انتخاب یک کولر گازی کارآمد برای خانه قسمت یک

 

 

مصرف انرژی در کولر گازی و وسایل گرمایشی ۴۰ درصد از مصرف انرژی در خانه است، لذا تهیه کولر گازی که انرژی کمتری مصرف کند باعث کم شدن هزینه‌های مصرفی در خانه خواهد شد. کولر گازی با انرژی کارآمد چیست و چقدر می‌تواند مصرف انرژی را کم کند؟ چه کاری می‌توانید انجام دهید تا سیستم تهویه مطبوع کارآمد‌تر باشد؟

۱٫ انتخاب نوع مناسب

۲٫ ظرفیت مناسب برای خانه خود را در نظر بگیرید

۳٫ توجه به رتبه بندی انرژی

۴٫ چرا ظرفیت و رتبه بندی انرژی مهم است

۵٫ چگونه می‌توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد

انتخاب نوع مناسب کولر گازی

انواع مختلفی از کولر گازی در دسترس هستند و هر کدام از آنها می‌توانند نسبت به همتایانشان بنا به نیاز ما کارآمدتر باشند.

برخی از انواع رایج سیستم‌های تهویه مطبوع عبارتند از:

• کولر گازی اسپلیت دارای یک کمپرسور در فضای باز است که از طریق لوله‌های مسی رابط به یک واحد داخلی متصل می‌شوند

• سیستم‌های داکت اسپلیت دارای کانال‌های نصب شده به تمام اتاق‌های خانه هستند و مانند بقیه کولرهای گازی دارای یک واحد خارجی در بیرون ساختمان هستند.

• سیستم کاسکتی که در سقف کاذب نصب می‌شوند

کولر گازی اسپلیت دارای یک پنل داخلی می‌باشد که بر روی دیوار نصب می‌شود. این پنل هوای داخل را به جریان انداخته و خنک می‌کند. برخی از کولرهای گازی دارای توان گرم کنندگی هم هستند که در فصول سرد سال می‌توان از آنها استفاده کرد.

در مورد کولرهای گازی نکته دیگری که باید در نظر بگیریم، مدل اینورتر می‌باشد. کولر گازی اینورترر دارای کمپرسور جریان مستقیم است که در هنگام روشن بودن با کم و زیاد کردن سرعت کمپرسور مقدار سرما و گرما را کنترل می‌کنند که در انواع معمولی به این صورت اتفاق نمی‌افتد. در انواع غیر اینورتر، کمپرسور فقط می‌تواند روشن و یا خاموش شود فقط مدت روشن بودن تغییر می‌کند. کمپرسور تا زمانی روشن است که دمای اتاق به حد تنظیم شده برسد و بعد از آن کمپرسور خاموش می‌شود و فقط فن در پنل داخلی کار می‌کند تا دما در داخل محیط دوباره بالا برود و فرمان روشن شدن کمپرسور از پنل داخلی برسد. در کولر گازی اینورتر کمپرسور می‌تواند در دورهای مختلف کار کند. با نزدیک شدن دمای محیط به دمای تنظیم شده سرعت چرخش کمپرسور کم شده و سرما و گرمای کمتری تولید می‌کند که باعث کمتر شدن مصرف انرژی خواهد شد.

کولر گازی دو منظوره می‌تواند در زمستان حرارت تولید کرده و در تابستان سرما. آنها می‌توانند انتخاب خوبی برای مناطقی باشند که زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم دارند. اگر شما در یک منطقه نسبتا گرم زندگی می‌کنید، ممکن است بخواهید یک کولر گازی استاندارد بخرید و احتیاج به گرمای آن نداشته باشید. کولر گازی استاندارد ارزان‌تر از مدل‌های دو حالته است و ممکن است برای مناطق گرمسیر مناسب باشد.

ظرفیت مناسب کولر گازی برای خانه خود را در نظر بگیرید

بخش مهمی از خرید هر کولر گازی، خرید ظرفیت مناسب برای خانه شما است. شما می‌توانید با خرید یک سیستم با ظرفیت کمتر، صرفه جویی کنید، اما در بلندمدت، هزینه‌های بیشتری را صرف می‌کنید و با فشار آوردن به آن، کولر گازی از کار خواهد افتاد. شما همچنین نمی‌خواهید یک کولر ظرفیت بالاتر از آنچه که شما نیاز دارید خریداری کنید زیرا با روشن و خاموش شدن بیشتر هم مصرف انرژی بالاتری خواهید داشت و هم زودتر خراب خواهد شد.

برخی از ظرفیت های معمول برای تهویه مطبوع عبارتند از:

• اتاق ۹ مترمربع باید سیستم ۲٫۵ تا ۳٫۰ کیلووات (کیلو وات) داشته باشد

• اتاق ۲۵ متر مربعی باید سیستم ۳٫۵ تا ۴٫۳ کیلو وات داشته باشد

• اتاق ۴۵ متر مربعی باید سیستم ۶٫۰ تا ۷٫۲ کیلو وات داشته باشد

• اتاق ۵۵ متر مربعی باید یک سیستم ۸٫۰ تا ۱۰٫۰ کیلو وات داشته باشد

ارتفاع سقف، تعداد پنجره‌ها در اتاق، آب و هوای منطقه شما و سایر عوامل نیز در ظرفیت مورد نیاز شما نقش خواهد داشت. سقف‌های بزرگ نیاز به یک کولر گازی ظرفیت بالاتری دارند و اگر تعداد پنجره‌های زیادی در اتاق وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به ظرفیت بیشتری داشته باشید. بهتر است برای جلوگیری از ورود نور خورشید پرده‌ها را بکشید یا از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید.

 

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

 

[contact-form][contact-field label=”نام” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”رایانشانی” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”وب‌گاه” type=”url” /][contact-field label=”پیام” type=”textarea” /][/contact-form]