انتخاب کولر گازی خورشیدی
از آنجا که مردم به دنبال روش‌های کارآمدتر و سازگار زیست‌محیطی انرژی می‌گردند، محققین به طور فزاینده‌ای به روش‌های جدیدی برای استفاده از انرژی خورشیدی روی‌ آورده‌اند.از آنجایی که ماه‌های تابستان زمانی هستند که انرژی خورشیدی زیادی در دسترس است و ما در آن زمان بیشتر از کولر گازی استفاده می‌کنیم، سیستم‌های تهویه هوای خورشیدی، پتانسیل کاهش مصرف انرژی مرسوم ما را دارند. اکنون انواع متنوعی از کولرهای گازی خورشیدی تجاری موجود هستند.

اما آنها چقدر کارآمد هستند و چه زمانی باید به دنبال انتخاب یک کولر گازی خورشیدی باشید؟

در حال حاضر، دو نوع کولر گازی خورشیدی در بازار می‌توانید پیدا کنید

کولر گازی خورشیدی ترکیبی، از سلول‌های فتوولتائیک (PV) و باتری جریان مستقیم (DC) هستند. کولر گازی همانند یک سیستم معمولی عمل می‌کند، اما برق آن با انرژی خورشید تامین می‌شود. هنگامی که انرژی خورشیدی کافی نیست، الکتریسیته باتری‌های شارژ شده، برق دستگاه را تامین می‌کنند.

کولر گازی خورشیدی بدون باتری، تنها تفاوت این نوع در این است که آنها فقط با پانل‌های خورشیدی کار می‌کنند. هنگامی که انرژی خورشیدی در دسترس نیست، می‌توانید آنها را به سادگی به برق شهری وصل کنید و از آن استفاده کنید.

هر دو نوع کولر گازی به پنل‌های خورشیدی متکی هستند تا انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل کنند. یک راه دیگر سیستمی است که از نور خورشید برای گرم کردن مستقیم آب و یا مایع دیگر استفاده می‌کند. سپس مایع داغ برای پاک کردن گرما از یک ساختمان از طریق پمپ حرارتی استفاده می‌شود. تکنولوژی‌های دیگر نیز وجود دارند، اما در عین حال، سیستم‌های هیبریدی و جذب انرژی خورشیدی، مقرون به صرفه و کارآمدتر برای مصرف‌کننده خانگی هستند.

عوامل موثر در انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی خورشیدی

شما نیاز خواهید داشت اندازه کولر گازی خورشیدی که به آن نیاز دارید را بدست آورید. عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از :

اندازه خانه شما: برای خانه‌های بزرگ‌تر، ظرفیت کولر گازی باید بالاتر باشد. اگر یک خانه چند طبقه دارید پس ممکن است به چند کولر گازی برای مناطق مختلف نیاز داشته باشید.

ارتفاع سقف: اگر سقف بلند داشته باشید، کولر شما به تولید هوای خنک کافی برای حفظ دمای مناسب در هر اتاق نیاز دارد و باید ظرفیت بیشتری نسبت به خانه‌های با سقف کوتاه داشته باشد.

تعداد پنجره‌ها: پنجره‌ها می‌توانند تا ۴۰ درصد گرمای داخل خانه را افزایش دهند. پس باید زمانی که یک کولر گازی خورشیدی را انتخاب می‌کنید به این نکته هم توجه کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، شما به ۱ تا ۱.۵ کیلووات انرژی در هر متر مربع برای خنک کردن نیاز خواهید داشت.

انتخاب کولر مناسب برای خانه

دستگاه‌های تهویه مطبوع خورشیدی از انرژی خورشید برای تامین برق استفاده می‌کنند تا بتوانند برق مصرفی خود را تامین کنند. انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع که از نور خورشید برای تامین انرژی خود استفاده کند بستگی مستقیم به هزینه‌ای که شما برای این گونه سیستم‌ها در نظر می‌گیرد، دارد.

اینها برخی از گزینه‌های موجود هستند

یک کولر آبی معمولی از برق بسیار کمی استفاده می‌کند و سیستم سلول خورشیدی کوچک ممکن است قادر به تولید تمام قدرت مورد نیاز برای راه‌اندازی آن باشد. عیب این کولرهای آبی این است که تنها برای استفاده در آب و هوای خشک مناسب هستند.

پانل‌های خورشیدی شما می‌توانند به یک کولر آبی معمولی کمک کنند و برق مورد نیاز برای راه‌اندازی سیستم را تامین کند.

کولر گازی اینورتر در مقابل انواع معمولی برق کمتری استفاده می‌کند و می‌توان آنها را با استفاده از تعداد نه چندان زیاد سلول‌های خورشیدی راه‌اندازی کرد. البته برای استفاده از این نوع تهویه مطبوع احتیاج به باتری‌های پشتیبان خواهید داشت تا در زمان‌هایی که کولر احتیاج به مصرف بیشتر برق دارد بتواند انرژی اضافه را تامین کند.

هم چنین فراموش نکنید که انتخاب عایق خانه، پرده‌ها، کرکره‌ها، سایبان‌ها و محصولات دیگر وابستگی شما را به دستگاه‌های خنک‌کننده کاهش می‌دهد. با جلوگیری از اتلاف انرژی و با بستن راه‌های ورود و خروج هوا، انرژی کمتری برای خنک کردن محیط نیاز خواهید داشت. از طرف دیگر با نصب پنل‌های خورشیدی، در مواقعی که به خنک کردن هوا نیازی نیست، برق تولید شده را می‌توان به دستگاه‌های دیگر برقی خانه متصل کرد.

 

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

 

[contact-form][contact-field label=”نام” type=”name” required=”1″][contact-field label=”ایمیل” type=”email” required=”1″][contact-field label=”وب‌گاه” type=”url”][contact-field label=”پیام” type=”textarea”][/contact-form]