واحد خارجی کولر گازی چطور کار می کند

به طور خلاصه، واحد خارجی کولر گازی ، کندانسور، پروانه فن، موتور فن، نیمی از یک کولر گازی است که از یک کمپرسور برای فشرده کردن گاز مبرد و لوله‌های خنک‌کننده استفاده می‌کند.

فرآیند فشرده‌سازی و سپس تراکم گاز مبرد، تبدیل گاز به مایع نیز باعث انتقال حرارت از گاز مبرد در هوای آزاد می‌شود. ما این فرآیند را با جزییات زیر توضیح می‌دهیم.

نیمی از سیستم کولر گازی واحد خارجی آن است که از کمپرسور، لوله‌های خنک کننده یا کندانسور و یک فن خنک‌کننده تشکیل شده است. خود کمپرسور قابل‌مشاهده نیست مگر اینکه پوشش واحد خارجی برداشته شود.

نحوه کار واحد خارجی کولر گازی برای انتقال حرارت از داخل خانه به بیرون

کمپرسور کولر گازی ، موتوری است که گاز مبرد را از طریق یک لوله با قطر بزرگ که از پنل داخلی می‌آید و حرارت فضای داخل را به همراه دارد، متراکم می‌کند و تبدیل به یک مایع با فشار زیاد و حرارت بالا می‌کند. بعد از متراکم شدن گاز، مایع که دارای دمای زیادی هم هست به سمت لوله‌های کندانسور هدایت می‌شود.

با جریان پیدا کردن گاز که تبدیل به مایع شده در لوله‌های کندانسور، حرارت خود را از دست می‌دهد. همیشه گرما از محیط گرم‌تر به محیط خنک‌تر انتقال پیدا می‌کند. موتور فن با چرخاندن پروانه باعث می‌شود جریان هوای شدیدی از لوله‌های کندانسور عبور کند. این جریان هوا به انتقال بهتر گرما از لوله‌های کندانسور به بیرون کمک می‌کند.

گاز مبرد که توسط کمپرسور تحت فشار قرار گرفته و با عبور از لوله‌های کندانسور گرمای آن هم کاهش پیدا کرده از طریق لوله کوچک‌تر به سمت پنل داخلی جریان پیدا می‌کند.

  علت داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

برخی از دلایل کار نکردن کمپرسور

کمپرسور در واحد خارجی کولر گازی قرار دارد و قطعه‌ای است در بسته، که بنا به فرم ساخت آن از دوام بالایی برخوردار است و بندرت خراب می‌شود. نواسانات برق، کم بودن فشار گاز مبرد، کثیف بودن شبکه کندانسور و عواملی از این قبیل را می‌توانیم از عوامل خرابی کمپرسور نام ببریم.

اگر فکر می‌کنید که کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند یا سوخته است و به تعویض نیاز دارد.

مراقب باشید: قبل از این که فرض کنید کمپرسور یا کل دستگاه کولر گازی به تعویض نیاز دارد، باید مطمئن شوید که قبل از تعویض آن، مشکلات ساده و کم‌هزینه مانند خرابی یک خازن راه‌انداز، سوئیچ رله، یا حتی فقط یک سیم یا یک مولفه مشابه را چک کرده‌اید.

حتی یک سر سیم سولفاته و سوخته می‌تواند کمپرسور را از کار انداخته و باعث نرسیدن برق پر قدرت به آن شود. از طرف دیگر کنتاکتورها را چک کنید تا مطمئن شوید جریان برق برقرار باشد.

حتی با برداشتن پوشش‌های واحد خارجی کولر گازی قادر به دیدن داخل کمپرسور نخواهید بود: یک کمپرسور وسیله‌ای آب‌بندی شده‌است. یعنی یک قطعه فلزی سیاه رنگ که به آن لوله‌های مسی و چند سیم متصل شده است.

در برخی شرایط کمپرسور کار می‌کند اما با خراب شدن قطعات داخلی آن توان فشرده سازی گاز مبرد را ندارد که در این مواقع باید کمپرسور تعویض شود. البته گرفتگی لوله‌های واحد خارجی کولر گازی هم می‌تواند باعث این مشکل شود. قبل از تعویض کمپرسور به تمام نکات توجه کنید.

در هنگام تعمیر کولر گازی قبل از تعویض کمپرسور تمام موارد را بررسی کنید.

  واحد خارجی کولر گازی زیر باران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *