6 مشکل بالقوه در صورت تمیز نکردن فیلتر کولر گازی

فیلتر هوای کولر گازی فقط برای کمک به تمیز نگه داشتن هوای محیط نیست. در حقیقت، نقشی اساسی در عملکرد درست سیستم شما ایفاء می‌کند. تعویض و یا تمیز کردن فیلتر هوا یکی از مهم‌ترین گام‌ها است که شما می‌توانید برای حفظ کولر گازی خود انجام دهید، چون همه این مسائل بالقوه را حل می‌کند، بهره‌وری انرژی را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند پولی را برای تعمیر خرج نکنید و در زمان روشن بودن کولر برق کمتری مصرف شود.

فیلترهای تمیز، توانایی جذب آلودگی و گرد و غبار بالایی دارند. برخی از کولر گازی‌ها به غیر از فیلتر اصلی، یک یا دو فیلتر دیگر هم دارند که با استفاده از فشار هوا تمیز می‌شوند. همیشه باید دقت شود که در زمان تمیز کردن فیلترها، شبکه اواپراتور پنل نیز بررسی شود. گرد و غبار بر روی این شبکه به راحتی دیده نمی‌شود، اما وجود آلودگی تاثیر زیادی در تبادل دما دارد.

مشکلات بالقوه فیلتر تمیز نشده

اگر اجازه دهید کولر گزی با فیلترهای کثیف کار کند، چه اتفاقی ممکن است رخ دهد. در زیر برخی از مواردی که تمیز نکردن فیلتزها باعث آنها می‌شود، آورده شده است.

کثیفی فیلتر باعث چرخه روشن و خاموش شدن کوتاه

در زمان کارکرد انواع غیر اینورتر، کمپرسور کولر گازی به تناوب روشن و خاموش می‌شود، اما فیلتر هوای کثیف می‌تواند باعث شود که این چرخه بیش از حد معمول سریع انجام شود. علاوه بر استهلاک بالاتر قطعات، این روشن و خاموش شدن کمپرسور به معنی هدر رفتن انرژی و تغییرات دمای نامناسب است.

  کولر قابل حمل ( Cool Air )

کولر گازی‌های غیر اینورتر برای تنظیم دمای محیط، پنل همیشه روشن است، اما کمپرسور خاموش و روشن می‌شود. کمپرسور غیر اینورتر در زمان روشن شدن به برق بیشتری نیاز دارد. در صورتی که چرخه روشن و خاموش شدن کمپرسور سریع باشد، مصرف برق کولر گازی بیشتر خواهد شد.

یخ زدن شبکه‌های اواپراتور پنل

یک فیلتر هوای پاک و تمیز اجازه می‌دهد تا هوا به راحتی از داخل شبکه‌های اواپراتور پنل عبور کند و محیط را خنک کند. فیلتر هوای کثیف، جریان هوای سرد را محدود می‌کند و باعث می‌شود که دمای داخلی پنل کاهش یابد. با در نظر گرفتن زمان کافی روشن بودن، پایین آمدن دما در پنل می‌تواند باعث ایجاد یخ در داخل شبکه‌ها شود. این تشکیل یخ مانع عبور جریان هوا می‌شود و تشکیل یخ افزایش می‌یابد و هوای محیط کمتر خنک می‌شود.

خنک‌کنندگی نامناسب

حتی اگر به اندازه کافی دما برای ایجاد یخ کافی نباشد، این جریان محدود شده هوا برای کولر گازی شما خوب نیست. دمای پایین پنل باعث می‌شود دمای سنسور محیطی پایین رفته و کولر به طور نامناسب روشن و خاموش شود و این به معنی سطح آسایش کم‌تر و پرداخت هزینه بالاتر است.

ایجاد آلرژی با فیلتر کثیف

اگر کسی در خانه شما از آسم یا آلرژی‌های تنفسی رنج می‌برد، مهم است که فیلترهای هوای کولر گازی را تمیز نگه دارید. یک فیلتر کثیف می‌تواند باعث ایجاد آلرژی در افرادی که در این محیط تنفس می‌کنند، شود. در صورت انباشته شدن گرد و غبار و عوامل آلرژی‌زا بر روی فیلتر کولر، آن ذرات آلرژی‌زا در هوایی که تنفس می‌کنید آزاد می‌شوند. با تمیز کردن فیلترها، هوای محیط در زمان کارکرد کولر تمیز خواهد شد.

  کولر گازی‌های داکت اسپلیت روشن نمی‌شوند یا سرد نیستند

خرابی اجزاء داخلی

فیلترهای کولر گازی در صورتی که به درستی نگهداری شوند، خرابی قطعات داخلی کمتر اتفاق خواهد افتاد. یک فیلتر هوای خوب به گرد و غبار و کثیفی اجازه ورود به اجزای داخلی کولر را نخواهد داد؛ یک فیلتر کثیف باعث فرسودگی و خرابی می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات جدی کولر گازی شود. شما ممکن است مجبور شوید یک یا دو سال زودتر کولر گازی خود را تعویض کنید، و احتمالا در این بین، برای تعمیر تهویه مطبوع خود نیز هزینه‌هایی را باید پرداخت کنید.

کاهش کارایی سیستم

اگر به خاطر هزینه، کولر گازی خود را تمیز نمی‌کنید، باید بدانید که در طولانی مدت مجبور به پرداخت هزینه بالایی خواهید شد. یک کولر گازی با فیلتر کثیف از برق بیشتری برای خنک کردن خانه شما استفاده می‌کند، و شما بیشتر هزینه قبض‌های مصرفی خود را پرداخت خواهید کرد.

نگهداری از کولر گازی

خوشبختانه، راه‌حل همه این مسائل ساده است. بسته به نوع فیلتر، شما فقط باید آن را به صورت دوره‌ای تمیز کنید. اگر سیستم تهویه مطبوع شما یک فیلتر قابل استفاده مجدد داشته باشد، باید با دقت آن را کنترل کنید تا اطمینان حاصل شود که کولر گازی در حداکثر کارایی محیط را خنک می‌کند. فیلتر را از پنل خارج کنید و آن را با آب بشویید و قبل از نصب، آن را به طور کامل خشک کنید. اگر فیلتر مرطوب را در جای خود قرار دهید، امکان تشکیل یخ و سایر مسائل در پنل وجود دارد. سعی کنید فیلتر را با پارچه خشک نکنید با این کار احتمالا به سطح ظریف آن آسیب می‌رسد.

  نصب کولر گازی و تصمیم در مورد محل مناسب

اگر کولر شما از فیلتر یک‌بار مصرف استفاده می‌کند، تعویض جایگزین‌هایی که به طور خاص برای سیستم شما طراحی شده‌اند، حیاتی است. این به آن معنی است که شما باید از مدل مخصوص به کولر خود استفاده کنید، نه یک فیلترهای هوای نامناسب. فیلترهای اصل ممکن است کمی قیمت بالاتری داشته باشند، اما فواید بیشتری در افزایش بهره‌وری و عملکرد کولر خواهید داشت.

به طور کلی ما توصیه می‌کنیم هر سه ماه برای تمیز کردن فیلترهای کولر اقدام کنید، اما این فرکانس تا حدی به نوع فیلتر مورد استفاده شما بستگی دارد. فیلترهای پیشرفته می‌توانند زمان بیشتری کارآیی داشته باشند.

نکته نهایی

هرگز کولر گازی را بدون فیلتر روشن نکنید. بدون فیلتر، گرد وغبار به قطعات داخلی پنل وارد می‌شوند و این قطعات در اثر کثیفی به خوبی کار نخواهند کرد. از طرف دیگر فیلترها را فقط با آب بشویید و از مواد تمیز کننده در هنگام تمیز کردن آن استفاده نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *