نصب کولر گازی و تصمیم در مورد محل نصب آن

نصب کولر گازی اسپلیت مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش است. اگر این کار به درستی انجام شود، کولر عملکرد مطلوبی خواهد داشت. اما اگر به درستی انجام نشود، اثر خنک‌کنندگی مورد نظر را به دست نخواهید آورد و ممکن است مشکلات نگهداری مکرر به وجود آید.

در حال حاضر، انواع مختلف کولر گازی اسپلیت در بازار موجود هستند و بعد از خرید باید محل نصب آن را در نظر بگیریم. نصب دستگاه‌های تهویه مطبوع دو تکیه، مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش است. اگر این کار به درستی انجام شود، کولر گازی شما بهترین عملکرد را خواهد داشت. در صورت نصب اشتباه، یکی از مشکلاتی که ممکن است به وجود آید، گردش نا مناسب گاز فرئون در سیستم خواهد بود که در عملکرد، تاثیر زیادی خواهد داشت.

نصب کولر گازی اسپلیت باید توسط یک متخصص تهویه مطبوع انجام شده و این کار نباید به یک فرد تازه‌کار که با کولر گازی آشنایی ندارد، سپرده شود. برای تبدیل شدن به یک متخصص برای تجزیه و تحلیل محل نصب کولر و اتصالات برق آن نیاز به تمرین زیاد است.

عوامل مختلفی در هنگام نصب یک کولر گازی دو تکه باید در نظر گرفته شوند، در زیر چگونگی نصب یک کولر گازی بر روی دیوار را بررسی خواهیم کرد.

محل نصب واحد بیرونی

اولین قدم در نصب واحد خارجی، قرار گرفتن آن در جریان متناوب هوا است. باید در مورد مکان قرار گرفتن واحد خارجی و فضای اطراف آن بررسی کرد. تنها بعد از این مرحله، نصب کولر گازی می‌تواند آغاز شود. اجازه دهید ببینیم که چه عواملی در هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان این واحد باید در نظر گرفته شوند.

  سوالاتی درباره کولرهای گازی

• واحد خارجی باید در فضای باز و یا ترجیحا در بالکن قرار گیرد، تا هوا بتواند آزادانه بر روی کمپرسور و کندانسور جریان یابد. اگر بالکن در دسترس نباشد، می‌توان آن را بر روی دیوار بیرونی خانه با استفاده از پایه های مخصوص نصب کرد.

• محل واحد خارجی باید به گونه‌ای باشد که به راحتی برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری کمپرسور، کندانسور و موارد دیگر در دسترس باشد. همچنین برای نصب و شارژ گاز نیز باید محل نصب مناسب باشد.

• نباید هیچ مانعی در مقابل واحد بیرونی وجود داشته باشد که عبور هوا را مسدود کند. هر گونه انسداد به طور جدی بر عملکرد سرمای کولر تاثیر خواهد گذاشت و همچنین می‌تواند منجر به سوختن کمپرسور شود.

• سطحی که واحد خارجی روی آن نصب می‌شود باید به اندازه کافی محکم باشد، تا از لرزش واحد خارجی جلوگیری شود. ارتعاشات واحد بیرونی باعث ایجاد نویز بیش از حد شده و همچنین منجر به شکستن لوله مسی و نشت مبرد گاز فرئون می‌شود.

نصب واحد داخلی در ساختمان

در اینجا پیشنهادهای مهم هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان یک واحد داخلی در داخل اتاق وجود دارد:

• واحد داخلی در داخل اتاق واقع خواهد شد، جایی که هوا می‌تواند به طور مساوی در تمام محیط پخش شود.

• تا جایی که ممکن است در اتاق خواب ها واحد داخلی باید بالای تخت خواب نصب شود، تا حداکثر اثر خنک‌کنندگی به دست آید. پنل باید مستقیما بالای تخت‌خواب قرار گیرد. اگر فردی دوست نداشته باشد تا هوای سرد به صورت مستقیم بر روی بدنش بوزد، همیشه می‌تواند جهت دریچه‌ها را تغییر دهد. واحد داخلی می‌تواند روی دیوار به سمت پاهای شما نصب شود، در صورت نداشتن امکان نصب بالای تخت، می‌توان بر روی دیوارهای کناری پنل را نصب کرد.

  نحوه انتخاب کولر گازی‌های اینورتر

• واحد داخلی نصب شده باید در ارتفاع حدود ۲٫۳۰ تا ۲٫۵ متری از زمین قرار داشته باشد، به طوری که بیشتر هوای سرد برای خنک کردن اتاق مورد استفاده قرار گیرد و نه صرفا برای خنک کردن سقف داغ.

• در زمان نصب این نکته را فراموش نکنید که پنل باید به راحتی در دسترس باشد تا شخص بتواند هر دو هفته یکبار فیلتر را تمیز کند و همچنین در صورتی که دارای دریچه های دستی است، باید بتوان به راحتی آنها را تغییر داد.

• در صورتی که پنل کولر گازی در بالای پنجره قرار می‌گیرد، دقت کنید که در تقارن با پنجره باشد، در غیر این صورت زیبایی اتاق را تحت تأثیر قرار خواهد داد. هدف طراحان واحد داخلی کولر گازی، افزودن زیبایی به اتاق است.

نکاتی در مورد نصب کولر گازی

اگر نصب کولر گازی به درستی انجام و به خوبی از آن نگهداری شود، به ندرت احتیاج به تعمیر کولر گازی خواهید داشت.

همیشه توصیه می‌شود که واحد خارجی را در ارتفاعی بالاتر از واحد داخلی نصب کنید. اگر واحد فضای باز در سطح زیر ساختمان نصب شود، قسمتی از نیروی کمپرسور برای پمپاژ گاز مبرد در برابر جاذبه استفاده می‌شود، در نتیجه عملکرد کلی کمپرسور را کاهش می‌دهد. اغلب واحدهای بیرونی کاملا ساکت هستند، اما اگر صدای کم برای شما مهم است، باید رد هنگام نصب این مورد را هم در نظر بگیرید.

قسمت‌های داخلی واحد بیرونی در برابر باران و پرتوهای خورشید محافظت می‌شوند، بنابراین می‌توانید از ایمنی آنها در شرایط آب و هوایی متفاوت اطمینان داشته باشید.

  مزیت استفاده از پوشش کولر گازی

گاز مبرد در دمای بسیار پایین در داخل لوله بین واحد داخلی و خارجی در جریان است. از این رو فاصله بین واحد داخلی و بیرونی باید تا حد امکان کاهش یابد تا اثر خنک‌کننده کاهش نیابد. البته در موارد خاص، حداکثر فاصله بین واحد داخلی و بیرونی می‌تواند تا حدود ۱۵ متر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *