مشکلات متداول کولر گازی چه چیزهایی را می‌توانید خودتان درست کنید

کولر گازی واقعا یک اعجاز مدرن است. زمانی که دما در طول تابستان افزایش پیدا می‌کند، این دستگاه آرامش خانواده ما را تامین می‌کند. اغلب ما، اطلاعاتی در مورد کارکرد کولر گازی نداریم. با این حال، زمانی که این وسیله کار نکند، تحمل هوای گرم تابستان تقریبا غیر ممکن خواهد بود. اگر هوای خارج شده از پنل به اندازه کافی سرد نیست، شاید خودتان بتوانید مشکل خنک نکردن کولر گازی را بر طرف کنید.

خبر خوب این است که همه مشکلات سیستم تهویه مطبوع، تنها با تماس با یک تعمیرکار کولر گازی برطرف نخواهد شد، شما هم می‌توانید خودتان برخی از مشکلات را برطرف کنید و هم در هزینه‌ها و هم زمان صرفه جویی کنید. با کمی راهنمایی و انگیزه، اغلب صاحبان خانه می‌توانند برخی از نقص‌های کولرهای گازی را حل کنند و آن را دوباره راه‌اندازی کنند. نه تنها مقداری پول پس‌انداز خواهید کرد، شما برای خانواده‌تان یک قهرمان خواهید بود.

از طرف دیگر، تعمیراتی وجود دارند که به آموزش و دانش افراد متخصص و ماهر نیاز دارند. هرگز نباید امنیت شخصی خود و یا امنیت خانواده خود را فدا کنید. در این مقاله در مورد برخی اصلاحات و راه‌حل‌های مشترک بحث خواهیم کرد که شما می‌توانید در سیستم تهویه مطبوع خود انجام دهید، همچنین برخی از این مشکلات را بهتر است افراد حرفه‌ای انجام دهند.

بر طرف کردن مشکل خنک نکردن کولر گازی

هوای بیرون گرم است و کولر را روشن می‌کنید، فن داخل روشن شده و هیچ باد خنکی وجود ندارد. یا این که هیچ چیز روشن نمی‌شود و به نظر می‌رسد برق به آن متصل نیست.

  تنظیم دمای کولر گازی در زمستان

بررسی دمای تنظیم شده

بسیاری از اوقات مردم به دمای تنظیم شده نگاه نمی‌کنند و وقتی که خانه فورا خنک نمی‌شود دچار وحشت می‌شوند. راه‌حل ساده است، دمای تنظیم شده را پایین‌تر بیاورید. اگر  مشکل خنک نکردن کولر گازی این مورد باشد، کندانسور فعال خواهد شد و چرخه خنک سازی آغاز می‌شود. اگر این مساله مشکل شما را حل نمی‌کند، زمان آن رسیده که عوامل دیگر را بررسی کنید.

بازدید فیوز برق کولر گازی

کولرهای گازی مقادیر زیادی برق مصرف می‌کنند و می‌توانند باعث پریدن فیوز شوند. این امر به ویژه در خانه‌های قدیمی‌تر صادق است. اگر کولر روشن نمی‌شود، به سراغ جعبه فیوز بروید و آن را چک کنید اگر فیوز برق را قطع کرده باشد آن را دوباره وصل کنید. وقتی که فیوز روشن می‌شود دستگاه روشن خواهد شد و دوباره محیط را خنک خواهد کرد. البته توجه داشته باشید در برخی از مواقع اجزاء داخلی فیوز خراب می‌شوند و فیوز زودتر از حالت استاندارد، برق را قطع می‌کند. اگر این مساله مشکل شما را حل نکرد، ممکن است زمان تماس با یک متخصص باشد.

اگر کولر پس از امتحان کردن راه‌حل‌های بالا روشن نشود ممکن است مشکل شما جدی‌تر باشد. کمپرسور یا خرابی برد کنترل نیز می‌تواند موجب کار نکردن کولر گازی شما شود و باید توسط یک تکنسین سیستم تهویه تایید شده تعمیر شود.

کولر گازی با خنک کنندگی کم

شما تصمیم گرفته‌اید که کولر را روشن کنید، سیستم روشن است، اما باد آن خنک نیست و به نظر نمی‌رسد که خانه شما را خنک کند.

  10 راه صرفه جویی در انرژی مصرفی کولر گازی

چک کردن و تنظیم دما

یک‌بار دیگر بهتر است به سراغ دمای تنظیم شده بروید. دمای تنظیم شده را بر روی حداقل بیاورید. اجازه دهید سیستم تغییر را ثبت کرده و مدتی به کار خود ادامه دهد، تا بتواند دمای هوای محیط را خنک کند. اگر هوا خنک‌تر شد، پس مشکل شما تنظیم نامناسب دما بوده و کولر گازی ایرادی ندارد، اگر باز هم خنک نکرد، باید به سراغ بخش‌های دیگر بروید.

تمیز کردن فیلترها و شبکه خنک کننده

درب پنل داخلی کولر گازی را باز کنید و فیلترها را بررسی کنید، در صورت کثیف بودن، آنها را با آب تمیز کنید. بعد از آن به سراغ اواپراتور (شبکه لوله های مسی) بروید و آن را با استفاده از یک قلم مو تمیز کنید تا تمام مجراهای هوا باز شوند و جریان هوا بتواند از داخل آنها عبور کند. کولر را روشن کنید و خنک کنندگی آن را چک کنید، اگر این کار مشکل را حل نکرد، شبکه‌های واحد خارجی را هم تمیز کنید تا هوا بخوبی از داخل آنها بتواند جریان داشته باشد.

زمانی که یک کولر گازی به اندازه کافی سرد کننده نیست، یا اصلا سرمایی وجود ندارد، می‌تواند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد. یکی از این مشکلات می‌تواند وجود نشتی در مدار چرخش گاز مبرد باشد، که باعث کم شدن گاز مبرد و در برخی مواقع خالی شدن آن باشد. اگر این مورد صدق می‌کند، یک تکنسین تعمیر کولر گازی را صدا کنید.

شاید ساده‌ترین راه تعمیر یک کولر گازی نگهداری مناسب از آن قبل از خراب شدن باشد. با انجام نگهداری سالیانه، می‌توان بازده کولر خود را بهبود بخشید و همچنین عملکرد مناسب را برای سال‌ها تضمین کرد. در زمان سرویس کولر گازی سالیانه، تمیز کردن و بازدید گاز مبرد و دیگر بخش‌های کولر انجام خواهد شد که از مشکلات زیادی جلوگیری خواهد کرد.

  عیب یابی برد الکترونیکی کولر گازی

اگر در حال برنامه‌ریزی برای انجام هر گونه تعمیر و نگهداری هستید، مطمئن شوید که تمامی نکات ایمنی را رعایت می‌کنید. قبل از هر کاری برق دستگاه را قطع کنید و در صورت نیاز با یک متخصص تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *