کولر گازی چطور رطوبت محیط را کم می‌کند

چه در خانه، دفتر و یا هر مکان دیگری که می‌خواهید هوای آن جا را خنک و خشک کنید، کولر گازی برای شما کارساز خواهد بود و می‌تواند در کنار خنک کردن، رطوبت محیط را هم کم کند. بگذارید نگاهی نزدیک‌تر به این وسیله بیندازیم و ببینیم چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد.

اگر زمانی که کولر گازی روشن است، رطوبت زیادی در محیط وجود دارد، در مقاله کم نشدن رطوبت محیط در زمان روشن بودن کولر گازی شما می‌توانید دلایل این مشکل را مطالعه کنید.

کولر گازی چگونه رطوبت محیط را کم می‌کند

اول از همه، شما باید برخی تعاریف پایه را درک کنید. یک کولر گازی وسیله‌ای است که دمای هوا را به منظور حفظ دمای مناسب در یک محیط تنظیم می‌کند. این کار را با خنک کردن هوا از طریق انتقال دما از اتاق به وسیله عبور دادن هوا از داخل شبکه‌های پنل انجام می‌دهد. گاز مبرد در پنل از حالت مایع به بخار تبدیل می‌شود و این فرایند به گرما نیاز دارد و این گرما را از هوای محیط می‌گیرد.

از طرف دیگر، با کارکرد کولر گازی در محیط، رطوبت نیز از هوا جدا شده و بر روی لوله‌های شبکه اواپراتور در پنل جمع می‌شود. با جمع شدن رطوبت در پنل کولر گازی، رطوبت هوای محیط کم خواهد شد ولی به خاطر قرار گیری پنل در داخل محیط، این رطوبت در داخل جمع می‌شود. در هر پنل کولر، منبعی برای جمع‌آوری آب تعبیه شده و در انتهای آن، محل قرار گرفتن لوله تخلیه آب (درین) قرار دارد. در حالت سرد، کولر گازی دستگاهی است که رطوبت هوای داخل را کاهش می‌دهد.

  رابطه کولر گازی و سلامت شما

کولر گازی باعث خنک شدن هوا و کاهش رطوبت آن در همان زمان می‌شود. این دستگاه‌ها فقط دما و رطوبت هوا را تغییر نمی‌دهند بلکه هوا را هم به گردش در می‌آورند و با عبور از فیلترها آن را تمیز می‌کنند. به منظور حصول اطمینان از این که هوا سالم بماند، کولر با گردش هوا به حفظ کیفیت مناسب هوا کمک خواهد کرد.

حالت رطوبت‌گیر در کولر گازی

با انتخاب حالت رطوبت‌گیر، کولر گازی می‌تواند بدون این که هوا را خنک کند، فقط رطوبت را از هوا بگیرد. در این حالت کمپرسور روشن شده و فن پنل داخلی با سرعت بسیار کم کار می‌کند. تا زمانی که رطوبت در محیط داخل وجود داشته باشد، فن هوا را با جریان کم از روی شبکه‌های اواپراتور پنل عبور می‌دهد.

در حالت رطوبت‌گیر، کولر گازی هوا را خنک نمی‌کند (در این حالت، میزان خنک کردن کولر بسیار کم است) و فقط رطوبت محیط را کم می‌کند. با کم شدن رطوبت، هوای محیط مطبوع خواهد شد، بدون این که احساس سرما ایجاد شود. این به این معنی است که شما می‌توانید از کولر گازی در شرایط آب و هوایی شرجی و مرطوب استفاده کنید، وقتی که یک رطوبت‌گیر ساده مناسب نخواهد بود.

از طرف دیگر، کولرگازی با کم کردن رطوبت محیط هنوز به شما آرامش مورد نیاز را می‌دهد. هوای خشک‌تر به بدن شما کمک می‌کند کمتر عرق کند و شما ناراحتی ناشی از رطوبت بالای هوا را نداشته باشید. در عین حال دمای اتاق در سطح مطلوب حفظ خواهد شد.

تنظیم کولر گازی در حالت رطوبت‌گیر

برای انتخاب حالت‌های مختلف در انواع کولر گازی دکمه‌ای وجود دارد. با استفاده از دکمه MODE می‌توان کولر را در حالت سرد (COLD)، گرم (در صورتی که کولر گازی این قابلیت را داشته باشد)، فن (FAN) و رطوبت‌گیر (Dry) تنظیم کرد. بر روی صفحه نمایش کنترل یا به صورت نوشته Dry یا یک قطره آب نشان داده می‌شود.

  سیستم‌های تهویه مطبوع و اهمیت آن

یک کولر گازی نیز به خودی خود در حالت سرمایش، علاوه بر خنک کردن هوا، رطوبت را هم از محیط می‌گیرد و می‌تواند رطوبت هوا را کاهش دهد، این فرآیند چگالش گرما را از بین می‌برد، که به این معنی است انرژی کمتری مورد نیاز خواهد بود تا هوا خنک شود. شما برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و داشتن هوای بدون رطوبت به یک کولر گازی نیاز خواهد داشت. آنها با عبور دادن هوا از روی فیلترها باعث تمیز شدن هوا خواهند شد. البته باید توجه داشته باشید فیلترها را به موقع تمیز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *