رابطه کولر گازی و سلامت شما

در روزهای گرم سال که روزها طولانی‌تر شده و دمای هوا بالا می‌رود در هر خانه‌ای کولر گازی یک وسیله ضروری خواهد بود. می‌توانید حالت‌های مختلفی را برای آن تنظیم کنید تا بهترین دما را در محیط داخل داشته باشید. برای روزهایی که دمای هوا زیاد بالا نیست می‌توانید کولر گازی را بر روی حالت پنکه قرار دهید، تا مانند یک پنکه هوای محیط را به گردش درآورد و تحمل گرما را آسان‌تر کرده و هوا را تمیزتر کند. رابطه کولر گازی و سلامت محیط، رابطه‌ای مستقیم است و کولر می‌تواند هوای محیط را تمیز کند.

در زمان روشن بودن کولر گازی چه بر روی حالت پنکه باشد و یا در حالت سرمایش با جریان پیدا کردن هوا و گذشتن آن از فیلترها، باعث خواهد شد هوای محیط خانه از ذرات و گرد و غبار تمیز شود و آنها بر روی فیلتر جمع شوند. از جهت دیگر زمانی که شما از کولر گازی در حالت سرمایش استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید تا دمای مناسب را برای آن تنظیم کنید تا مشکلاتی برای شما ایجاد نشود. اگر دما را بر روی پایین‌ترین حد تنظیم کنید باعث مشکلاتی خواهد شد.

وقتی شما در یک محیط گرم باشید و عرق کرده باشید، به یک محیط بسیار سرد بروید، احتمال سرما خوردگی شما زیاد خواهد بود. از طرف دیگر وقتی شما کولر گازی را در درجات پایین (۱۸ درجه) تنظیم می‌کنید، کولر برای رساندن دمای محیط به درجه تنظیمی شما باید زمان بیشتری کار کند که هم مصرف برق بالا خواهد رفت و هم استهلاک قطعات آن بالا رفته و احتمال خرابی زود هنگام آنها وجود خواهد داشت.

  محافظت از کولر گازی

رابطه کولر گازی و سلامت با تنظیم دما و نگهداری مناسب

همیشه محیط داخل خانه را در حد متوسط تنیظم کنید تا کمپرسور کولر گازی در فواصل زمانی خاموش و روشن شده و احتمال گرم شدن آن و احتمال خرابی آن پایین بیاید. زمانی که شما کولر را در کمترین درجه تنظیم می‌کنید کمپرسور به طور مداوم روشن خواهد بود و برق زیادی را مصرف خواهد کرد.

زمانی که از یک کولر گازی استفاده می‌کنید، سعی کنید تفاوت دمای داخل و خارج را تا سطح معقولی حفظ کنید. کولر خود را خیلی در درجه پایین تنظیم نکنید. با این کار بدن شما مجبور نیست اختلاف دمایی بالایی را تحمل کند و احتمال سرماخودگی پایین خواهد آمد. اگر دما را تا حد ممکن پایین تنظیم کنید خیلی زود هوای داخل خانه سرد شده و شما مجبور خواهید بود کولر را خاموش کنید. بعد از مدتی که کولر خاموش بود دوباره هوای داخل گرم می‌شود و شما باید کولر را روشن کنید. این کار هم برای بدن شما مضر است و هم برای کولر گازی.

استفاده از کولر گازی باعث خواهد شد هوای محیط تمیز شود و گرد و غبار و ذرات معلق در هوا کم شود. البته این امر زمانی اتفاق خواهد افتاد که فیلترهای پنل کولر شما تمیز باشند تا بتوانند ذرات مضر را از هوای محیط جمع‌آوری کنند. اگر فیلترها در فواصل زمانی مناسب تمیز نشوند، کولر نمی‌تواند هوای محیط را تمیز کند و به کولر هم فشار بیشتری وارد خواهد شد.

کولر گازی برای افرادی که دارای حساسیت فصلی هستند یک وسیله مفید خواهد بود. کولر هوا را به جریان انداخته و به وسیله فیلترها ذرات معلقی که باعث تشدید حساسیت می‌شوند را از هوا می‌گیرد، در نتیجه هوای محیط تمیز خواهد بود و عوامل حساسیت‌زا از محیط کم خواهد شد.

  دمپر پنل کولر گازی چیست و چگونه می‌توان از آن به طور موثر استفاده کرد

کولرهای گازی در عین حالی که هوای محیط را خنک می‌کنند، رطوبت محیط را هم کم می‌کنند. محیط‌های با رطوبت بالا برای سلامتی مناسب نیستند و میکروب‌ها و عوامل بیماری در محیط‌های مرطوب بیشتر رشد می‌کنند و انتقال پیدا می‌کنند. در مکان‌هایی که رطوبت بالا است استفاده از کولر گازی باعث کم شدن رطوبت و در نتیجه ایجاد محیط مطبوعی خواهد شد.

اگر در محیط‌های خشک از کولر گازی استفاده می‌کنید و بیشتر وقت خود را در محیط‌هایی هستید که در آنها کولر گازی هوا را خنک می‌کند، باید در طول روز به اندازه کافی آب بخورید تا آبی که از طریق پوست شما تبخیر می‌شود را بتوانید جبران کنید.

نتیجه

به طور کلی کولر گازی با گرفتن گرد و غبار وذرات معلق هوای محیط را تمیز می‌کند و از طرف دیگر رطوبت را هم پایین می‌آورد که تمامی این موارد باعث خواهد شد محیطی سالم داشته باشید. فقط باید توجه کنید که دمای مناسبی را برای آن تنظیم کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *