نحوه سرویس کولر گازی به صورت کامل

سرویس کولر گازی در روزهای گرم تابستان برای داشتن محیطی خنک یک ضرورت است. کولرهای گازی به کاهش دما کمک می‌کنند به طوری که دمای اتاق را بسیار قابل تحمل‌تر می‌کنند. با این حال، گاهی اوقات کولر گازی خوب عمل نمی‌کند و به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. خدمات حرفه‌ای برای تمیز کردن یک کولر وجود دارد، اما به طور کلی برای انجام کار حرفه‌ای باید هزینه پرداخت شود. روش کم هزینه‌تر این است که خود شما این کار را انجام دهید، اما برای سرویس کولر گازی نیاز به راهنمایی گام به گام برای تمیز کردن کولر وجود دارد تا شما کولر گازی خود را خراب نکنید.

سرویس کولر گازی در مقایسه با این باور عمومی که این یک کار پیچیده و خسته کننده است، بسیار کار ساده‌ای است. سرویس کولر گازی خانگی‌تان برای اولین بار ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما بعد از انجام آن ملاحظه خواهید کرد، کار چندان سختی نیست. در زیر مراحل سرویس کولر گازی را برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

سرویس کولر گازی را از کجا شروع کنیم

شما در مرحله اول و قبل از شروع به سرویس کولر گازی نیاز دارید برق آن را قطع کنید. کولر گازی‌های ظرفیت پایین با دو شاخه به پریز برق متصل می‌شوند و کولرهای با ظرفیت بالاتر، با یک کابل به فیوز متصل می‌شوند، باید فیوز آن را قطع کنید.

در مرحله بعد بر روی اسباب و اثاثیه زیر پنل، یک پارچه بکشید تا گرد و غباری که داخل پنل جمع شده‌اند، وسایل شما را کتیف نکنند. اگر وسایل شکستنی زیر پنل دارید آنها را هم به جای دیگری منتقل کنید تا در حین کار خسارتی وارد نشود.

  استفاده بهینه از کولرهای گازی

سرویس پنل

با باز کردن درب پنل، شما به فیلترها دسترسی پیدا خواهید کرد. آنها را به جلو کشیده و خارج کنید (البته این کار را به آرامی انجام دهید تا گرد و غبار آن در هوا پراکنده نشود). در بعضی از کولر گازی‌ها، دو تکه فیلتر مستطیل شکل دیگر هم وجود دارند که آنها را هم باید خارج کنید. فیلترها را با آب پر فشار شستشو دهید. توجه داشته باشید از هیچگونه مواد پاک کننده برای شستن فیلترها استفاده نکنید و فقط آنها را با آب بشویید. فیلترهای کوچک را باید با فشار باد تمیز کنید.

بعد از تمیز کردن فیلتر به سراغ شبکه‌های اواپراتور بروید. با استفاده از یک قلم مو از بالا به پایین آن را تمیز کنید. می‌توانید با استفاده از یک اسپری، آب بر روی قلم مو پاشیده تا گرد و غبار راحت‌تر پاک شود. بعد از تمیز کردن فیلترها و شبکه اواپراتور به سراغ قسمت دمنده باد خواهیم رفت. برای جریان پیدا کردن هوا موتور فن، بولیور را می‌چرخاند و این کار باعث حرکت هوا شده و هوای محیط خنک خواهد شد. توجه داشته باشید بولیور قطعه‌ای بالانس است و در صورت شکستگی، از بالانس خارج شده و در اثر حرکت لرزش ایجاد می‌شود و صدای زیادی تولید خواهد شد. این قطعه را با قلم مو و به آرامی تمیز کنید.

بعد از تمیز کردن قطعات با یک دستمال بدنه پنل کولر گازی را هم تمیز کنید. حالا فیلترها را در جای خود قرار دهید و مرحله بعد سرویس کولر گازی تمیز کردن واحد خارجی آن است. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که کولرهای گازی که به مدت زیاد تمیز نشده‌اند باید توسط یک فرد وارد قاب پنل آن باز شود و گاز کولر جمع شده و از روی دیوار باز شود و به وسیله جریان آب، تمامی قسمت‌های آن شسته می‌شود و مجددا بر روی دیوار نصب شده و عملیات وکیوم و باز کردن گار انجام می‌گیرد.

  کولرهای گازی از چه قطعاتی تشکیل شده‌اند

سرویس بدون تمیز کردن واحد خارجی تکمیل نخواهد شد

تمیز کردن واحد خارجی در زمان سرویس کولر گازی، ساده‌تر خواهد بود. با استفاده از یک شلنگ آب پر فشار تمامی شبکه‌های کندانسور باید شسته شوند تا جایی که آبی که از زیر واحد خارجی خارج می‌شود تمیز باشد. یک قسمت دیگر که باید آن هم تمیز شود، پروانه فن آن است که آن را هم بوسیله آب پر فشار تمیز کنید و در آخر بدنه واحد خارجی را هم تمیز کرده تا سرویس کولر گازی شما کامل شود.

با نگهداری مناسب، کولر گازی با مصرف برق کمتری کار خواهد کرد و در زمان کمتری می‌تواند محیط را به دمای تنظیم شده برساند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *