چگونگی تشخیص مشکل خازن کولر گازی
مشکل خازن کولر گازی به دلایل مختلفی به وجود می‌آید و باعث می‌شود تا کمپرسور و یا پروانه فن واحد خارجی کار نکنند.
آیا کولر گازی شما خنک نمی‌کند و شما مشکوک هستید که این ایراد مربوط به خازن کمپرسور واحد خارجی باشد؟ معمولا انجام تست خازن توسط یک تکنسین با تجربه انجام می‌شود، ولی اگر شما در کار با الکتریسیته آشنایی دارید، می‌توانید این کار را انجام دهید و از کارکرد خازن کمپرسور کولر گازی و یا پروانه فن واحد خارجی خود مطمئن شوید و تشخیص مشکل خازن کولر گازی را خودتان انجام دهید.

مراحل انجام تست خازن کمپرسور و تشخیص مشکل خازن کولر گازی

در مرحله اول شما باید مطمئن شوید که اشکال از خازن است. کولر گازی را برای مدت چند ساعت خاموش کرده و فیوز آن را خاموش کنید تا کمپرسور آن خنک شود. در بعضی از مواقع، در اثر عوامل مختلف و یا نوسان در جریان برق، کمپرسور اورلود می‌شود و کار نمی‌کند. در صورتی اشکال مربوط به اورلود باشد، با خنک شدن، کمپرسور دوباره شروع به کار خواهد کرد.

کولر گازی‌های با ظرفیت پایین، برق ورودی به پنل وارد شده و از پنل به واحد خارجی منتقل می‌شود. ولی در انواع دارای ظرفیت بالاتر، برق ورودی به واحد خارجی رفته و از واحد خارجی دو رشته سیم برای فاز و نول به پنل می‌رود. درب واحد خارجی را باز کنید تا به خازن دسترسی داشته باشید.

(ولتاژ و بار الکتریکی بالایی در خازن ذخیره می‌شود، در صورت آشنایی نداشتن با نحوه کار با برق ولتاژ بالا، این کار را به یک متخصص بسپارید)

اول از همه شکل ظاهری خازن کمپرسور کولر گازی را بررسی کنید. اگر باد کرده و یا اطراف فیش‌های آن زنگ زده بود و یا هر موردی که نشان از خراب بودن آن داشت، خازن را تعویض کنید. در غیر این صورت، زمانی که از خنک بودن کمپرسور اطمینان حاصل کردید، کولر گازی را در حالت سرد و در کمترین درجه روشن کنید. بعد از لحظاتی کمپرسور و فن واحد خارجی روشن خواهند شد، اگر فن روشن شود و کمپرسور روشن نشود، به احتمال زیاد، خازن خراب شده است. قبل از تعویض خازن سیم‌هایی که به کمپرسور متصل هستند را هم چک کنید تا اتصالات شل نداشته و زنگ نزده نباشند. اگر سیم‌های کمپرسور سالم بود، خازن را با احتیاط باز کنید.

دو نوع مدل خازن در کولر گازی وجود دارند، خازن تکی و خازن دوبل. خازن تکی دو جای فیش بر روی خود دارد و خازن دوبل دارای سه جای فیش است. خازن دوبل از دو خازن تشکیل شده که یکی کم ظرفیت برای موتور پروانه واحد خارجی است و دیگری دارای ظرفیت بالاتر برای راه اندازی کمپرسور. سیم‌ها را از آن جدا کنید و بوسیله اتصال مقاومت، بار آن را خالی کنید.

(انواع خازن ولتاژ بالا، بار الکتریکی زیادی را در خود ذخیره می‌کنند، در هنگام کار با آن احتیاط کنید)

خازن چیست؟

خازن قطعه‌ای است که می‌تواند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. این قطعات در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و کوچک‌ترین آنها در بردهای الکترونیکی به کار می‌رود و به صورت مونتاژ سطحی (SMD) هستند. اندازه‌های بزرگ آنها در خطوط برق رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ظرفیت نگهداری جریان الکتریکی هر خازن متفاوت است و بسته به اندازه و جنس مواد به کار رفته در آنها تغییر می‌کند. بنا به مورد استفاده، خازن‌ها باید ولتاژهای مختلفی را تحمل کنند. مقدار ولتاژی که هر خازن توانایی کار با آن را دارد، بر روی بدنه خازن مشخص می‌شود.

این قطعه در کنار موتورها و کمپرسورها هم کاربرد دارد و برای راه اندازی آنها استفاده می‌شود. بعضی از آنها دائم در مدار قرار می‌گیرند و بعضی دیگر به طور موقت. خازن دائمی در موتورهای تک فاز برای بالا بردن راندمان و بهبود گشتاور به کار می‌رود. در موتورها و کمپرسورها دو سیم پیچ وجود دارد که یکی کمکی و دیگری اصلی است. با ایجاد اختلاف فاز بین سیم پیچ اصلی و کمکی توسط خازن، کمپرسور و یا موتور شروع به کار می‌کند. خازن‌هایی که به طور موقت در مدار قرار می‌گیرند، این اختلاف فاز را ایجاد می‌کنند و بعد از راه‌اندازی موتور الکتریکی، بوسیله یک کلید گریز از مرکز از مدار خارج شده و اگر از مدار خارج نشوند خراب می‌شوند.

هشدار – خازن دارای بار الکتریکی زیادی است و خطر وارد شدن شوک وجود دارد. قبل از این که خازن را تست کنید، حتما موارد ایمنی را رعایت کرده و در صورت آشنایی نداشتن با روش کار با برق ولتاژ بالا، این کار را انجام ندهید.

تست خازن کولر گازی

به وسیله یک اهم متر خازن را می‌توانید امتحان کنید، در لحظه اول خازن مقاومت کمی دارد و بعد از چند لحظه مقاومت آن بینهایت خواهد شد. در این حالت، خازن سالم است و اگر این طور نبود خراب شده و باید تعویض شود. با این تست، تغییر در ظرفیت خازن مشخص نمی‌شود و برای مشخص کردن ظرفیت خازن، می‌توان از مولتی‌مترهایی که دارای قابلیت تست خازن هستند، استفاده کرد.
بعضی از مواقع پروانه فن کار نمی‌کند که می‌تواند مربوط به خازن آن باشد و مانند خازن کمپرسور می‌توانید آن را بررسی کنید. اگر به جای یک خازن دوبل، می‌خواهید از دو خازن استفاده کنید، باید یکی از پایه‌های هر کدام از خازن‌ها را به هم متصل کنید، این پایه مشترک را تشکیل می‌دهد و شما مانند خازن دوبل می‌توانید سیم‌ها را به آن وصل کنید.

در صورتی که درباره کار با الکتریسیته آشنایی زیادی ندارید، تشخیص مشکل خازن کولر گازی را به یک متخصص بسپارید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.