نصب کولر گازی و تصمیم در مورد محل نصب آن

نصب کولر گازی اسپلیت مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش است. اگر این کار به درستی انجام شود، کولر به شما عملکرد مطلوب می‌دهد اما اگر به درستی انجام نشود، اثر خنک‌کننده مورد نظر را به دست نخواهید آورد و ممکن است مشکلات نگهداری مکرر بوجود آید.

مقدمه

در حال حاضر ما انواع مختلف کولر گازی اسپلیت را دیده‌ایم و بعد از خرید باید محل نصب آنرا در نظر بگیریم. نصب دستگاه‌های تهویه مطبوع دو تکیه مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش است. اگر این کار به درستی انجام شود، کولر گازی شما بهترین عملکرد را به شما خواهد داد، در صورت نصب اشتباه یکی از مشکلات گردش نا مناسب گاز فرئون می باشد که در عملکرد تاثیر زیادی خواهد داشت.

نصب کولر گازی اسپلیت باید توسط یک متخصص تهویه مطبوع انجام شود و این کار نباید به یک فرد تازه‌کار که با کولر گازی آشنایی ندارد سپرده شود. برای تبدیل شدن به یک متخصص برای تجزیه و تحلیل محل نصب کولر و اتصالات برق آن نیاز به تمرین زیاد است.

عوامل مختلفی در هنگام نصب یک کولر گازی دو تکه در نظر گرفته شده‌اند، در اینجا ما در نظر می‌گیریم که چگونه نصب یک کولر گازی بر روی دیوار را انجام دهیم. در سایر مقالات، ما نصب انواع دیگر دستگاه‌های تهویه جداگانه را نیز در نظر می‌گیریم.

محل نصب واحد بیرونی

اولین قدم در نصب واحد خارجی، قرار گرفتن در جریان متناوب هوا می باشد. اولین قدم تصمیم‌گیری در مورد مکان واحد خارجی و فضای اطراف آن است، تنها بعد از این مرحله، نصب کولر گازی می‌تواند آغاز شود. اجازه دهید ببینیم که چه عواملی می‌توانند در هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان این واحد در نظر گرفته شوند.

واحد خارجی:

در اینجا برخی از نکاتی که هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان واحد فضای باز در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از :

الف) واحد خارجی باید در فضای باز ترجیحا در بالکن قرار گیرد تا هوا بتواند آزادانه بر روی کمپرسور و کندانسور جریان یابد. اگر بالکن در دسترس نباشد، می‌تواند بر روی سایبان بالای دیوار نگهداری شود و یا بر روی دیوار بیرونی خانه با استفاده از پایه های مخصوص نصب شود.

ب) محل واحد خارجی باید به گونه‌ای باشد که به راحتی برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری کمپرسور، کندانسور و وسایل دیگر در دسترس باشد. همچنین برای نصب و شارژ گاز نیز باید مناسب باشد.

ج) نباید هیچ مانع در مقابل واحد بیرونی وجود داشته باشد که عبور هوا را مسدود کند. هر گونه انسداد به طور جدی بر عملکرد سرمای کولر تاثیر خواهد گذاشت و همچنین می‌تواند منجر به سوزاندن سیم‌پیچ کمپرسور شود.

د) سطحی که واحد خارجی باید روی آن نصب شود باید به اندازه کافی محکم باشد تا از لرزش آن جلوگیری شود. ارتعاشات واحد بیرونی باعث ایجاد نویز بیش از حد می‌شود و همچنین منجر به شکستن لوله مسی و نشت مبرد گاز فرئون می‌شود.

واحد داخلی ساختمان

در اینجا پیشنهادهای مهم هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان یک واحد داخلی در داخل اتاق وجود دارد:

الف) واحد داخلی در داخل اتاق واقع خواهد شد، جایی که هوا می‌تواند به طور مساوی در تمام اتاق پخش شود.

ب) تا جایی که ممکن است در اتاق خواب ها واحد داخلی باید بالای تخت نصب شود تا حداکثر اثر خنک‌کننده به دست آید. آن باید مستقیما بالای تخت‌خواب قرار گیرد. اگر کسی مجبور شود از جریان مستقیم هوای سرد بر روی بدن اجتناب کند، همیشه می‌تواند جهت دریچه‌ها را تغییر دهد. واحد داخلی می‌تواند روی دیوار به سمت پاهای شما نصب شود، اگر چه در دیوارهای کناری دیگر نیز در صورت امکان نداشتن نصب بالای تخت نیز می توان آنرا نصب کرد.

ج) واحد داخلی نصب‌شده باید در ارتفاع حدود ۲٫۳۰ تا ۲٫۵ متری از زمین قرار داشته باشد به طوری که بیشتر هوای سرد برای خنک کردن اتاق مورد استفاده قرار گیرد و نه صرفا برای خنک کردن سقف داغ.

د) واحد داخلی باید به راحتی در دسترس باشد تا شخص بتواند هر دو هفته یکبار فیلتر را تمیز کند و همچنین در صورتی که واحد داخلی دارای دریچه های دستی باشد بتوان آنها را تغییر داد.

ه) در صورتی که واحد داخلی در بالای پنجره نصب شده‌باشد، دقت کنید که در تقارن با پنجره باشد، در غیر این صورت زیبایی اتاق را تحت تأثیر قرار خواهد داد. هدف واحد داخلی افزودن به زیبایی اتاق است.

اگر نصب کولر گازی بدرستی انجام شود و بخوبی از آن نگهداری شود بندرت احتیاج به تعمیر کولر گازی خواهید داشت.

همیشه توصیه می‌شود که واحد خارجی را در ارتفاع بالاتر از واحد داخلی نصب کنید. اگر واحد فضای باز در سطح زیر ساختمان نصب شود، قسمتی از نیروی کمپرسور برای پمپاژ گاز مبرد در برابر جاذبه استفاده می‌شود، در نتیجه عملکرد کلی کمپرسور را کاهش می‌دهد. اغلب واحدهای بیرونی کاملا ساکت هستند بنابراین فرد مجبور نیست نگران سر و صدای آن‌ها باشد. قسمت‌های داخلی واحد بیرونی در برابر باران و پرتوهای خورشید محافظت می‌شوند، بنابراین می‌توانید از ایمنی آنها در شرایط آب و هوایی متفاوت اطمینان داشته باشید.

مبرد در دمای بسیار پایین در داخل لوله بین واحد داخلی و خارجی در جریان است. از این رو فاصله بین واحد داخلی و بیرونی باید تا حد امکان کاهش یابد تا اثر خنک‌کننده کاهش نیابد. حداکثر فاصله بین واحد داخلی و بیرونی می‌تواند حدود ۱۵ متر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *