تفاوت بین کولر گازی‌های اینورتر و غیر اینورتر

وقتی نوبت به انتخاب بهترین تهویه مطبوع برای خانه یا محل کار شما می‌رسد، کولر گازی‌های اینورتر و غیر اینورتر محبوب‌ترین انتخاب هستند. سالانه میلیون‌ها کولر گازی به فروش می‌رسد و یک خانوار، ​​بیش از ۱۰ درصد قبض برق خود را فقط برای این واحدهای خنک‌کننده هزینه می‌کند. در اینجا این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان کولر گازی مناسب را انتخاب کرد. عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است در تصمیم شما تأثیرگذار باشند، اما یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از خرید یکی از آنها مورد توجه قرار گیرد، نحوه انتخاب بین این دو فناوری است: اینورتر و غیر اینورتر.

فناوری اینورتر (DC) آخرین تکامل فناوری مربوط به کمپرسورها است. از اینورتر برای کنترل سرعت کمپرسور استفاده می‌شود، به طوری که  کولر گازی می‌تواند دما را به طور مداوم تنظیم کند. کولرهای اینورتر (DC) دارای یک مدار الکتریکی برای ایجاد فرکانس متغیر هستند که شامل یک مدار اینورتر الکترونیکی قابل تنظیم برای کنترل سرعت کمپرسور در حالت سرد و گرم است. مدار الکترونیکی، جریان متناوب AC ورودی را به جریان مستقیم DC تبدیل می‌کند و سپس از طریق مدولاسیون در مدار اینورتر الکترونیکی، جریان با فرکانس دلخواه را تولید می‌کند. یک میکروکنترلر می‌تواند در هر لحظه از دمای هوای محیط نمونه‌برداری کند و بر این اساس آن، سرعت کمپرسور را تنظیم کند. کولر گازی‌های اینورتر با افزایش کارایی نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر و عمر طولانی قطعات، محبوبیت بیشتری در بین مصرف‌کنندگان پیدا کرده‌اند. کولرهای گازی اینورتر ساکت‌تر، با هزینه عملیاتی کمتر و خرابی کمتر هستند. انواع اینورتر ممکن است گران‌تر از کولرهای گازی غیر اینورتر باشند، اما آنها با کاهش هزینه‌های برق مصرفی باعث صرفه‌جویی بیشتری خواهند شد.

هر دو سیستم از نظر عملکرد بسیار عالی هستند و عملکرد خنک کنندگی مشابهی را ارائه می‌دهند اما در نوع کمپرسور مورد استفاده متفاوت هستند. بیایید نگاهی به این دو بیندازیم تا تفاوت فناوری بین آنها را درک کنیم.

  طریقه نصب کولر گازی اسپلیت در محل مناسب

کولر گازی‌های اینورتر

کولر گازی‌های اینورتر دارای یک موتور کمپرسور با سرعت متغیر هستند که می‌تواند جریان مبرد را در داخل سیستم تنظیم کند تا ظرفیت خنک‌کنندگی و گرمایش را کنترل کند. سرعت کمپرسور در یک کولر گازی اینورتر با فرکانس ایجاد شده در منبع تغذیه متناسب است. از یک سنسور با فرکانس متغیر برای کنترل سرعت کمپرسور استفاده می‌کند که در واقع جریان مبرد را در داخل سیستم تنظیم می‌کند تا در صورت لزوم، مقدار مناسب خنک‌کنندگی یا گرمایش را تأمین کند. این چرخه‌های متناوب کم و زیاد شدن سرعت کمپرسور، دمای محیط را در حد تنظیم شده نگه می‌دارد و نیاز به روشن و خاموش شدن کمپرسور را از بین می‌برد و در نتیجه، بهره‌وری انرژی سیستم را در طولانی مدت افزایش می‌دهد.

کولر گازی غیر اینورتر

یک کولر گازی غیر اینورتر، دارای کمپرسور با سرعت ثابت است. برخلاف کولر گازی‌های اینورتر، آنها بر اساس یک اصل “همه یا هیچ” کار می‌کنند، به این معنی که کمپرسور به طور خودکار روشن و خاموش می‌شود و در زمان روشن بودن، با سرعت کامل کار می‌کند. کمپرسور با رسیدن به دمای مورد نظر، به طور خودکار خاموش می‌شود و با افزایش دما دوباره شروع به کار می‌کند. به دلیل چرخه‌های خاموش و روشن شدن، کمپرسور همیشه با قدرت بالا کار می‌کند که در هنگام کار باعث ایجاد سر و صدا می‌شود و در زمان روشن شدن به انرژی زیادی نیاز دارد و در نتیجه برق بیشتری مصرف می‌کند و نسبت به کولر گازی‌های اینورتر هزینه برق مصرفی بیشتری دارد.

فناوری مورد استفاده در کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر

اینورتر، به طور کلی، وسیله‌ای برای تغییر نوع جریان از متناوب AC به مستقیم DC یا بالعکس است. در کولر گازی اینورتر، مدار الکترونیکی، جریان برق متناوب ورودی را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند و پالس‌هایی را برای راه‌اندازی کمپرسور ایجاد می‌کند. این پالس‌های ایجاد شده، نسبت به دمای محیط، باعث کم و زیاد شدن سرعت کمپرسور می‌شوند. برعکس، یک کولر گازی غیر اینورتر دارای کمپرسور با سرعت ثابت است که بر اساس اصل “همه یا هیچ” کار می‌کند، به این معنی که برای کنترل دما، خاموش و روشن می‌شود.

  بر طرف کردن مشکلات رایج کولر گازی

عملکرد اینورتر و غیر اینورتر

یک کولر گازی اینورتر سرعت کمپرسور را تنظیم می‌کند تا جریان مبرد را کنترل کند تا دمای محیط را تنظیم کند. هنگامی که کولر گازی روشن است، کمپرسور داخل واحد خارجی تمام وقت با سرعت‌های مختلف کار می‌کند، بدون این که روشن و خاموش شود. این تغییر سرعت باعث می‌شود تا دمای محیط در یک حد، ثابت بماند. یک کولر گازی غیر اینورتر، از برق متناوب استفاده می‌کند و برق ورودی مستقیم به کمپرسور متصل می‌شود. دمای اتاق با استفاده از یک سنسور کنترل می‌شود و کمپرسور تا رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم شده روشن می‌ماند. زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده رسید، کمپرسور خاموش می‌شود و با بالا رفتن دما، دوباره روشن شده و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

بهره‌وری انرژی

تفاوت اصلی بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر نحوه عملکرد آنها در تنظیم دمای اتاق است. سرمایش و گرمایش، یک فرآیند خودکار در کولر گازی است. سنسور داخل پنل، دمای اتاق را تشخیص داده و باعث می‌شود تا کولر گازی بتواند دمای محیط را به دمای تنظییم شده برساند. این تنظیم دما در کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر متفاوت است و در انواع اینورتر، با تغییر سرعت کمپرسور این کار انجام می‌شود و در انواع غیر اینورتر، کمپرسور روشن و خاموش می‌شود. روشن شدن کمپرسور و کار با سرعت ثابت، برق بیشتری نسبت ه انواع اینورتر نیاز دارد.

نویز و ایجاد صدا در کولر گازی‌های اینورتر و غیر اینورتر

ظرفیت ایجاد گرمایش و سرمایش در کولر گازی اینورتر بسته به دمای اتاق و دما در فضای خارجی متفاوت است. از آنجا که کمپرسور داخل واحد خارجی مانند انواع غیر اینورتر، خاموش و روشن نمی‌شود و همیشه در سرعت‌های مختلف کار می‌کند، در حین کار بسیار ساکت‌تر است. در یک کولر گازی غیر اینورتر، کمپرسور برای تنظیم دمای محیط به طور خودکار روشن و خاموش می‌شود و در زمان روشن بودن با بیشترین سرعت کار می‌کند و در نتیجه، سر و صدای بیشتری نسبت به کمپرسور اینورتر ایجاد می‌کند.

  ۴ نکته برای نگهداری از کولرهای گازی

هزینه برق مصرفی در کولر گازی‌های اینورتر و غیر اینورتر

عملکرد بی سر و صدا، نرم و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مزایای کولر گازی‌های اینورتر نسبت به انواع غیر اینورتر هستند. آنها از جدیدترین فناوری مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌کنند. کولرهای گازی اینورتر گران‌تر از نمونه‌های غیر اینورتر هستند که قیمت بسیار کمتری دارند. با این وجود، نصب یک کولر گازی غیر اینورتر برق بسیار بیشتری از انواع اینورتر مصرف می‌کنند.

نتیجه

نکته آخر این که، کولرهای گازی غیر اینورتر در مقایسه با کولر گازی‌های اینورتر ممکن است کمی ارزان‌تر باشند، اما آنها از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار هستند و بیشتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند و نگهداری گران‌تری دارند. کولرهای اینورتر از آخرین فناوری تهویه مطبوع استفاده می‌کنند که با استفاده از مدار الکترونیکی اینورتر و تولید پالس کنترل شده، سرعت کمپرسور را تنظیم می‌کنند. در نتیجه سیکل‌های مکرر خاموش و روشن شدن را از بین می‌برند که در نهایت باعث افزایش کارایی و در نتیجه افزایش طول عمر اجزای کولرهای گازی اینورتر می‌شوند. اگر چه ممکن است قیمت بالاتری نسبت به انواع غیر اینورتر داشته باشند، اما هزینه مصرف انرژی پایین آنها این هزینه اولیه خرید بالا را جبران کرده و در نهایت باعث محبوبیت آنها شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *