کولر گازی چطور رطوبت محیط را کم می‌کند

چه در خانه، دفتر و یا هر مکان دیگری که می‌خواهید هوای آن جا را خنک و خشک کنید، کولر گازی برای شما کارساز خواهد بود و می‌تواند در کنار خنک کردن، رطوبت محیط را هم کم کند. بگذارید نگاهی نزدیک‌تر به این وسیله بیندازیم و ببینیم چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد.

کولر گازی چگونه رطوبت محیط را کم می‌کند

اول از همه، شما باید برخی تعاریف پایه را درک کنید. یک کولر گازی وسیله‌ای است که دمای هوا را به منظور حفظ دمای مناسب در یک محیط تنظیم می‌کند. این کار را با خنک کردن هوا از طریق انتقال دما از اتاق به وسیله عبور دادن هوا از داخل شبکه‌های پنل انجام می‌دهد. گاز مبرد در پنل از حالت مایع به بخار تبدیل می‌شود و این فرایند به گرما نیاز دارد و این گرما را از هوای محیط می‌گیرد.

از طرف دیگر، با کارکرد کولر گازی در محیط رطوبت نیز از هوا جدا شده و بر روی لوله‌های شبکه اواپراتور در پنل جمع می‌شود. با جمع شدن رطوبت در پنل کولر گازی، رطوبت محیط کم خواهد شد ولی به خاطر قرار گیری پنل در داخل محیط این رطوبت در داخل جمع می‌شود. در هر پنل کولر، منبعی برای جمع آوری آب تعبیه شده و در انتهای آن، محل قرار گیری لوله تخلیه آب (درین) قرار دارد. کولر گازی دستگاهی است که رطوبت هوای داخل را کاهش می‌دهد.

کولر گازی باعث خنک شدن هوا و کاهش رطوبت آن در همان زمان می‌شود. این دستگاه‌ها فقط دما و رطوبت هوا را تغییر نمی‌دهند بلکه هوا را هم به گردش در می‌آورند و با عبور از فیلترها آن را تمیز می‌کنند. به منظور حصول اطمینان از این که هوا سالم بماند، کولر با گردش هوا به حفظ کیفیت مناسب هوا کمک خواهد کرد.

حالت رطوبت‌گیر در کولر گازی

کولر گازی می‌تواند بدون این که هوا را خنک کند، فقط رطوبت را از هوا بگیرد. در این حالت کمپرسور روشن شده و فن پنل داخلی با سرعت بسیار کم کار می‌کند. تا زمانی که رطوبت در محیط داخل وجود داشته باشد، فن هوا را با جریان کم از روی شبکه‌های اواپراتور پنل عبور می‌دهد. در حالت رطوبت گیر کولر گازی هوا را خنک نمی‌کند و فقط رطوبت محیط را کم می‌کند. با کم شدن رطوبت هوای محیط مطبوع خواهد شد، بدون این که احساس سرما ایجاد شود.

این به این معنی است که شما می‌توانید از کولر گازی در شرایط آب و هوایی شرجی و مرطوب استفاده کنید وقتی که یک رطوبت‌گیر ساده مناسب نخواهد بود. برای مثال، در طول تابستان، یک رطوبت‌گیر معمولی به خاطر بالا بردن دمای اتاق باعث ناراحتی شما خواهد شد.

با این که این درست است که کاهش رطوبت در هوا تبخیر را از پوست شما افزایش خواهد داد، دستگاه‌های رطوبت گیر هنوز گرمای بیشتری به اتاق اضافه می‌کند. رطوبت گیرهای معمولی باعث گرم شدن هوا خواهند شد، حتی اندک. از این رو، استفاده از آنها در صورتی که باعث گرم شدن هوا شود، مناسب نخواهد بود.

از طرف دیگر، کولرگازی با کم کردن رطوبت محیط هنوز به شما آرامش مورد نیاز را می‌دهد. هوای خشک‌تر به بدن شما کمک می‌کند کمتر عرق کند و شما ناراحتی ناشی از رطوبت را نداشته باشید. در عین حال دمای اتاق در سطوح راحت حفظ خواهد شد.

یک کولر گازی نیز به خودی خود در حالت سرمایش، رطوبت را هم از محیط می‌گیرد و می‌تواند رطوبت هوا را کاهش دهد، فرآیند چگالش گرما را از بین می‌برد، که به این معنی است انرژی کمتری مورد نیاز خواهد بود تا هوا خنک شود. شما برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و داشتن هوای بدون رطوبت به یک کولر گازی نیاز خواهد داشت. آنها با عبور دادن هوا از روی فیلترها باعث تمیز شدن هوا خواهند شد. البته باید توجه داشته باشید فیلترها را به موقع تمیز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.