انواع مختلف کولر گازی‌ها از اجزاء متفاوتی برای تهویه هوای محیط استفاده می‌کنند و اصلی‌ترین بخش هر کولر گازی، کمپرسور آن است که متناسب با عملکرد محصول و محیطی که در آن نصب می‌شود، مدل‌های مختلف کمپرسور کولر گازی غیر اینورتر در هر محصول استفاده می‌شود.

کمپرسورها در داخل واحد خارجی یافت می‌شوند و نقش کمپرسور فشرده‌سازی گاز مبرد خنک‌کننده است که به آن وارد می‌شود تا در اثر فشرده شدن، دمای گاز مبرد افزایش یابد. سپس گاز داغ از کمپرسور خارج شده و برای خنک شدن وارد کندانسور می‌شود. به طور کلی ۵ نوع مختلف کمپرسور AC وجود دارد که به روش‌های کمی متفاوت کار می‌کنند. ما هر نوع را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد تا درک بهتری از عملکرد کمپرسور AC داشته باشید. برخی از مشکلات کمپرسور کولر گازی را در مقاله علل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی می‌توانید مطالعه کنید.

کمپرسور کولر گازی غیر اینورتر پیستونی (Reciprocating compressor)

این نوع متداول‌ترین نوع کمپرسور و بسیار متنوع است. برای فشرده‌سازی گاز مبرد، از پیستون و سیلندر استفاده می‌کند. با استفاده از موتور و میل لنگ، پیستون در داخل سیلندر به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. گاز مبرد توسط خلائی که با حرکت پیستون به سمت پایین ایجاد می‌شود، به داخل سیلندر مکیده شده و هنگامی که پیستون به بالا حرکت می‌کند، گاز را فشرده کرده و سپس به درون کندانسور رانده می‌شود. کمپرسورهای پیستونی یا رفت و برگشتی بسیار کارآمد هستند و برای سیستم‌های تهویه مطبوع بزرگ از انواع دارای ۲، ۴ یا حتی ۸ سیلندر استفاده می‌شود.

  بازدید کولر گازی را خودتان انجام دهید

کمپرسور کولر گازی غیر اینورتر اسکرو (Scroll compressor)

کمپرسورهای اسکرو برای استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، زیرا از قابلیت اطمینان و کارایی بیشتری نسبت به انواع رفت و برگشتی برخوردار هستند. دلیل آن این است که قطعات متحرک آنها کمتر از کمپرسورهای رفت و برگشتی است. یک حرکت ثابت دارند و با استفاده از مارپیچ چرخان، گاز مبرد به آرامی به سمت بیرون رانده و فشرده می‌شود.

کمپرسور پیچ دوار (screw compressor)

زمانی که صحبت از کاربردهای صنعتی می‌شود، کمپرسور پیچ دوار بسیار کارآمد و قابل اعتماد است. این نوع از کمپرسور بیشتر برای ساختمان‌های بزرگ اداری، کارخانه‌ها یا سایر مناطق که نیاز به خنک‌سازی مداوم با مقدار زیادی هوا دارد، استفاده می‌شود. در این نوع از دو روتور مارپیچی استفاده می‌شود که می‌چرخند و هوا را از ورودی کمپرسور به سمت انتهای مارپیچ‌ها و خروجی منتقل می‌کنند. با حرکت هوا از یک انتها به سر دیگر، فضا به طور فزاینده‌ای کوچک‌تر می‌شود، بنابراین گاز مبرد را فشرده می‌کند.

کمپرسور روتاری (Rotary compressor)

کمپرسورهای دوار معمولا بسیار کوچک، ساکت و قابل اطمینان هستند. از یک یا چند پره تشکیل شده‌اند که به شاخه سیلندر متصل شده‌اند. شافت خارج از مرکز در داخل یک سیلندر قرار گرفته است. با چرخش شافت، پره‌ها به دور استوانه حرکت می‌کنند. ورودی مبرد در جایی قرار دارد که بیشترین فاصله بین شافت و دیواره سیلندر باشد. خروجی در کمترین فاصله بین شافت و دیواره سیلندر قرار داده شده است. با چرخش شافت و پره‌ها، گاز مبرد به سمت کوچک‌ترین فضا حرکت کرده و بنابراین فشرده می‌شود.

  3 دلیل خوب کار نکردن کولر گازی قدیمی

کمپرسور گریز از مرکز (Centrifugal compressor)

کمپرسور گریز از مرکز بیشتر برای خنک‌سازی ظرفیت‌های بزرگ هوا استفاده می‌شود. از آنجا که از لحاظ استفاده از نیروی گریز از مرکز بی نظیر است، قطعات متحرک بسیار کمی دارد (فاقد سوپاپ، پیستون، سیلندر یا تیغه است) و به خصوص در سرعت‌های بالاتر بسیار قابل اعتماد و کارآمد است. گاز مبرد به مرکز پروانه (دیسک با تیغه‌های شعاعی) مکیده می‌شود. پروانه به سرعت در داخل محفظه بسته می‌چرخد. گاز مبرد در این سیستم سرعت می‌گیرد و با رسیدن به سرعت انتهایی در لبه خارجی پروانه، فشرده می‌شود. در این مرحله به سمت خارج از کندانسور حرکت می‌کند.

بنابراین، دانستن این که آیا کمپرسور کولر گازی غیر اینورتر که تصمیم به خرید دارید از کمپرسور رفت و برگشتی یا کمپرسور روتاری استفاده می‌کند، یا از کمپرسور پیچ دوار یا اسکرول، به این معنی است که شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید کمی سکوت را برای یک کولر گازی قابل اطمینان و کارآمد فدا کنید یا بالعکس. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر قسمت‌های مهم کولر گازی خود، مقاله‌های دیگر ما را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *