روش‌هایی برای بهبود کارایی کولر گازی و صرفه‌جویی در هزینه آن

اگر در تابستان گذشته، هزینه‌های زیادی را برای برق مصرفی کولر گازی پرداخت کرده‌اید، این راهنما به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید کارایی کولر گازی خود را بهبود ببخشید و هزینه‌های کمتری را پرداخت کنید.

کولر گازی شما می‌تواند تقریبا ۱۲٪ از کل هزینه‌های سالانه انرژی منزل و تا ۷۰٪ در ماه‌های گرم تابستان را تشکیل دهد. کولر گازی بزرگترین مصرف‌کننده برق در کل خانه شما است. اکثر صاحبان خانه، در جستجوی راهی برای بهبود کارایی این سیستم و کاهش هزینه‌های خود هستند. متاسفانه، گفتن این مسئله بسیار آسان‌تر از انجام آن است.

اما نکاتی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا هزینه‌های برق مصرفی کولر گازی را پایین آورید. به خواندن ادامه دهید تا بیاموزید چگونه می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا کولر گازی شما کارآمدتر کار کند و در طول یک سال، هزینه کمتری برای شما داشته باشد.

قبل از این که به بهبود کارایی  کولر گازی بپردازید، بهتر است برخی از علائم کارایی سیستم خود را یاد بگیرید

علائمی که نشان می‌دهند کارایی کولر گازی پایین است

ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توان فهمید که کارایی کولر گازی کاهش یافته است. برخی از مورادی که نشان‌دهنده مشکل در کولر گازی هستند، در زیر آورده شده است.

افزایش هزینه‌ها یکی از نشانه‌های کاهش کارایی کولر گازی

یکی از بارزترین نشانه‌های ناکارآمدی کولر گازیاین است که هزینه‌های برق شما بالا می‌رود. وقتی کولر گازی به طور موثر کار نمی‌کند، به انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر در استفاده در هزینه‌های برق خود جهش قابل توجهی مشاهده کردید، بهتر است سیستم را بازرسی و تمیز کنید. متخصص می‌تواند علت اصلی افزایش هزینه‌ها را تعیین کند.

روشن و خاموش شدن کمپرسور به طور مکرر

خاموش و روشن شدن واحد خارجی و کمپرسور داخل آن در کولرهای گازی غیر اینورتر طبیعی است. اما اگر خاموش و روشن شدن به صورت غیر طبیعی و در فواصل زمانی کوتاه باشد، نشان‌دهنده وجود مشکل در سیستم است. عوامل مختلفی در بروز این مشکل دخیل هستند که می‌توان به کم بودن مقدار گاز مبرد سیستم، کثیفی شبکه‌های انتقال گرما در کندانسور واحد خارجی و اواپراتور پنل داخلی، خرابی سنسورهای موجود در پنل و واحد خارجی اشاره کرد.

تشکیل شدن یخ روی لوله‌های متصل به واحد خارجی

اگر یخ روی لوله‌های متصل به واحد خارجی کولر گازی تشکیل شود، این نشانه مشخصی است که سیستم شما نیاز به تعمیرات حرفه‌ای دارد. در چنین مواردی احتمال نشتی در خط گاز مبرد وجود دارد، با کم شدن گاز مبرد موجود، بر روی لوله‌ها یخ شروع به جمع شدن می‌کند. یک فیلتر کثیف نیز ممکن است این مشکل را ایجاد کند. اگر یخ وجود دارد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که واحد شما به اندازه کافی کارآمد کار نمی‌کند.

  مزیت استفاده از پوشش کولر گازی

صداهای غیرمعمول

هر وسیله‌ای در خانه شما صداهای منحصر به فرد خود را دارد. به احتمال زیاد شما به برخی از صداهایی که به دلیل عملکرد منظم کولر گازی شما به وجود می‌آیند، عادت کرده‌اید. اگر چیزی غیر معمول مشاهده کردید، بهتر است کولر گازی را خاموش کنید، تا از بدتر شدن مسئله جلوگیری کنید.

اکنون که علائم ناکارآمدی را می‌دانید، وقت آن است که وارد کارهایی شوید که می‌توانید در این مورد انجام دهید.

راه‌های موثر برای افزایش کارایی کولر گازی

بهبود کارایی واحد شما می‌تواند به شما در صرفه‌جویی هزینه برق و افزایش عمر کولر گازی کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا ببینید چه کاری می‌توانید انجام دهید.

۱ . راه‌های ورود هوا را رفع انسداد کنید و تمیز کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بالا بردن کارایی کولر گازی این است که راه‌های گردش هوا در اطراف پنل را باز بگذارید. با این کار هوا به خوبی جریان پیدا می‌کند و کولر راحت‌تر می‌تواند هوای محیط داخل را متعادل کند. کولرهای گازی داکت اسپلیت دارای دریچه‌هایی برای هوای ورودی هستند که در برخی از مواقع ارتفاع زیادی از سطح زمین ندارند. از قرار دادن وسایل در جلوی این دریچه‌ها خودداری کنید.

کمی وقت بگذارید تا هرگونه لوازمی را از جلوی دریچه‌های داخلی بردارید. اگر می‌خواهید جریان هوا را از طریق سیستم خود ثابت نگه دارید، این کار کاملا ضروری است. در هنگام تمیز کردن خانه، با جاروبرقی می‌توانید تمامی گرد و غبار و کرک فرش جمع شده بر روی دریچه‌های ورود هوا را تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که جلوی هر یک از دریچه‌ها باز است. حتی اگر مجبور شوید مبلمان اتاق را جابجا کنید.

۲٫ تمام درب‌ها و پنجره‌ها را ببندید

اگر درب‌ها یا پنجره‌های خانه خود را باز بگذارید، هوای مطبوع داخل خانه شما به راحتی از آن خارج می‌شود. این می‌تواند منجر به ناکارآمدی جدی سیستم تهویه مطبوع شما شود و هزینه‌های برق بالا رود.

اگر می‌خواهید پنجره‌ها را برای تازه شدن هوا باز کنید، ابتدا کولر گازی را خاموش کنید. در تابستان سعی کنید این کار را در ساعات خنک روز انجام دهید تا دمای خانه بالا نرود و در روزهای سرد سال تعویض هوا را در گرم‌ترین ساعات روز انجام دهید تا کولر گازی مجبور کارکرد زیاد نباشد.

  انتخاب یک کولر گازی کارآمد برای خانه

۳٫ اطراف واحد خارجی را در بیرون را تمیز کنید

اگر واحد خارجی موجود در فضای باز شما تمیز باشد و اطراف آن کاملا عاری از آلودگی باشد، کولر گازی کارایی بالایی خواهد داشت. با این حال، تمیز کردن واحد خارجی ممکن است مشکل باشد، بنابراین قبل از شروع کارتمامی موارد احتیاطی را در نظر داشته باشید.

تمیز کردن‌های عمیق‌تر را به افراد حرفه‌ای بسپارید. آنها می‌توانند از روش‌های مناسب برای جلوگیری از هر نوع آسیب جدی استفاده می‌کنند.

۴٫ تمام وسایل تولید کننده گرما را از اطراف پنل دور کنید

محل قرارگیری پنل در کارایی کلی کولر گازی شما نقش بسزایی دارد. اگر پنل در یک قسمت گرم از خانه، مانند کنار پنجره آفتابی، چراغ یا لوازم خانگی نصب شده باشد، ممکن است نتواند دمای خانه را به درستی تشخیص دهد.

یک تکنسین  باتجربه کولر گازی این موضوع را می‌داند، به همین دلیل از قرار دادن پنل در منطقه‌ای که در معرض گرما است، جلوگیری می‌کند. با این حال، اگر سیستم قدیمی‌تری دارید و در وضعیت بدی قرار دارد، احتمالا ارزش برطرف این مشکل را دارد.

این بدان دلیل است که سنسور موجود در پنل تشخیص می‌دهد که باید فضا را بیش از آنچه در واقع لازم است، خنک کند. با گذشت زمان، نصب نامناسب پنل برای خانه شما هزینه بیشتری دارد و باعث فرسودگی بیشتر  کولر گازی شما می‌شود.

۵٫ نشتی در اطراف پنجره یا زیر درب ورودی را برطرف کنید

نشت هوا یکی دیگر از دلایل عمده کاهش کارایی کولر گازی در خانه شما است. در صورت وجود این نشتی‌ها، هوای خنک به بیرون منتقل می‌شود. این امر اغلب منجر به عملکرد نامناسب سیستم تهویه مطبوع می‌شود. این مسئله دیگری است که در نهایت منجر به هزینه‌های بالای برق می‌شود.

۶٫ دما را در حالت سرد بالاتر و در حالت گرمایش پایین‌تر تنظیم کنید

کافیست در حالت سرمایش، دما را چند درجه بالا ببرید. در بیشتر موارد، ایجاد یک تنظیم دمای مناسب (در تابستان بالا و در زمستان پایین) می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در مصرف برق و کاهش هزینه‌ها کمک کند.

۷٫ پنجره‌های خود را بپوشانید

پرده‌های خود را بکشید یا پرده‌ها را ببندید تا گرمای بیرون وارد محیط داخل نشود. این امر هنگامی که می‌خواهید کارایی سیستم خود را افزایش دهید بسیار مفید است. با پوشاندن پنجره‌ها می‌توانید مقدار کل گرمای وارد شده به خانه را کاهش دهید. این به شما کمک می‌کند تا سیستم شما بیش از حد کار نکند.

  آیا به کولر گازی‌ها نیاز دارید؟

ایده خوبی است که صبح اول وقت که برای کار به بیرون از خانه می‌روید، کرکره‌ها و پرده‌های خود را ببندید. این می‌تواند به خنک ماندن خانه در طول روز کمک کند. وقتی به خانه رسیدید، می‌توانید آنها را باز کنید و از آفتاب بعد از ظهر لذت ببرید. با این کار، مجبور نیستید راحتی فضای داخلی خود را فدا کنید.

۸٫ برای واحد خارجی کولر گازی سایه‌بان بزنید

شکی نیست که گرمای خورشید در تابستان زیاد است. این گرما می‌تواند تاثیر زیادی در واحد خارجی شما داشته باشد و باعث می‌شود تا برای خنک سازی خانه، سخت‌تر کار کند.

برای کمک به کاهش فشار و فرسوده شدن زود هنگام واحد خارجی، سایه کمک زیادی خواهد کرد. نکته اصلی اینجاست که به هیچ وجه مانع جریان هوا نشوید.

۹٫ از باز بودن لوله درین پنل مطمئن شوید

در داخل پنل محلی برای جمع شدن آب وجود دارد و به آن یک لوله برای تخلیه آب متصل شده است. در بیشتر موارد، این لوله به لوله‌ای در داخل دیوار متصل بوده و آب جمع شده در پنل را به بیرون انتقال می‌دهد.

وقتی لوله درین را تمیز نگه دارید، هیچ مشکلی در رابطه با آب وجود نخواهدد داشت. اگر خط تخلیه مسدود شود، می‌تواند مشکلات جدی در کارایی کولر گازی ایجاد کند. در خارج از خانه خود اطمینان حاصل کنید که خطوط تخلیه مسدود نشده‌اند.

۱۰٫ فیلترهای پنل را در فواصل زمانی مناسب تمیز کنید

وقتی هوا بتواند به خوبی وارد پنل شده و از آن خارج شود، به این معنی است که می‌تواند با حداکثر کارایی کار کند. با این حال، یک فیلتر کثیف می‌تواند به طور قابل توجهی بر این کارایی کولر گازی تاثیر بگذارد.

فیلترهای کثیف نه تنها کیفیت هوای داخل منزل شما را کاهش می‌دهند، بلکه باعث کاهش جریان هوا نیز می‌شوند و کار تهویه مطبوع شما را دشوارتر می‌کنند.

این یک روش آسان و مقرون‌به‌صرفه برای جلوگیری از مشکلات دیگر کولر گازی است. با این حال، اگر این مسئله را حل نکنید، ممکن است مجبور شوید هزینه زیادی برای تعمیرات پرداخت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *