نحوه تشخیص عیب و تعمیر خازن کولر گازی

چه چیزی در کولر گازی شما خراب شده است؟

خازن‌ها یکی از علت‌های کار نکردن کمپرسور کولر گازی هستند که شما خودتان می‌توانید آنها را تعویض کنید

یک روز گرم، در آفتاب تابستان است. خانواده تعطیلات آخر هفته را خواهند داشت و شما خیلی مشغول انجام کارهای ضروری هستید، زمانی که خازن کولر گازی از کار افتاده است.

خب، قبل از اینکه با یک تکنسین تعمیر کولر گازی تماس بگیرید، خوتان می‌تونید دستگاه را تعمیر کنید و پولی را که قرار است برای تعمیر هزینه کنید، صرفه جویی کنید. شاید بتوانید با ساده کردن یک تعمیر، شانسی داشته باشید که فقط هزینه قطعات را بپردازید. همچنین قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که کولر گازی شما هنوز تحت ضمانت است یا خیر، می‌تواند برای شما مفید باشد، در صورت داشتن ضمانت قبل از هرگونه دستکاری با شرکت ضمانت کننده تماس بگیرید.

اگر ضمانت آن به اتمام رسیده باشد می‌توانید شروع به تعمیر کنید، به هیچ ابزار تخصصی نیاز ندارید و ممکن است مجبور نباشید کل روز صرف اینکار کنید.

خازن چیست؟

خازن‌ها به شکل استوانه‌ای هستند که انرژی را ذخیره می‌کنند. آنها باعث راه اندازی کمپرسور کولر گازی می‌شوند. خازن برای راه اندازی کمپرسور، موتور فن واحد بیرونی و موتور فن پنل داخلی استفاده می‌شوند که انواع کوچکتر آنها به شکل قطعات مکعبی شکل سیاه رنگ هستند.

بررسی خازن کولر گازی

با یک ولت متر می‌توان مشخص کرد که خازن سالم است یا خراب شده. البته شما می‌توانید بدون استفاده از ولت متر با استفاده از نگاه کردن و گوش دادن خرابی خازن کولر گازی را تشخیص دهید.

• در هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وزوز به گوش خواهد رسید.

• موتور فن واحد بیرونی روشن می‌شود ولی کمپرسور همچنان خاموش است.

در برخی از مواقع خازن فن پروانه واحد خارجی خراب می‌شود که یک راه آسان برای تشخیص خرابی خازن موتور پروانه، بعد از روشن شدن واحد بیرونی و کمپرسور پروانه نمی‌چرخد با استفاده از یک تکه چوب به آرامی پروانه را بچرخانید، بعد از این کار پروانه شروع به چرخیدن خواهد کرد. این نشان می‌دهد خازن موتور پروانه واحد خارجی خراب است.

نکته مهم: پروانه واحد بیرونی با سرعت بالا می‌چرخد هیچگاه با دست آنرا نچرخانید.

در اکثر کولرهای گازی برای راه اندازی کمپرسور و موتور فن پروانه از یک خازن سه پایه استفاده می‌شود. این خازن‌ها از ترکیب دو خازن ساخته می‌شوند. یک خازن با ظرفیت بالا برای راه اندازی کمپرسور و یک خازن با ظرفیت کم برای راه اندازی موتور پروانه، هر کدام از انها می‌توانند به تنهایی خراب شوند و اختلالی در کار خازن دیگر نخواهند داشت. در این خازن‌ها یک پایه مشترک بوده دو پایه دیگر برای راه اندازی کمپرسور و موتور پروانه استفاده می‌شوند.

خازن کولر گازی با ذخیره انرژی و رها کردن آن باعث ایجاد توان بالا برای راه اندازی موتور خواهد شد در صورت خرابی این توانایی را نخواهد داشت. گرما و رطوبت از عوامل شایع در خرابی خازن کولر گازی می‌شوند. البته نوسان در برق ورودی هم باعث کم شدن توان و سوختن خازن می‌شود. اگر خازن باد کرده باشد و یا روی آن اثرات زنگ زدگی قابل مشاهده است زمان تعویض آن رسیده است.

اگر نیاز به تعویض یک خازن سه پایه را دارید باید ظرفیت هر دو خازن داخلی آنرا از روی آن بخوانید که بصورت میکروفاراد می‌باشد. اگر نتوانستید که یک خازن سه پایه مطابق با خازن کولر گازی خود پیدا کنید می‌توانید از دو خازن مجزا استفاده کنید. یکی از پایه‌های آنها را به استفاده از یک تکه سیم که در دو سر آن فیش خورده باشد به هم متصل کنید.

قبل از انجام هرگونه تعمیر کولر گازی فیوز برق ورودی به کولر گازی را قطع کنید. اگر نمی‌توانید برق ورودی را قطع کنید از تعمیر صف نظر کنید.

نصب سیم‌های خازن کولر گازی

اگر خازن سه پایه بود سیم مشترک که به نول برق ورودی متصل شده را پیدا کنید و آنرا از خازن قدیمی جدا کرده و به پایه مشترک خازن جدید یا یکی از پایه‌هایی که دو خازن را به هم متصل کرده‌اید متصل کنید. در مرحله بعد سیم موتور پروانه را به خازن کم ظرفیت و یا پایه کم ظرفیت در خازن سه پایه متصل کنید. و در ادامه سیم کمپرسور را به خازن بزرگ‌تر و یا پایه با ظرفیت بالا متصل کنید.

توجه داشته باشید خازن کولر گازی بعد از جدا کردن از سیم‌های برق همچنان دارای انرژی الکتریکی بالا می‌باشد مراقب باشید پایه‌های آن به بدن‌تان نخورد.

در مرحله بعد خازن قدیمی را از پایه خود جدا کرده و خازن جدید را بجای آن بگذارید. برق ورودی را متصل کنید بعد از تعویض خازن کولر گازی در صورتی که کولر گازی مشکل دیگری نداشته باشد کمپرسور و موتور پروانه شروع به کار خواخند کرد.