نصب پایه برای واحد خارجی کولر گازی

در این روزها از کولر گازی اسپلیت در بیشتر مکان‌ها استفاده می‌شود و این نوع کولر از دو بخش مجزا تشکیل شده که یکی واحد خارجی و دیگری پنل یا واحد داخلی آن است و این دو قست به وسیله دو عدد لوله رابط مسی که یکی از آنها از دیگری کوچک‌تر است، ارتباط داده می‌شوند. بین واحد خارجی و پنل داخلی کابل‌هایی هم قرار دارند که برق و فرامین را از پنل به واحد خارجی منتقل می‌کنند و موقعیت سنسورهای موجود در واحد خارجی را از طریق آنها، پنل می‌تواند تشخیص دهد.

در زمان نصب، واحد خارجی کولر گازی باید بر روی پایه قرار داده شود تا بتوان آن را تراز کرد و با فاصله از زمین نصب کرد تا رطوبت باعث فرسایش بدنه واحد خارجی نشود. اگر محل نصب واحد خارجی بر روی سطح است، برای این کار از پایه زمینی استفاده می‌شود و در صورتی که واحد خارجی بر روی دیوار نصب شود، این کار را می‌توان با نصب پایه دیواری انجام داد. انواع مختلف پایه زمینی و دیواری واحد خارجی کولر گازی را می‌توانید در بازار پیدا کنید که متناسب با اندازه و وزن واحد خارجی کولرهای گازی مختلف ساخته شده‌اند. اما می‌توان این پایه‌ها را مطابق با استانداردها با استفاده از نبشی آهنی نیز ساخت.

نصب کولر گازی اسپلیت

کولرهای گازی اسپلیت را می‌توان در اکثر جاها نصب کرد و این امر به خاطر انعطاف بالای آنها است. در هنگام نصب، پنل داخلی باید در جایی نصب شود که جریان هوای آن بتواند تمام محیط را پوشش دهد. البته کولر گازی سعی در خنک کردن تمام محیط را دارد، اما محل نصب مناسب می‌تواند به مصرف برق کمتر و دوام بیشتر کولر کمک کند. پنل داخلی نباید خیلی بالا و در نزدیکی سقف نصب کرد، جریان هوا باید بتواند به راحتی وارد پنل شود، تا کولر بتواند به راحتی محیط را خنک کند.

  بهترین راه خنک کردن فضا با کولر گازی

واحد خارجی کولر گازی دو تکه یا اسپلیت، در محیط بیرونی نصب می‌شود تا بتواند گرمایی را که پنل از محیط داخل جذب کرده است را به محیط بیرون و فضای آزاد انتقال دهد. همیشه باید در نظر داشته باشید که واحد خارجی در جایی نصب شود که جریان هوا بتواند آزادانه از روی شبکه‌های کندانسور عبور کند و فضای کافی در پشت و جلوی آن وجود داشته باشد تا هوای گرم بتواند از واحد خارجی دور شود.

در صورت وجود مانع در جلوی واحد خارجی، هوای گرم خارج شده از آن، دوباره وارد شبکه‌های کندانسور شده و از کارایی کولر گازی کاسته خواهد شد. البته باید توجه داشت که در پشت واحد خارجی هم باید به اندازه کافی فضا برای جریان هوا وجود داشته باشد. واحد خارجی کولر گازی نباید در محیطی نصب شود که دارای پوشش گیاهی است، گیاهان رشد کرده و جلوی جریان هوا را خواهند گرفت.

اگر در اطراف واحد خارجی لانه پرندگان وجود داشته باشد، پر پرندگان باعث انسداد شبکه‌های کندانسور واحد خارجی می‌شوند. در صورت امکان لانه پرندگان را دور کنید و یا در فواصل زمانی کوتاه، واحد خارجی را بررسی و آن را تمیز کنید.

نصب واحد خارجی کولر گازی بر روی پایه زمینی

در جاهایی که واحد خارجی روی پشت بام نصب می‌شود پایه زمینی مورد نیاز خواهد بود. نصب پایه زمینی از آسیب‌های رطوبت کم می‌کند و از جهت دیگر می‌توان با استفاده از آن کولر را تراز کرد. واحد خارجی کولر گازی باید تراز باشد تا کمترین صدا و دوام بالا را داشته باشد. در صورت تراز نبودن، کمپرسور زودتر خراب شده و هزینه‌های تعمیر و یا تعویض آن بالا خواهد بود. در بالای پایه زمینی، پیچی وجود دارد که از داخل سوراخ پایه واحد خارجی عبور می‌کند و با استفاده از مهره به آن محکم می‌شود.

  نصب کولر گازی و تصمیم در مورد محل مناسب

پایه‌های زمینی موجود در بازار به گونه‌ای ساخته می‌شوند که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد. بعد از نصب پایه، با کم و یا زیاد کردن ارتفاع آن، می‌توان به راحتی واحد خارجی کولر گازی را تنظیم کرد.

برای واحد خارجی کولر می‌توان با استفاده از آهن نیز پایه درست کرد. اما باید پایه ساخته شده متناسب با شیب محیط نصب باشد. به گونه‌ای که بعد از قرار گرفتن واحد خارجی بر روی آن، احتیاجی به تراز کردن نداشته باشد و پایه ساخته شده باید تراز باشد.

نصب واحد خارجی بر روی پایه دیواری

در بسیاری از مکان‌ها، به علت دور بودن واحد خارجی از پشت بام و یا نداشتن دسترسی به آن، باید واحد خارجی را بر روی دیوار نصب کرد. از طرف دیگر واحد خارجی و پنل داخلی باید در نزدیک‌ترین فاصله نسبت به هم نصب شوند که با استفاده از پایه دیواری این کار را می‌توان انجام داد.

انواع مختلفی از پایه‌های دیواری در بازار موجود هستند که اندازه‌های مختلفی دارند تا بتوانند وزن ظرفیت‌های مختلف واحد خارجی کولر گازی را تحمل کنند. در هنگام نصب پایه، باید دسترسی آسان برای تعمیرات را در نظر گرفت تا بعد از نصب و بعد از گذشت زمان، اگر احتیاج به سرویس و یا تعمیر کولر گازی را داشته باشید، بتوانید این کار را انجام دهید. از طرف دیگر باید محل نصب، فضای کافی داشته باشد و جریان هوا به خوبی انجام شود.

دیواری که بر روی آن تصمیم به نصب پایه دیواری برای کولر گازی را دارید، باید به اندازه کافی استحکام داشته باشد. دیوارهایی که با استفاده از بلوک‌های سیمانی ساخته شده‌اند و یا به اندازه کافی مقاومت ندارند، محل مناسبی برای نصب پایه دیواری نیستند. کولرهای گازی با ظرفیت بالا، دارای واحد خارجی با وزن زیاد هستند، کمپرسور نیز در زمان کارکرد لرزش ایجاد می‌کند. نصب پایه دیواری را بر روی دیواری انجام دهید که از مقاومت آن اطمینان دارید.

  4 دلیل برای تمیز کردن فیلترهای کولر گازی‌ها

باید توچه داشته باشید واحد خارجی را در جایی نصب کنید که بتوانید بعد از نصب، آن را سرویس و یا تعمیر کنید. در صورتی که دسترسی به واجد خارجی سخت باشد، نمی‌توان آن را به درستی سرویس و یا تعمیر کرد. پایه دیواری باید به گونه‌ای باشد که واحد خارجی با فاصله مناسب از دیوار پشت آن باشد، تا به راحتی جریان هوا بتواند وارد شبکه‌های کندانسور موجود در آن شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *