بازدید کولر گازی را خودتادن انجام دهید
تعمیرات اساسی و بازدید کولر گازی به دلیل کم شدن خنکی، یا کم شدن جریان هوا و یا به خاطر خرابی قطعات مورد نیاز خواهد بود. اجزای تهویه مطبوع که ممکن است نیاز به تعمیر شدن داشته باشند، کمپرسور، خازن، موتور فن خارجی یا داخلی و یا در بعضی مواقع نقص در لوله‌های گاز مبرد و وجود نشتی باعث خوب کار نکردن کولر گازی خواهند شد.

مواردی که می‌توانید در زمان بازدید کولر گازی انجام دهید

اگر کولر روشن نشود، باید به کنترل و فیوز برق ورودی نگاه کنید چون اغلب مشکلات مربوط به برق هستند. شما باید چک کنید که آیا فیوز برق ورودی و فیوز داخل برد پنل و سیم‌های برق ورودی به درستی کار می‌کنند و می‌توانند جریان برق مطلوب به کولر گازی برسانند. پس از آن شما باید پنل کولر را چک کنید که شامل موتور فن، فیلترهای هوا، پنکه دمنده(بولیور)، تمیزی شبکه‌های اواپراتور پنل، مخزن و راه خروج آب می‌شود. سپس شما محل قرار گیری درست سنسور دمای محیط را بررسی کنید.

اگر مشکل کولر گازی، نداشتن باد خنک است، عوامل زیادی می‌توانند نقش داشته باشند. به واحد خارجی، لوله‌هایی متصل شده‌اند که از محیط داخل، گاز را به واحد خارجی منتقل می‌کند و برعکس، یکی از لوله‌ها معمولا باید کمی خنک باشد. از طرف دیگر اگر کولر گازی به درستی کار کند هوایی که از واحد خارجی خارج می‌شود باید مقداری گرما داشته باشد که در این صورت نشان دهنده کارکرد خوب کولر خواهد بود.

کثیف بودن هر کدام از اجزاء باعث جریان هوای کم و در نتیجه خنکی پایین می‌شود. از طرف دیگر وجود نشتی باعث کم شدن گاز مبرد شده و خنکی به مقدار قابل توجهی کم می‌شود. در برخی مواقع کولر گازی را که روشن می‌کنید پنل روشن شده ولی کندانسور واحد خارجی روشن نشده و باد کولر خنک نمی‌شود. روشن نشدن کمپرسور از عوامل مختلفی ناشی می‌شود و بررسی آنها را باید یک متخصص کولر گازی انجام دهد. فقط شما اطمینان حاصل کنید که جریان برق به واحد خارجی می‌رسد.

  مشکلات مشترک کولر گازی‌ها

عوامل دیگر در خنک نشدن محیط در زمان روشن بودن کولر

غیر از خرابی و یا کثیف بودن کولر گازی حوامل دیگری هم در خنک نشدن محیط وجود دارند. یکی از این عوامل ظرفیت کم و نامناسب کولر با محیط است. در این حالت کولر کارکرد طبیعی دارد ولی چون ظرفیت آن برای محیط کم است نمی‌تواند محیط را به اندازه مطلوب خنک کند و هزینه‌های مصرف برق هم بالا خواهد رفت.

یکی دیگر از عوامل، عایق نبودن محیط داخل است. هر قدر هم که کولر گازی بتواند به طور مطلوب کار کند ولی هوای گرم بتواند از بیرون به داخل نفوذ کند، محیط خنک نخواهد شد و فقط مصرف برق بیشتری خواهید داشت. در هنگام کارکرد کولر گازی تمام راه‌های ورود هوا را بگیرید و درب‌ها و پنجره‌ها را ببندید.

از طرف دیگر اگر پنجره‌هایی به سمت نور خورشید دارید، آنها را با سایبان، پرده و یا کرکره بپوشانید تا نور خورشید نتواند محیط داخل را گرم کند و باعث اتلاف انرژی شود.

با رعایت کردن نکات کوچک و انجام تعمیرات و بازدید کولر گازی در زمان مناسب، علاوه بر داشتن محیطی خنک، مصرف برق کمتری خواهید داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *