هایی کاسته خواهد شد. برطرف کردن چنین نشتی‌هایی و نفوذهایی که ممکن است بیشترین تاثیر را برای مصرف بهینه انرژی با استفاده از کولر گازی داشته باشند، فرصتی برای صرفه‌جویی در انرژی است.

اکثر خانه‌های جدید و برخی از خانه‌های موجود، نسبتا کوچک هستند و بنابراین نیاز به کولر گازی دارند تا حداقل نیازهای تهویه را تامین کند.

این گرما نیست، این حساسیت است

کنترل رطوبت مشکلی بود که در اصل نیاز به کولر گازی را به وجود آورد. عدم کنترل رطوبت در آب و هوای گرم و مرطوب می‌تواند منجر به رشد قارچ‌ها و دیگر مشکلات مربوط به رطوبت شود. رطوبت در محیط داخلی می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی و راحتی شود.

  خواب راحت با تنظیم دمای مناسب اتاق با کولر گازی

کولر گازی‌های مدرن خانه را خنک نگه می دارند. شما می‌توانید آبی که از لوله تخلیه خارج می‌شود را ببینید، اما این رطوبت نسبی است که در هنگام کارکرد کولر گازی و متناسب با دما و رطوبت محیط تغییر می‌کند. آنها می‌توانند به طور مستقل، هم درجه حرارت و هم رطوبت را کنترل کنند.

در هوای گرم و مرطوب، کنترل رطوبت توسط کولر گازی اتفاق می‌افتد و ممکن است همیشه به اندازه کافی و برای حفظ شرایط رطوبت داخلی قابل قبول باشد. توصیه می‌شود تقریبا رطوبت نسبی ۶۰٪ در ۲۵٫۵ درجه سانتی گراد باشد. حداکثر رطوبت نسبی زمانی اتفاق می‌افتد که کولر گازی در روزهای گرم سال زیاد روشن می‌شود، نه در روزهایی که هوا زیاد گرم نیست.

اگر چه برخی کولر گازی‌هایی وجود دارند که دارای کنترل مستقل رطوبت هستند، سیستم‌های متداول پنجره‌ای ممکن است قادر به کنترل این مشکل به اندازه کافی نباشند و باعث ایجاد ناراحتی و یا مشکلات در شرایط خاص شوند.

برخی از سیستم‌ها در حال حاضر سیستم خنک‌کنندگی و کاهش رطوبت محیط را ارتقا داده‌اند. اما هنگامی که سیستم موجود نمی‌تواند رطوبت را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد، ممکن است لازم باشد یک رطوبت‌گیر مستقل را خریداری کنید.

مواردی که در صورت رعایت، کمتر احتیاج به خارج کردن رطوبت از هوا خواهید داشت

استفاده از کولر آبی باعث بالا رفتن رطوبت در محیط می‌شود هیچ وقت کولر آبی و کولر گازی را هم زمان روشن نکنید. در برخی مواقع با بالا رفتن رطوبت، لوله های درین (لوله خروج آب) ظرفیت رطوبت بالا را نداشته و آب از کولر سر می‌رود.

  نحوه سرویس کولر گازی به صورت کامل

از خشک کردن لباس‌ها در داخل خانه اجتناب کنید. این کار باعث بالا رفتن رطوبت خواهد شد. پنجره‌ها را باز نکنید هم هوای سرد هدر می‌رود و هم رطوبت از محیط بیرون به داخل می‌آید. در زمان آشپزی از هود استفاده کنید تا رطوبت حاصل از آشپزی را به خارج ببرد. درباره کولر گازی می‌توانید اطلاعاتی را در مقاله‌های تهران کولر مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *