یک نگاه به تاریخ تهویه مطبوع

انسان همیشه به دنبال اختراع چیزهای جدیدی است که زندگی خوبی را برای خود و اطرافیان خود بسازد. یکی از مواردی که همیشه باعث ناراحتی بوده گرمای تابستان است و شما می‌توانید همان گرایش انسان را در اختراع تهویه مطبوع و کولر مشاهده کنید. در ادامه مطلب در مورد تاریخ تهویه مطبوع موارد یذکر شده است.

تاریخ تهویه مطبوع

شما می‌توانید تاریخ تهویه مطبوع را از تمدن مصر باستان مشاهده کنید. مصریان باستان با آویزان کردن نی‌هایی در بیرون از پنجره‌ها و مرطوب کردن آنها با آب، باعث خنک شدن هوای داخل خانه‌های خود می‌شدند. هنگامی که آب فرو می‌ریخت، هوا از میان نی‌ها می‌گذشت و به خنک کردن قسمت‌های داخلی خانه‌ها کمک می‌کرد. این فرآیند می‌تواند باعث مرطوب شدن هوا شود. با این حال، این کار در مناطق بیابانی خشک مفید است.

شما می‌توانید نمونه‌هایی از روش‌های باستانی خنک کردن خانه‌ها در امپراتوری روم را ببینید. رومیان به وسیله آبراهه‌ها، آب را از آنها عبور می‌دادند و این آب از طریق دیوارهای خانه‌ها حرکت کرده و آنها را خنک می‌کرد. ایرانیان باستان از مخازن آب و برج‌های بادی برای خنک کردن ساختمان‌های خود در طول تابستان استفاده می‌کردند.

اینها نمونه‌هایی از برخی سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که برای خنک کردن خانه‌ها از آنها استفاده می‌شد. با این حال، اکثر سیستم‌های تهویه مطبوع مدرن بر روی همان اصول تبخیر و چگالش قدیمی کار می‌کنند.

خنک‌کننده مکانیکی

سیستم‌هایی که در بالا توضیح داده شدند نمونه‌هایی از روش‌های طبیعی خنک کردن محیط هستند. تمدن چین باستان موفق به اختراع سیستم مکانیکی خنک کردن در قرن دوم در دوران حکومت سلسله هان شده بود. آنها از یک فن گردان برای تهویه مطبوع استفاده می‌کردند. این یکی از اقدامات اولیه اساسی برای سیستم مدرن تهویه مطبوع هوا بود.

  علت داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

خنک کننده شیمیایی

در سال ۱۷۵۸، بنجامین فرانکلین و جان هدلی از اصل تبخیر برخی از مایعات خاص فرار برای خنک کردن دمای یک شیء پایین‌تر از نقطه انجماد آب استفاده کردند. آنها از مایعاتی نظیر الکل‌ها و اتر استفاده می‌کردند. آنها پدران یخچال امروزی و دستگاه‌های تهویه مطبوع هستند. در سال ۱۸۲۰، مخترع مشهور مایکل فارادی با فشرده سازی و مایع کردن گاز آمونیاک برای خنک کردن هوا، آزمایشاتی انجام داد. در سال ۱۸۴۲، جان گوری با دنبال کردن این روش، اختراع یک ماشین یخ مصنوعی را انجام داد. این تکنولوژی پیشرفتی در این زمینه بود و این تولد دستگاه‌های تهویه مطبوع مدرن بود.

ترکیبی از سرمایش الکتریکی و مکانیکی در تاریخ تهویه مطبوع

سال ۱۹۰۲ اولین واحد تهویه هوای الکتریکی مدرن اختراع شد. اعتبار این اختراع باید به ویلیس کریر برسد. این اختراع می‌تواند دمای هوا و رطوبت را کنترل کند. این اختراع منجر به پیشرفت‌های بیشتر در زمینه سیستم‌های خنک سازی هوای محیط در بخش تهویه مطبوع امروز شد.

تاثیرات سلامتی کولر

سیستم تهویه هوای مدرن مانند کولر گازی می‌تواند رشد و گسترش میکرو ارگانیسم‌ها را متوقف کند. در حالت عادی شما باید از سطوح بالای تمیزی پشتیبانی کنید تا از شیوع بیماری‌ها از طریق این میکرو ارگانیسم‌ها جلوگیری کنید. این برای ایمنی و سلامت مردم به ویژه بیماران در بیمارستان بسیار حیاتی است. با استفاده از کولر گازی هوای تمیزتری را در میط خواهید داشت. البته باید توجه داشته باشید که کم شدن بیش از حد رطوبت می‌تواند باعث خشک شدن پوست شود.

اثرات محیطی

سیستم‌های تهویه مطبوع قدیمی (کولر گازی‌های معمولی) می‌توانند گازهای گلخانه‌ای را به اتمسفر آزاد کنند و اثر منفی بر محیط زیست داشته باشند. البته کولرگازی‌های اینورتر جدید از گاز فرئونی استفاده می‌کنند که برای لایه ازون خطرناک نیست و با مصرف کردن انرژی برق بسیار کم باعث مصرف شدن منابع انرژی کمتری می‌شود.

  نکاتی درباره کولر گازی قسمت اول

در این مقاله موارد اندکی از تاریخ تهویه مطبوع ذکر شد. انواع جدید آن قادر هستند تا مصرف کمترین انرژی، بیشترین بازده را داشته باشند و می‌توان از آنها در فصول مختلف سال استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *