مشکلات ابتدایی کولر گازی

آیا با کولر گازی خود مشکلاتی دارید؟ بسیاری از مشکلات ابتدایی کولر گازی شما، ممکن است با چند مراحل ساده تعمیر و نگهداری حل شود. پیش از این که فرض کنید یک مشکل فنی مهم دارید که به تعویض یک سیستم تهویه مطبوع نیاز دارد که هزینه بالایی هم خواهد داشت، با انجام چند مرحله نگهداری ساده و بررسی برخی مشکلات بدیهی بر طرف خواهند شد.

برای برطرف کردن مشکلات ابتدایی کولر گازی چه مواردی را باید بررسی کنیم

اول همیشه باید مطمئن باشید که یک فیلتر هوای تمیز در سیستم خود دارید. اگر کولر گازی شما خنکی ندارد و مشاهده می‌کنید که یخ بر روی شبکه‌های واحد خارجی یا پنل داخلی جمع شده است شما باید کولر را به مدت چند ساعت خاموش کرده تا به یخ اجازه آب شدن بدهید. به خاطر داشته باشید که یخی که از خارج از سیستم شبکه‌ها می‌بینید فقط بخش کوچکی از آن است.

در حالی که یخ بیشتر در حال تشکیل شدن است و یا در اطراف لوله رابط قرار می‌گیرند شما باید تا قبل از روشن کردن کولر گازی زمان کافی را برای آب شدن یخ‌ها در نظر بگیرید تا به طور کامل آب شوند. زمانی که مطمئن هستید فیلتر کولر شما تمیز است و همه منافذ آن باز هستند و محدوده اطراف واحد خارجی و پنل داخلی باز است.

اگر زمانی که شما کولر گازی را روشن می‌کنید، سیستم شما دوباره یخ می‌زند، شما نیاز به تماس با یک تعمیرکار کولر گازی دارید، سیستم شما ممکن است مقدار گاز فرئون کمی داشته باشد. قبل از شارژ کردن گاز کولر باید نشتی آن را بر طرف کنید و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.

  نصب پنل کولر گازی در ساختمان

تمیز کردن کولر گازی

یک اقدام بسیار مهم دیگر، تمیز کردن شبکه‌های واحد خارجی است. آنها را با فشار آب تمیز کنید، بگذارید آنها را خیس کرده و گرد و غبار از آنها بیرون آید. تمام علف‌ها و بوته‌ها را از فاصله حدود یک ونیم متری آن قطع کنید. شبکه‌های کندانسور واحد خارجی باید حداقل یک‌بار یا دو بار در یک فصل تمیز شوند. شبکه‌های داخلی شما ممکن است نیازی به انجام این کار نداشته باشد، اگر شما فیلترها را در فواصل زمانی مناسب تمیز کنید، شبکه‌ها کثیف نخواهد شد.

اگر شبکه‌های واحد خارجی را تمیز نگاه دارید، این کار به پایین نگه داشتن قبوض مصرفی شما کمک می‌کند. دقت کنید که پیش از انجام هر کار بر روی سیستم خود، برق را از کولر گازی قطع کنید. یک کندانسور یا یک شبکه پنل داخلی کثیف می‌تواند باعث از کار افتادن کولر گازی شما شود.

یک لوله بدون عایق در هوای آزاد باعث هدر رفتن انرژی در فضای بیرون می‌شود و مصرف برق را بالا خواهد برد. یک نشانه دیگر که واحد فضای باز شما نیاز دارد تمیز شود این است که لوله مسی کوچک‌تر که واحد خارجی را ترک می‌کند وقتی که کولر گازی روشن می‌شود آنقدر داغ است که نمی‌توان به آن دست زد.

به خاطر داشته باشید که تنها به این دلیل که کثیفی را در شبکه‌ها را نمی‌بینید، به این معنی نیست که آنها کثیف نیستند. زمانی که با آب شسته می‌شوند خروج کثیفی و گرد و خاک از زیر آن قابل مشاهده خواهد بود، یک کندانسور باعث انتقال مناسب حرارت به فضای باز می‌شود. کم بودن گاز و کثیفی می‌تواند باعث خرابی زودرس کمپرسور شود.

  8 اشتباه که ممکن است در هنگام استفاده از کولر گازی انجام دهید

نشت آب از پنل

نشت آب از زیر پنل داخلی و یا لوله خروج آب ممکن است در اثر گرفتگی و مسدود شدن لوله خروج آب باشد. لوله تخلیه آب باید در لوله‌های فاضلاب خانه و یا در یک ظرف در زیر پنل جمع شود. با کارکرد کولر گازی و عبور هوا، گرد و غبار هوا می‌تواند به شبکه‌های اواپراتور پنل وارد شده و همراه با رطوبت هوا وارد مخزن آب پنل شود. اگر کولر در محیطی که درب زیاد باز و بسته می‌شود نصب شده باشد گرد و غبار از بیرون به محیط داخل آمده و خیلی زودتر فیلترها را مسدود می‌کنند که باعث کثیفی مخزن ذخیره آب در پنل می‌شود. این گرد و غبار همراه جریان آب به بیرون منتقل می‌شود، اما در گوشه‌ها و پیچ و خم‌های لوله خروج آب تجمع پیدا کرده و باعث گرفتگی لوله می‌شود و در نهایت موجب سرریز شدن آب از پنل خواهد شد.

باز هم اینها تنها چند چیز ساده هستند که همه می‌توانند برای جلوگیری یا حل مشکلات ابتدایی کولر گازی خود به کار برند. هنوز هم همیشه ایده خوبی است که مقدار گاز فرئون کولر گازی خود را به طور دوره‌ای چک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *