کولر گازی داکت اسپلیت

دستگاه‌های تهویه مطبوع انواع مختلفی دارند که برای هر محیطی مناسب باشند که یکی از این انواع کولر گازی داکت اسپلیت است. این نوع از کولرهای گازی در اصول ساختمانی تفاوت چندانی با مدل‌های دیگر ندارند و یکی از تفاوت‌های آنها قدرت بالای آنها است. کولر گازی داکت اسپلیت هم مانند دیگر انواع از یک کمپرسور برای فشرده کردن گاز مبرد استفاده می‌کنند و این گاز به وسیله لوله‌های مسی رابط به پنل کولر گازی داکت اسپلیت که معمولا در سقف کاذب واحد نصب می‌شوند فرستاده شده خواهد شد.

گاز در اثر فشار اعمال شده توسط کمپرسور متراکم شده و در لوله‌های کندانسور که در واحد خارجی یک شبکه را تشکیل می‌دهند گرمای آن گرفته شده و خنک می‌شود. گاز که به حالت مایع درآمده در پنل داخلی و در ابتدای لوله‌های شبکه اواپراتور و در قسمت اکستنشن تبدیل به گاز می‌شود. برای تبدیل شدن مایع به گاز نیاز به گرما وجود دارد که این گرما از هوایی که از محیط داخل به وسیله فن پنل بر روی شبکه‌های اواپراتور حرکت می‌کند تامین می‌شود و با این کار گرما از هوا به گاز منتقل خواهد شد. با ادامه پیدا کردن چرخه هوا، محیط داخلی منزل خنک خواهد شد و گرمای اضافه به بیرون انتقال پیدا خواهد کرد.

تفاوت کولر گازی داکت اسپلیت با دیگر انواع کولر

به طور کلی تمامی کولرهای گازی انتقال گرما را مشابه یک دیگر انجام می‌دهند. کولر گازی‌های اسپلیت فقط برای خنک کردن یک محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی برای خنک کردن هر کدام از اتاق‌ها و سالن باید یک کولر گازی مجزا نصب شود تا بتوان تمام خانه را خنک کرد. اما کولر گازی داکت اسپلیت فقط با نصب یک پنل در واحد کار خنک کردن تمام خانه را انجام می‌دهد. کولر گازی داکت اسپلیت در داخل سقف کاذب نصب می‌شود و تاثیری در دکوراسیون خانه ندارد و نمی‌توان پنل آن را دید.

  سرویس کولر گازی را خودتان انجام دهید

این نوع کولر گازی یک دریچه ورود هوا دارد که معمولا هوا را از سالن اصلی خانه به داخل پنل می‌کشد و هوای خنک را بوسیله کانال‌هایی به تمامی اتاق‌ها می‌فرستد. می‌توان تمامی اتاق‌ها را با این نوع کولر گازی به صورت هم زمان خنک کرد.

یکی از مزایای این نوع از کولرهای گازی استفاده از آب گرم موتورخانه و یا پکیج برای گرم کردن خانه در روزهای سرد سال است. این نوع کولر در داخل پنل خود یک شبکه برای عبور آب گرم دارد که به سیستم لوله کشی آب گرم موتور خانه متصل می‌شود تا مانند شبکه‌های شوفاژ، آب گرم بتواند در داخل آن جریان داشته باشد. در طول روزهای سرد سال تنها شما باید کولر را در حالت فن روشن کنید (در این حالت واحد خارجی خاموش بوده و برقی مصرف نمی‌کند و فقط پنل روشن است و جریان برق کمی مصرف می‌کند). کولرگازی‌های معمولی برای گرم کردن هوای داخل، کمپرسور آن روشن می‌شود و مانند حالت سرما برق مصرف می‌کند و تنها تفاوت در نحوه گردش گاز است که در حالت گرمایش این جریان گاز بر عکس شده و در داخل محیط گرما تولید می‌کنند، اما کولرهای داکت اسپلیت در حالت گرما، بخاطر استفاه از گرمای موتورخانه یا پکیج مصرف برق پایینی دارند.

مواردی که باید رعایت شود

کولر گازی داکت اسپلیت بخاطر انتقال هوای خنک از طریق کانال کولر، اگر این کانال‌ها عایق‌بندی خوبی نداشته باشند مقداری از خنکی هدر خواهد رفت. همیشه از عایق برای کانال‌ها استفاده کنید تا بیشترین بازده انرژی را دریافت کنید.

  4 دلیل برای تمیز کردن فیلترهای کولر گازی‌ها

در زمان طراحی کانال‌های انتقال هوا باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه کانال مناسب را برای هر اتاق در نظر بگیرید. در صورت استفاده از کانال کوچک‌تر، اتاق به خوبی خنک نخواهد شد.

در هنگام استفاده از کولر گازی دما را روی حداقل تنظیم نکنید، با این کار کمپرسور مدت زمان زیادی روشن خواهد بود و هزینه مصرف برق زیاد خواهد شد. با تنظیم درجه مناسب با گرمای محیط و با کم و زیاد کردن آن از هزینه‌های انرژی کاسته خواهد شد.

می‌توانید اگر کولرگازی داکت اسپلیت شما حالت خواب (sleep) داشت، قبل از خواب آن را فعال کنید. با فعال کردن این حالت هر یک ساعت یک درجه به تنظیمات دمای کولر اضافه خواهد شد و شما بعد از چند ساعت احساس سرما نداشته و خواب خوبی را تجربه خواهید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *