حالت گرمایش در کولر گازی

انواع کولر گازی در حالت گرمایش هم مانند حالت سرمایش، با به گردش درآوردن گاز فرئون گرما را منتقل می‌کنند. زمانی که کولر گازی در تابستان و در حالت سرمایش کار می‌کند، گاز فرئون گرما را از محیط داخل به بیرون منتقل کرده و باعث خنک شدن هوای داخل محیط می‌شود.

در کولر گازی‌هایی که حالت گرمایش دارند، جریان گاز برعکس شده و گرما از محیط بیرون، به وسیله شبکه لوله‌های کندانسور، جذب گاز فرئون شده و لوله‌های اواپراتور پنل گرم می‌شوند و با جریان پیدا کردن هوا از روی این لوله‌ها، هوا گرم شده و باعث گرم شدن هوای محیط می‌شود. زمانی که کولر در حالت سرما قرار دارد، به خاطر خنک شدن شبکه داخل پنل، رطوبت محیط تبدیل به آب شده و از لوله درین پنل خارج می‌شود، در حالت گرمایش، شبکه‌های کندانسور موجود در واحد خارجی رطوبت هوا را به آب تبدیل می‌کنند و باید برای واحد خارجی لوله‌ای در نظر گرفت تا این آب خارج شود.

در کولر گازی‌های دارای حالت گرمایش، قطعه‌ای به نام شیر برقی در واحد خارجی آن قرار دارد که باعث می‌شود جریان گاز برعکس شده و کولر گازی در حالت گرمایش کار کند. با تنظیم دما در بالاترین حد، کمپرسور به طور مداوم کار می‌کند و مصرف برق بالا خواهد رفت. می‌توان در لحظه ورود دمای بالایی را انتخاب کرد و بعد از گرم شدن محیط، دمای تنظیم شده را پایین آورد. در حالت گرمایش، اگر دما در یک محیط ۲۴ یا ۲۵ درجه باشد، افراد احساس سرما نخواهند کرد و مصرف برق کمتر خواهد شد.

  کولر گازی پنجره‌ای موثر، جمع و جور و ارزان

مشکلات انواع کولر گازی در حالت گرمایش

کولر گازی‌ها نیز مانند دیگر دستگاه‌ها به علت‌های مختلف ممکن است به صورت مطلوب کار نکنند. در زیر برخی از آنها آورده شده است.

مشکلات فیلترهای کثیف برای انواع کولر گازی

یکی از مواردی که باعث بد کار کردن انواع کولر گازی می‌شود، فیلترهای کثیف و عدم جریان مناسب هوا در شبکه‌های پنل و واحد خارجی خواهد بود. اگر کولر گازی به خوبی نگهداری و به موقع تمیز نشود، چه در حالت سرما و چه در حالت گرمایش نمی‌تواند به خوبی محیط را خنک و یا گرم کند. در مرحله اول فیلترها و شبکه‌های اواپراتور در پنل را بررسی کنید. شبکه‌های کندانسور هم اگر کثیف باشند، نمی‌توانند به خوبی گرما را به هوا منتقل کنند. همیشه سرویس به موقع کولر گازی را فرموش نکنید و در فواصل زمانی مشخص آن را تمیز کنید.

کم یا زیاد بودن گاز فرئون

از دیگر مشکلاتی که ممکن است به وجود آید، کم بودن گاز فرئون است. در حالت سرمایش در صورتی که حتی ۲۰ تا ۳۰ درصد گاز فرئون کم شود، هوای خروجی از پنل خنک خواهد بود و در زمان بیشتری محیط خنک می‌شود. اما در حالت گرمایش، کم بودن مقدار کمی از گاز فرئون، باعث می‌شود کولر گرمای خوبی نداشته باشد. مقدار گاز در حالت گرمایش باید در حد استاندارد باشد تا کولر بتواند محیط را گرم کند.

اگر کولر گازی در حالت سرمایش، خنکی داشته باشد و اما در حالت گرمایش دارای جریان هوای گرم نیست، باید گاز آن چک شود و مفدار گاز مورد نیاز به کولر شارژ شود.

  چه چیزی باید در مورد تعمیر کولرهای گازی بدانید

باید توجه داشته باشید اگر گاز فرئون بیشتر از حد استاندارد به انواع کولر گازی شارژ شود، عملکرد کولر گازی دچار اختلال خواهد شد و هم مصرف برق بالا خواهد رفت و هم خنکی و گرمای مطلوبی نخواهد داشت.

همیشه قبل از این که کولر را شارژ گاز کنید از این که نشتی نداشته باشد مطمئن شوید و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کنید. در صورتی که در لوله‌های کولر نشتی وجود داشته باشد، در زمان کوتاهی مجبور به پرداخت هزینه‌های شارژ گاز خواهید شد.

خرابی شیر برقی

یکی دیگر از مواردی که باعث خواهد شد کولر گازی بر روی حالت گرمایش نرود، عمل نکردن شیر برقی است. در بعضی از مواقع شیر برقی گیر کرده و نمی‌تواند جریان گاز را عوض کند و بر روی حالت گرمایش نمی‌رود. این اتفاق در پایان فصل سرد سال هم می‌تواند باعث بروز مشکل شود و کولر بر روی حالت سرما نرود.

شیر برقی دارای یک سیم پیچ است که در اثر عبور جریان برق، بوبینی که در داخل شیر برقی قرار دارد را به سمت خود می‌کشد و باعث عوض شدن جریان گاز می‌شود. اگر کولر گازی در حالت گرما قرار نگیرد سیم پیچ شیربرقی را هم باید به وسیله مولتی متر چک کرد و اگر سوخته و یا قطع شده باشد آن را تعویض کرد.

در بعضی از مواقع سیم پیچ خوب عملکرده و اما بوبین داخل گیر کرده و نمی‌تواند جابجا شود. در هنگام تعویض شیر برقی، گاز کولر باید تخلیه شده و بعد از تعویض، لوله‌های کولر را با گاز ازت شستشو داده و بعد از آن به وسیله پمپ وکیوم هوای داخل لوله‌ها را تخلیه کنید و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.

  7 مزیت استفاده از کولر گازی

نکته پایانی

البته باید توجه داشته باشید که در حالت گرمایش کمپرسور کار کرده تا گاز بتواند جریان داشته باشد و برق مصرفی مانند حالت سرمایش خواهد بود. در کولرهای گازی داکت اسپلیت در داخل پنل یک شبکه لوله کوئل وجود دارد که آب گرم که از موتور خانه و یا پکیچ در ساختمان می‌آید از داخل آن عبور کرده و با قرار دادن کولر در حالت فن و عبور جریان هوا از روی لوله‌های کوئل، باعث گرم شدن هوای محیط می‌شود. کولرهای داکت اسپلیت در فصول سرد سال بسیار کمتر از انواع دیگر کولرهای گازی برق مصرف می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *