حالت گرمایش در کولر گازی

کولر گازی در حالت گرمایش هم مانند حالت سرمایش با به گردش درآوردن گاز فرئون گرما را منتقل می‌کند. در زمانی که کولر گازی در تابستان و در حالت سرمایش کار می‌کند، گرما را از محیط داخل به بیرون منتقل کرده و باعث خنک شدن هوای داخل محیط می‌شود.

در کولر گازی‌هایی با داشتن حالت گرمایش جریان گاز برعکس شده و گرما از محیط بیرون به وسیله شبکه لوله‌های کندانسور جذب گاز فرئون شده و در پنل، لوله‌های اواپراتور گرم شده و با جریان پیدا کردن هوا از روی این لوله‌ها، گرم شده باعث گرم شدن هوای محیط می‌شود.

در کولر گازی‌های دارای گرمایش قطعه‌ای به نام شیر برقی در واحد خارجی آن قرار دارد که باعث می‌شود جریان گاز برعکس شده و کولر گازی در حالت گرمایش کار کند.

مشکلات کولر گازی در حالت گرمایش

یکی از مواردی که باعث بد کار کردن کولر گازی می‌شود، فیلترهای کثیف و عدم جریان مناسب هوا خواهد بود. اگر کولر گازی به خوبی نگهداری نشود و به موقع تمیز نشود، چه در حالت سرما و چه در حالت گرمایش نمی‌تواند به خوبی محیط را خنک و یا گرم کند. در مرحله اول فیلترها و شبکه‌های اواپراتور را بررسی کنید. شبکه‌های کندانسور هم اگر کثیف باشند نمی‌توانند به خوبی گرما را به هوا منتقل کنند. همیشه تمیز کردن کولر گازی را فرموش نکنید و در فواصل زمانی مشخص آن را تمیز کنید.

از دیگر عوامل کم بودن گاز فرئون است. در حالت سرمایش در صورتی که حتی ۲۰ تا ۳۰ درصد گاز فرئون کم شود، هوای خروجی از پنل خنک خواهد بود و در زمان بیشتری محیط خنک می‌شود. اما در حالت گرمایش کم بودن مقدار کمی از گاز فرئون کولر نمی‌تواند گرمای خوبی داشته باشد. مقدار گاز باید در حد استاندارد باشد تا کولر بتواند محیط را گرم کند.

اگر کولر گازی در حالت سرمایش، خنکی داشته باشد و اما در حالت گرمایش دارای جریان هوای گرم نیست، باید گاز آن چک شود و مفدار گاز مورد نیاز آن به کولر شارژ شود.

باید توجه داشته باشید اگر گاز فرئون بیشتر از حد استاندارد به کولر گازی شارژ شود، عملکرد کولر گازی دچار اختلال خواهد شد و هم مصرف برق بالا خواهد رفت و هم خنکی و گرمای مطلوبی نخواهد داشت.

همیشه قبل از این که کولر را شارژ گاز کنید از این که نشتی نداشته باشد مطمئن شوید و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کنید.

یکی دیگر از مواردی که باعث خواهد شد کولر گازی بر روی حالت گرمایش نرود، عمل نکردن شیر برقی است. در بعضی از مواقع شیر برقی گیر کرده و نمی‌تواند جریان گاز را عوض کند و بر روی حالت گرمایش نمی‌رود. این اتفاق در پایان فصل سرد سال هم می‌تواند باعث بروز مشکل شود و کولر نتواند سرما داشته باشد.

شیر برقی دارای یک سیم پیچ است که در اثر عبور جریان برق بوبینی که در داخل شیر برقی است را به سمت خود می‌کشد و باعث عوض شدن جریان گاز می‌شود. اگر کولر گازی در حالت گرما قرار نگیرد سیم پیچ شیربرقی را هم باید به وسیله مولتی متر چک کرد و اگر سوخته و یا قطع شده باشد آن را تعویض کرد.

در بعضی از مواقع سیم پیچ خوب عملکرده و اما بوبین داخل گیر کرده و نمی‌تواند جابجا شود. در هنگام تعویض شیر برقی، گاز کولر باید تخلیه شده و بعد از تعویض، لوله‌های کولر را با گاز ازت شستشو داده و بعد از آن به وسیله پمپ وکیوم هوای داخل لوله‌ها را تخلیه کنید و بعد از آن اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.

البته باید توجه داشته باشید که در حالت گرمایش کمپرسور کار کرده تا گاز بتواند جریان داشته باشد و برق مصرفی مانند حالت سرمایش خواهد بود. در کولرهای گازی اکت اسپلیت در داخل پنل یک شبکه لوله کوئل وجود دارد که آب گرم که از موتور خانه و یا پکیچ در ساختمان می‌آید از داخل آن عبور کرده و با قرار دادن کولر در حالت فن و عبور جریان هوا از روی لوله‌های کوئل باعث گرم شدن هوای محیط می‌شود. کولرهای داکت اسپلیت در فصول سرد سال بسیار کم‌تر از انواع کولر دیگر برق مصرف می‌کند.