اجزاء مختلف کولر گازی را بشناسید

قطعات مختلفی برای خنک کردن فضای خانه شما در یک کولر گازی وجود دارند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

قطعات واحد خارجی کولر گازی

کندانسور کولر گازی

کندانسور از لوله‌های مسی که بر روی آن شبکه‌ای فلزی قرار دارد، ساخته شده است. وظیفه اصلی کندانسور که در واحد خارجی قرار دارد، کم کردن حرارت ماده مبرد (گاز فرئون) و انتقال گرما به فضای اطراف است. کمپرسور گاز مبرد را تحت فشار قرار داده و به مایعی دارای حرارت بالا تبدیل می‌کند و در کندانسور جریان پیدا کرده تا گرمای خود را از دست بدهد.

کمپرسور

یکی از اجزاء اصلی در هر کولر گازی است. کمپرسور یک دستگاه اعمال فشار است که ماده مبرد را از یک گاز به مایع تبدیل می‌کند. با این کار، گاز به مایعی با دمای بالا تبدیل شده و به سمت کندانسور فرستاده می‌شود.

موتور فن و پروانه خنک کننده

در هر واحد خارجی یک یا دو موتور فن و پروانه خنک کننده وجود دارد. تعداد موتور فن‌ها به ظرفیت خنک کنندگی و طراحی کارخانه بستگی دارد. معمولا کولر گازی‌های دارای ظرفیت پایین دارای یک موتور فن و پروانه خنک کننده هستند. پروانه خنک کننده با عبور دادن جریان هوا از روی لوله‌های کندانسور باعث خنک شدن گاز مبرد داخل آن می‌شود.

شیر برقی کولر گازی

در کولر گازی های سرد و گرم، در واحد خارجی یک شیر برقی چند راهه وجود دارد که زمانی که کولرگازی در حالت گرما روشن می‌شود با برعکس کردن جریان گاز فرئون باعث شود گاز مبردی که از کمپرسور بیرون می‌آید و دارای دمای بالایی است، به سمت لوله‌های پنل داخلی جریان پیدا کند و باعث شود گاز گرم در محیط داخل جریان پیدا کند و با عبور هوا از روی شبکه اواپراتور در پنل، باعث گرم شدن محیط شود.

  سوالاتی درباره کولرهای گازی

خازن کمپرسور و موتور فن

کمپرسور و موتور فن برای شروع به کار، احتیاج به خازن راه‌انداز دارند تا بتوانند شروع به کار کنند. خازن کمپرسور دارای ظرفیت بالاتری بوده و به شکل یک استوانه ساخته می‌شود. خازن‌های دارای ظرفیت پایین به شکل‌های مختلفی تولید شده و می‌توانند هم به شکل استوانه و یا قطعات پلاستیکی مکعب مستطیل باشند.

قطعات پنل داخلی کولر گازی

موتور فن و بولیور

پنل داخلی برای به جریان انداختن هوا از یک موتور و قطعه‌ای به نام بولیور استفاده می‌کند. بولیور دارای شیارهایی است که موتور آن را به چرخش درآورده و باعث می‌شود هوا از طریق عبور از شبکه اواپراتور (شبکه لوله‌های مسی داخل پنل) خنک شده و جریان پیدا کند. بولیور قطعه‌ای بالانس شده است و اگر از حالت بالانس خارج شود لرزش و صدای زیادی تولید می‌کند.

فیلترهای هوا

یکی از کارهایی که کولر گازی انجام می‌دهد تمیز کردن هوای محیط از ذرات و گرد و غبار است. عبور هوا از فیلترها باعث می‌شود گرد و غبار به آن بچسبد و از آن عبور نکند. همیشه باید دقت داشت که فیلترها تمیز باشند تا هم کولر گازی به خوبی کار کند و هم هوای تمیزی در محیط داشته باشید.

دمپر

دمپر قطعه‌ای است که در قسمت خروجی هوا قرار دارد. یک استپ موتور به آن متصل است که باعث می‌شود حرکت کند و جریان هوا را بر قرار کند. لازم به ذکر است که نباید دمپر را با دست حرکت داد، این امر باعث از تنظیم در آمدن دمپر و در نهایت خراب شدن آن می‌شود.

  علت داغ شدن دو شاخه و پریز کولر گازی

برد کنترل

یکی از قطعات اصلی در کولر گازی برد کنترل آن است. این برد وظیفه تشخیص دمای محیط، روشن و خاموش کردن کمپرسور، تنظیم و کنترل سرعت فن پنل داخلی و تشخیص دمای گاز مبرد در کندانسور واحد خارجی و عملکرد ترموستات داخلی را برعهده دارد. به عبارت دیگر برد کنترل وظیفه کلی کارکرد کولر گازی را بر عهده دارد. سنسورهای دما، سیم‌های برق ورودی در کولرهای دارای ظرفیت پایین و سیم‌های رابط به واحد خارجی همگی به برد کنترل متصل می‌‍شوند. دریافت فرامین از کنترل از راه دور و اجرا کردن آنها از وظایف برد کنترل است.

اواپراتور

شبکه‌ای از لوله‌های مسی که در پنل داخلی وجود دارد را اواپراتور می‌گویند. گاز مبرد که در واحد خارجی به وسیله کمپرسور به مایع تبدل شده و توسط کندانسور دمای آن پایین آمده، با ورود به اواپراتور و سوزن‌های آن تبدیل به گاز شده و با این کار نیازمند جذب گرمای محیط برای انبساط است که با عبور جریان هوا از روی آن به وسیله حرکت بولیور این گرما از هوای محیط جذب شده و باعث خنک شدن هوای محیط می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *