کولر گازی اینورتر با گاز فرئون کارآمد

سوال: آیا کولر گازی‌های قدیمی هنوز کارساز هستند، یا باید آن را با یک کولر گازی اینورتر که از گاز فرئون جدید استفاده می‌کند جایگزین کرد؟ چقدر می‌توان انتظار داشت که در قبض‌های برق صرفه‌جویی شود؟ آیا کولر گازی‌های اینورتر کارآمد هستند؟

جواب: کولرهای گازی قدیمی دارای ضریب کارایی حدود ۶ یا ۷ هستند. یک کولر گازی اینورتر جدید و کارآمد ضریب کارآیی ۱۵ دارد. نصب کردن این نوع کولر می‌تواند هزینه‌های خنک کنندگی خانه شما را بیش از ۵۰ درصد کاهش دهد. واحدهای تهویه مطبوع جدید دارای ضریبی معادل با ۲۷ هستند.

کولر گازی اینورتر جدید از کمپرسور با سرعت متغیر استفاده می‌کند. این نوع کمپرسور می‌تواند در سرعت‌های مختلف کار کند و زمانی که احتیاج به ثابت نگه داشتن دمای هوای داخل محیط باشد، با سرعتی پایین کار می‌کند و در نتیجه مصرف برق کمتری خواهد داشت.

زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده نزدیک باشد، هوا به آرامی گردش می‌کند و صدای کمی تولید می‌شود. با شروعی ملایم، انرژی کمتری نیاز خواهد داشت. کولر گازی‌های اینورتر به خاطر این که از فن‌ها و بردهای الکتریکی با قطعات بهینه استفاده می‌کنند، در زمان روشن بودن به برق کمتری نسبت به انواع معمولی نیاز دارند.

اکثر کولر گازی‌های اینورتر از کمپرسورهای اسکرول استفاده می‌کنند که بخش‌های متحرک کمتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند و این کمتر بودن قطعات متحرک باعث می‌شود استهلاک کمتر شده و دیرتر خراب شوند. از طرف دیگر این نوع از کمپرسور با صدای کمتری کار می‌کند و آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کند.

گاز فرئون استفاده شده در کولر گازی اینورتر

کولر گازی‌های اینورتر از گاز فرئون R-410a استفاده می‌کنند. این گاز دمای جوش پایین‌تری نسبت به گاز R22 استفاده شده در کولر گازی‌های معمولی دارد که برابر با منفی ۵۲ درجه سانتی گراد است و گاز فرئون R22 در منفی ۴۱ درجه سانتی گراد به جوش می‌آید. نقطه جوش پایین باعث تبادل بهتر گرما می‌شود.

  5 قسمت اصلی کولر گازی چه کاری انجام می‌دهند

گاز فرئون R-410a از ترکیب دو گاز R125 و R32 که به نسبت ۵۰/۵۰ با هم ترکیب شده‌اند تولید می‌شود. فشار کارکرد گاز R-410a با گاز R22 متفاوت بوده و به شرح زیر است.

فشار لوله برگشت کولر گازی با گاز R22 برابر با ۶۰psi بوده و در گاز R-410a برابر با ۹۰ تا ۱۰۵ psi است.

فشار لوله رفت با گاز R22 برابر با ۲۶۰psi و در کولر گازی اینورتر ۳۵۰ تا ۴۰۰ psi است.

گاز R22 برای محیط زیست زیان آور است، اما گاز R-410a با برای لایه ازون و محیط زیست خطری ندارد و با آنها آسیب نمی‌رساند.

به خاطر خنک‌تر بودن گاز R-410a قطعات کولر در دمای پایین‌تری به کار خود ادامه می‌دهند که باعث دوام بیشتر آنها می‌شود. این گاز بر روی لوله‌های مسی کولر تاثیر کمتری می‌گذارد و کمتر باعث خوردگی آنها می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *