کولر گازی و مبانی تهویه مطبوع

درجه‌حرارت در ماه‌های تابستان می‌تواند بالا برود و زندگی را سخت کند. بنابراین نیاز به کاهش دمای اتاق تا سطوح قابل تحمل وجود دارد. شما هیچ کنترلی بر روی دمای محیط خارجی ندارید. بنابراین تنها گزینه موجود برای شما، تنظیم دمای داخلی اتاق‌ها و ساختمان است. این مفهوم تهویه مطبوع یک محیط خواهد بود.

تهویه مطبوع چیست

به عبارت ساده‌تر، این فرآیند تغییر دما و رطوبت هوا به شرایط راحت‌تر با هدف توزیع این هوا به یک ساختمان یا یک اتاق است. در حقیقت، شما می‌توانید این هوای خنک را به هر منطقه محصور از جمله وسایل نقلیه توزیع کنید. وسیله‌ای که برای این منظور استفاده می‌شود تهویه مطبوع است که یکی از انواع تهویه مطبوع، انواع کولر گازی هستند که در این روزها تنوع و طرفداران زیادی دارند.

وظیفه سیستم تهویه مطبوع یا کولر گازی

وظیفه اصلی این دستگاه، اندازه‌گیری و متعادل نگه داشتن دمای هوا است. در صورتی که در خارج سرد باشد، دستگاه باید اتاق را تا دمای مناسب گرم کند. به همین ترتیب، اگر بیرون گرم باشد، این دستگاه کار خنک کردن فضای داخلی را به یک سطح راحت و مناسب انجام می‌دهد. اما به به طور گسترده از کولر گازی به عنوان وسیله‌ای برای خنک کردن دمای هوا استفاده می‌کنیم. به طور کلی تهویه هوا شامل گرمایش، سرمایش، تهویه و تمیز کردن هوا است.

کار کردن با کولرگازی

شما می‌توانید خنک کردن محیط را به طرق مختلف انجام دهید. یک روش رایج در چرخه تبرید قرار دارد. روش معمول دیگر تبخیر گاز فرئون است. کولر گازی‌ها از روش تبخیر و چگالش استفاده می‌کنند. دو نوع متداول کولر گازی وجود دارد. یکی از آنها کولر گازی‌های یک تکه هستند که شامل پرتابل و پنجره‌ای است و نوع دیگر انواع دو تکه یا اسپلیت هستند که شامل، اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، سقفی دیواری، ایستاده و مدل کاستی است. هر دو نوع این وسایل به طور مشابه با استفاده از اصول تبخیر و چگالش کار می‌کنند.

  نکاتی درباره کولر گازی قسمت دوم

می‌توانید با مطالعه مقاله‌هایی درباره نحوه کار کرد کولر گازی‌های مختلف در مقاله‌های تهران کولر با نحوه کارکرد کولر گازی بیشتر آشنا شوید.

دستگاه‌های کولر گازی خانگی

به طور معمول کولر گازی پنجره‌ای در یک پنجره نصب می‌شود. یک فن با مکیدن هوا به داخل کولر و جریان پیدا کردن آن از روی شبکه‌ها آن را خنک کرده و به محیط داخل فوت کرده و هوای داخل را خنک می‌کند. در قسمت بیرونی، یک فن دیگر بر روی شبکه کندانسور هوا را به جریان در می‌آورد تا گرما را به هوای آزاد منتقل کند.

این سیستم‌ها از مایع خنک‌کننده یا گاز استفاده می‌کنند که در قسمت داخلی تبخیر شده و گرما را از محیط داخل به بیرون منتقل می‌کند. در یک واحد اسپلیت، دستگاه به دو قسمت جداگانه تقسیم شده است. کمپرسور، شبکه کندانسور می‌توانند بسیار دور از شبکه اواپراتور که در قسمت داخل محیط قرار دارد، باشند.

دو لوله انعطاف‌پذیر، واحد داخلی و خارجی را به هم متصل می‌کنند. این سیستم‌های تهویه مطبوع اسپلیت نویز کمتری نسبت به دستگاه‌های تهویه مطبوع پنجره‌ای دارند و بنابراین کمی گران‌تر هستند. این روزها مردم کولر گازی اسپلیت را به کولر گازی پنجره‌ای ترجیح می‌دهند. با این حال، هر دوی آنها کاربردهای مربوطه خود را دارند.

یکی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع که در این روزها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کولر گازی داکت اسپلیت است. شما می‌توانید کل ساختمان را به این شکل خنک کنید. مزیت این سیستم این است که با استفاده از یک کولر می‌توانید تمام خانه را خنک کنید.

نوع دیگری از کولرگازی‌ها، مدل پرتابل است که مانند کولر گازی پنجره‌ای تمام اجزاء در یک واحد قرار دارد و هوای گرم کندانسور از طریق یک لوله به بیرون انتقال پیدا می‌کند و همان طور که از اسمش پیداست، می‌توانید هر جا که می‌روید، این واحد را همراه خود ببرید. البته باید دقت کنید که لوله خروج هوای گرم به بیرون از محیط متصل باشد.

  نحوه انتخاب کولر گازی‌های اینورتر

نتیجه‌گیری

ما تعریف اصلی از تهویه هوا و انواع مختلفی از دستگاه‌های تهویه مطبوع را در حال استفاده امروز مشاهده کرده‌ایم. این دستگاه‌ها در انواع مختلف ساخته می‌شوند تا بتوانند در محیط‌های مختلف کارآیی داشته باشند. انواعی که در مناطق گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند با آنهایی که مخصوص مکان‌های سرد هستند، متفاوت بوده و باید نوع مناسب را متناسب با محیط تهیه کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *